Nie bludní, ale mimoriadne rozhľadení Holanďania

Do tretice všetko dobré na tému hodnotenia trendov v uplatnení absolventov vysokých škôl. Pri analýze zahraničných prístupov k tomuto problému nemožno opomenúť ten holandský. Zatiaľ čo britský systém vyhráva v kategórii intenzity štátnej podpory a metodologickej dokonalosti, a taliansky systém zas komerčným prepojením prieskumov so službami portálu na podporu zamestnanosti absolventov, Holanďania bodujú najmä tichým vplyvom na iné národné systémy.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

ROA - Výskumné centrum vzdelávania a pracovného trhu na maastrichtskej business school je nielen autorom holandského modelu na monitoring uplatnenia absolventov. Je aj koordinátorom medzinárodných výskumných iniciatív v tejto oblasti a metodickým garantom modelov implementovaných podľa ich know-how v iných krajinách. Od založenia v roku 1986 je jeho úlohou v spolupráci s firemnými oddeleniami ľudských zdrojov skúmať a spolu formovať spoločenskú diskusiu o efektoch vzdelávania na tri oblasti: interakciu dopytu a ponuky práce, profesionálny výkon zamestnancov a ich celkovú kariéru. Aktivity 35-členného výskumného tímu sú financované domovskou univerzitou, holandskou výskumnou organizáciou NWO a ďalšími štátnymi inštitúciami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Prieskumy ROA sú považované za najvplyvnejší zdroj dát o uplatnení absolventov v Holandsku. Je to vďaka histórii od začiatku 90-tych rokov, vysoko štandardizovanej forme a širokému záberu. Zahŕňajú totiž absolventov nielen univerzít, ale aj rôznych typov stredných škôl. Pre porovnateľnosť dát sú harmonizované do maximálnej možnej miery vrátane použitých klasifikácií, dotazníkov a načasovania. Výsledky sú spracované do informačného systému absolventov SIS (School-leavers Information System). ROA zodpovedá za jeho design, implementáciu a manažment, zatiaľ čo terénny výskum realizuje agentúra na prieskum verejnej mienky DESAN. SIS tak predstavuje celonárodne reprezentatívnu databázu s významnou spoločenskou a výskumnou hodnotou pre zvyšovanie poznania o prechode zo školy do praxe. V oblasti vysokého školstva sú výsledky používané pre rozhodovanie ministerstva školstva a ďalších organizácií (Rada vyššieho vzdelávania, Asociácia univerzít atď.), ale aj pre manažment kvality, v akreditačnom procese (!) a ako marketingový nástroj.

SkryťVypnúť reklamu

Zber týchto údajov je pre univerzity nepovinný, no považujú ho za kľúčový pre informovanosť štátu, zamestnávateľov, absolventov a potenciálnych uchádzačov. Štandardne sa realizuje každý druhý rok medzi všetkými absolventmi po roku od ukončenia štúdia. Pozvánka sa doručuje poštou aj elektronicky na adresu, ktorú absolvent aktualizuje v univerzitnom alumni systéme. Samotný dotazník sa vypĺňa výlučne online. Návratnosť dosahuje obdivuhodných 35-40%. Respondenti sú zaradení do žrebovania o ceny, no najdôležitejším motivačným faktorom je pre nich zdôrazňovanie celospoločenského významu týchto prieskumov.

SkryťVypnúť reklamu

Metodológia odporúčaná na národnej úrovni je v mnohých prípadoch adaptovaná na potreby konkrétnej univerzity alebo odvetvia. Napr. prieskum maastrichtskej univerzity prekračuje štandardný rámec tým, že absolventi sú kontaktovaní každoročne, a to nielen po 1 roku, ale aj po 5 a 10 rokoch od ukončenia štúdia. Výsledky sú publikované každý druhý rok v správe Kariéra po maastrichtskej univerzite. Dlhodobý charakter zberu dát umožňuje identifikovať tendencie na trhu práce a v očakávaniach jeho účastníkov. Zaujímavým zistením bola napr. skutočnosť, že s postupujúcou kariérou absolventi začínajú viac pochybovať o správnosti výberu študijného odboru, zatiaľ čo správnosť výberu maastrichtskej univerzity nespochybňujú. V rámci špecializovaných prieskumov realizuje ROA od roku 2001 napríklad monitor pracovného trhu holandských lekárnikov.

SkryťVypnúť reklamu

Moje prehľady holandského, britskéhotalianskeho systému dúfam stačia ako dôkaz, že systémy na monitoring uplatnenia absolventov sú vo vyspelých krajinách intenzívne využívané na systematické zlepšovanie kvality vysokoškolského vzdelávania. Predtým, ako začneme uvažovať o ich prenose do našich kultúrnych podmienok, zišlo by sa naštudovať, či sa už o niečo podobné pokúsili naši susedia. O tom nabudúce.

Lucia Kleštincová

Lucia Kleštincová

Bloger 
  • Počet článkov:  69
  •  | 
  • Páči sa:  248x

V eurovoľbách kandidujem za paneurópske hnutie Volt. Je načase, aby bola EÚ riadená profesionálnejšie a hodnotovejšie. Je načase si uvedomiť, čo môže každý z nás urobiť pre to, aby EÚ pretrvala, fungovala a napredovala. Celú kariéru sa pohybujem v blízkosti verejnej správy, pracujem na politikách priemyselného rozvoja a rodovej rovnosti. Práca v Európskej komisii na zmenšovaní dopadov Brexitu a pandémie ma "inšpirovala" zamakať ešte viac na tom, aby sa Európa posunula ku skutočne paneurópskej vízii spolupráce, modernizácie a ľudskosti. Rada o nej pedabatujem aj s vami. Moje názory sú moje, nie európskych inštitúcií. Tie si ľahko vygooglite. Sledovať ma môžete aj na Facebooku a Instagrame. ----------------- Volt Slovensko je pobočka hnutia Volt Europa, ktoré má za cieľ navrátiť dôveru a energiu v politiku. Už dnes formuje budúcnosť ako strana pôsobiaca vo vyše 30 krajinách, s vyše 140 zvolenými zástupcami a dvomi členmi v europarlamente. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenáŠkolstvoZdravotníctvo

Prémioví blogeri

Radko Mačuha

Radko Mačuha

222 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

188 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu