V USA je názor pacientov na čerpanú starostlivosť považovaný za rovnako dôležitý pilier monitoringu kvality zdravotníctva ako hodnotenie jeho klinických aspektov. Prostredníctvom systematického zberu spätnej väzby pacienti prispievajú k skvalitneniu starostlivosti, štandardov komunikácie lekárov a manažmentu ľudských zdrojov v zdravotníctve. Užívateľmi získaných dát sú nielen pacienti rozhodujúci sa o využívaní služieb konkrétneho poskytovateľa, ale aj samotní poskytovatelia, poisťovne a v neposlednom rade regulačné orgány. Pacientsky názor je významnou marketingovou zbraňou v konkurenčnom boji o pacienta. Poskytovateľom umožňuje lepšie zohľadnenie potrieb pacientov (patient-centered care). Vďaka detailnej databáze CAHPS vytváranej od roku 1997 sú dáta využívané aj na benchmarking výkonu voči konkurenčným poskytovateľom na miestnej, regionálnej a národnej úrovni. Ako porovnávací nástroj slúži databáza aj pre nákupcov zdravotnej starostlivosti (agentúry Medicare a Medicaid) pri nastavovaní motivačných nástrojov na zvýšenie systémovej kvality a efektívnosti. Pre regulačné inštitúcie systém slúži na dlhodobé sledovanie výkonu a zakomponovanie pacientskej dimenzie do hodnotenia poskytovateľov.
Na národnej úrovni sa zber spätnej väzby realizuje cez štandardizované hodnotenie poskytovateľov zdravotnej starostlivosti CAHPS (Consumer Assessment of Healthcare Provider Systems). Jeho vytvorenie iniciovala v roku 1995 Agentúra pre výskum a kvalitu zdravotníctva AHRQ (Agency for Healthcare Research and Quality). Spočiatku sa činnosť konzorcia CAHPS v spolupráci s Harvard Medical School a ďalšími výskumnými inštitútmi sústredila na vývoj a testovanie dotazníkov pre jednotlivé cieľové skupiny. Časom sa posunula k definovaniu metód na zakomponovanie výsledkov do mechanizmov na skvalitnenie poskytovanej starostlivosti.
Spätná väzba je zbieraná od náhodne vybranej vzorky pacientov kombináciou rôznych nástrojov, najčastejšie poštou, online alebo telefonicky. Niektoré združenia poskytovateľov spustili vlastné systémy sledovania pacientskych skúseností ešte pred celonárodným zavedením výkonovo orientovaných platieb. Poznanie názoru pacienta na poskytovanú starostlivosť, fyzické priestory či súvisiace administratívne procesy im umožnilo pripraviť sa na zmenu v oblasti redistribúcie vybraného poistného. Napr. ortopédi v rámci IPA (Independent Physicians Association) zbierajú pri realizácii výkonu spolu s demografickými a klinickými dátami pacienta aj ich emailové adresy. Spoločnosť zodpovedná za realizáciu prieskumu na ne pacientovi zasiela formulár 6 týždňov po výkone, čím mu poskytuje dostatočný čas na zotavenie a objektívne zhodnotenie absolvovanej skúsenosti. Skúsenosti Midwest Orthopaedics zas dokazujú, že pacienti radi participujú na prieskumoch slúžiacich na zlepšenie systému. Avšak telefonický kontakt ich obťažuje a papierové formuláre zasielané poštou či dostupné na pracovisku viac podliehajú riziku manipulácie treťou osobou. Dotazník je preto pacientom zasielaný emailom po každej návšteve, čím sa zachováva komfort pacienta a nákladová efektívnosť. Tretím príkladom je the American Medical Association (AMA), ktorá na zber a vyhodnocovanie pacientskej spätnej väzby vyvinula pre svojich členov webovú aplikáciu. Databáza analyzuje historické trendy v kvalite starostlivosti z pohľadu pacienta, porovnáva výsledky medzi jednotlivými poskytovateľmi, ako aj identifikuje profily kategórií pacientov, ktorým vyhovujú / vadia obdobné črty systému.