Ako funguje sociálna poisťovňa alebo po našom „prvý pilier“? Sociálna poisťovňa vyzbiera odvody (povinné platby, ktorých výška je stanovená zákonom) od pracujúcich a prerozdelí ich podľa určitého kľúča tým, ktorí od nej poberajú rôzne dávky: napr. starobný dôchodok, invalidný dôchodok, nemocenské dávky a podobne....
Starobné dôchodky si pýtajú najväčší balík peňazí a v budúcnodti náklady na dôchodcov budú skôr stúpať ako klesať. Počet prispievateľov do systému zas naopak s veľkou pravdepodobnosťou bude dlhodobo klesať, čo zároveň znamená menej peňazí pre poisťovňu.
Sociálna poisťovňa na rozdiel od tých komerčných nijakým zásadným spôsobom svoje rezervy nezhodnocuje, svoj deficit si obyčajne pláta ďalšími finančnými injekciami od štátu. A kto dáva štátu peniaze? No, predsa zase my. Ľudia, ktorí tu žijeme.
Zopár hláv sa nad situáciou zamyslelo a prišlo k záveru, že tento model nie je dlhodobo udržateľný a že o nejakých 20 až 30 rokov môže hladko skrachovať. Preto s tým treba niečo urobiť už teraz. Poobzerali sa po svete, prišli s nápadom a uviedli ho do praxe.
Do sociálnej poisťovne platíme nemocenské poistenie 4,4% z príjmu, starobné poistenie 18%, invalidné poistenie 6%, do rezervného fondu solidarity 4,75% mesačne. No tí, ktorí si začali šetriť, či už dobrovoľne alebo povinne, v druhom pilieri, odvádzajú na svoj účet v DSS 9% zo starobného poistenia, čo znamená, že sociálnej poisťovni ostáva stále viac ako polovica odvodov.
Peniaze sa investujú do cenných papierov, ostávajú majetkom sporiteľa, spravuje ich správcovská spoločnosť, a ak sa sporiteľ dôchodku dožije, môže si za našetrené peniaze zaobstarať rentu od niektorej zo životných poisťovní. Deficit v sociálnej poisťovni sa mal medzitým riešiť financiami z iných zdrojov, čo v preklade znamená dopunpovať peniaze zvonka, čo sa vpodstate aj tak stále robí.
Cieľom reformy bolo zabezpečiť starobný dôchodok pre obyvateľstvo, zabrániť krachu terajšieho systému, pomôcť diverzifikovať riziká, ktoré náš dôchodok ohrozujú a zabezpečiť, aby to fungovalo. Myslím, že reforma je schopná toto všetko splniť a realizuje sa teraz, pretože teraz musíme riešiť, čo bude o 30 rokov. Existujú aj lepšie riešenia? Možno. Kto mi teraz nejaké lepšie a fungujúce riešenie ukáže?
Druhý pilier=podvod?
Už pár mesiacov môžeme sledovať debatu na tému druhý pilier, ktorá sa podobá na všetko možné, len nie na odbornú diskusiu. Mráz mi však po chrbte behá z toho, že do reformovania reformy sa púšťajú ľudia, ktorí vlastne ani nevedia, čo presne robia, a nevedia ani to, aké to bude mať následky. Nebolo by jednoduchšie a pre všetkých bezpečnejšie, keby sa najprv snažili pochopiť pointu?