Napriek ich prvoradému významu pri formovaní budúcnosti kontinentu sa eurovoľby u nás považujú za voľby druhého stupňa. Pravidelne zatieňované národnými hlasovaniami a poznačené historicky nízkou účasťou. Nikde nie je tento paradox viditeľnejší ako na Slovensku, slávnom chronicky nízkym záujmom o hlasovanie v eurovoľbách.
Ako to bude o stovku dní v tohtoročnej edícii?
Bude celonárodná sabotáž opätovným dôkazom nepochopenia významu eurovolieb?
Alebo protestom proti vláde, ktorá je všetko, len nie európska?
Alebo deklaráciou dezilúzie z výkonu europoslancov, o ktorých väčšina občanov ani nevie, že existujú?
Čo tam robia? Väčšina občanov N.E.M.Á A.N.I. L.E.N. P.O.T.U.C.H.Y.
Mali by sa denne venovať celoeurópskym problémom. Od kolapsu nášho právneho štátu, ktorý by mal manažovať nielen európske financie, ale aj práva a povinnosti. Po deštrukciu školstva, výskumu či životného prostredia - všetko dávno presahujúce hranice nášho malého Slovenska.
Namiesto toho sa rozpoznateľnosť európskych tém u nás neposúva. Ľudia to nechápu. Politici to neriešia. Médiá to vzdávajú. Školy ani neskúšajú. Je to najúrodnejšia pôda pre populistickú rétoriku, burina bujnejúca v chaose, dezinformáciách a bariérach akémukoľvek pokroku našej európskej identity.
Je to krutá realita, ktorú v prezidentskom kampaňovom chaose nikto riešiť nebude. Ľudia majú tak plné zuby politiky, že jej ignorácia sa javí ako cnosť.
Ale nie. Ignorácia nie je cnostný akt vzbury. Je to vzdanie sa moci.
Odovzdanie tým, ktorí to po vás celý čas chceli, aby nás mohli uniesť ešte ďalej od európskej normálnosti. Uznať váhu nášho hlasu nie je len prejav občianskej povinnosti, ale aj kľúčová páka pre zmeny. Pretože v EÚ je každý hlas stavebným kameňom pre budúcnosť, svedectvom presvedčenia, že spoločne ako zjednotené spoločenstvo máme moc na prekonávanie výziev, ktoré presahujú národné hranice. Neberme túto úlohu ľahko.

Temné tiene prenikajúce do zanedbaného lesa demokracie.
Predstavte si rozľahlý les. Prekypuje životom. Každý strom stojí ako pilier demokracie a každý list je hlasom ľudu. V jeho srdci je čistinka zaliata slnkom. Symbolizuje silu a možnosť voličov naplno sa doňho zapojiť.
Napriek tomu, že les by vedel prosperovať vo svojej rozmanitosti, časom začne blednúť. Stromy vysychajú. Nie kvôli ročným obdobiam, ale kvôli zanedbaniu. Ľudia sa odvrátili od výživy, ktorú by inak dostali účasťou na živote lesa.
Teraz sa k čistinke začínajú plaziť husté porasty temnoty – symboly krajnej pravice a populistických hnutí. Prepletajú oslabené stromy, dusia kedysi rozkvitnutý les.
Kedysi pulzujúci ekosystém sa stáva nehybným a tichým pozorovateľom vlastného pádu, keď sa húština nekontrolovane rozprestiera ďalej.
Toto nie je len príbeh z minulosti, ale realita, v ktorej zanedbávanie ľudí mení ich moc na zraniteľnosť, ktorá umožňuje prevalcovať les demokracie. Kedysi ožiarená čistinka, symbol kolektívnej sily a potenciálu, mizne v tieni ľahostajnosti a varuje nás, že bez neustálej angažovanosti svojich strážcov by les mohol upadnúť do spánku, z ktorého sa už neprebudí.
To všetko znamená, že nemôžeme politiku jednoducho odmietnuť ako irelevantnú, alebo toxickú. Každý z nás je súčasťou komunity, prepletený v symbiotickom vzťahu s politickým systémom, či si to uvedomujeme (a želáme) alebo nie. Naše činy alebo nečinnosť prispievajú k výsledkom tohto systému. To je dôvod, prečo je naše hlasovanie také kľúčové, a prečo je jeho absencia zabijakom akejkoľvek túžby po zmene.

Nenechajte (sa) onemieť.
Dajte si záležať na tom, aby diskusie o našom živote v Európe neplávali nevedomky popri vás. Všimnite si, do akej miery je Európa na každom kúsku vášho každodenného života. Všimnite si, ktorí politici to naozaj riešia, a ktorí sú len vysielačmi bezcenného (a neraz zdraviu škodlivého) hluku.
Nepremrhajte príležitosť spoznať nové pohľady na európske témy, vediac, že K.A.Ž.D.Á téma našich životov je európska.
Nepremárnime príležitosť, ktorá chodí raz za päť rokov. Zvoliť si novú generáciu eurolídrov a líderiek, ktorí naozaj chcú priniesť Európu na Slovensko a majú na to.