To najdôležitejšie z augustového Turecka

Leto v Turecku prebiehalo napokon o čosi pokojnejšie, ako sa zdalo na jeho začiatku. Hoci ani teploty neboli výnimočne vysoké, krajinu predsa len v auguste rozpálilo niekoľko udalostí. Tu je zopár tých, ktoré boli u nás menej viditeľné.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Keď premiér plače

Podľa niektorých neuveriteľný súcit, podľa iných Oscara. Také boli reakcie verejnosti na televízny priamy prenos z 22. augusta, keď si turecký premiér Recep Tayyip Erdoğan vypočul báseň vysokého egyptského predstaviteľa Moslimského bratstva, ktorú napísal pre svoju 17-ročnú dcéru, ktorú bezpečnostné sily zabili v Káhire. Premiér so slzami v očiach ostal niekoľko minút bez slov. Potom uviedol, že ho list dojal najmä z pozície otca a občana. Tí, ktorí proti premiérovi vystupujú už od júnových protestov, zase označili výstup za divadlo. V rovnaký deň bolo totiž zverejnené aj mrazivé video bitky, ktorá si počas protivládnych protestov vyžiadala smrť 19-ročného Aliho Korkmaza. Vládny predstavitelia naň špeciálne nereagovali.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Egypt a Izrael

Niekoľko riadkov pozornosti si Erdoğan vyslúžil na medzinárodnej scéne ešte v ten istý týždeň. Uviedol totiž, že má dôkazy, ktoré poukazujú na to, že za zvrhnutím egyptského premiéra Mohammeda Morsiho je Izrael. Podľa neho totiž už v roku 2011 istý nemenovaný francúzsky intelektuál - so židovskými koreňmi - uviedol, že Moslimské bratstvo sa v Egypte neudrží ani ak bude demokraticky zvolené. Týždenník The Economist označil Morsiho za Erdoğanovho najväčšieho blízkovýchodného spojenca a ideologicky spriaznenú duša. Po prevrate Egypt a Turecko udržiavajú veľmi chladné vzťahy, navzájom sa osočujúc a sťahujúc si diplomatov.

SkryťVypnúť reklamu

Gezi park 2.0

Blízkovýchodná technická univerzita (ODTÜ) v Ankare - jedna z najlepších tureckých vysokých škôl, ktorá patrí dokonca do stovky najlepších na svete - sa na chvíľu stala v Turecku pripomienkou júnovej myšlienky záchrany parku v centre Istanbulu. Protestujúci, prevažne študenti univerzity, niekoľko dní odmietli opustiť areál školy, kde sa podľa plánov mesta má začať s výstavbou niekoľkoprúdovej cesty. Uvádzali, že rozhodnutie nie je právoplatné a musí prejsť hlasovaním v mestskej rade. V súčasnosti sa situácia upokojila, čaká sa na ďalší postup a rozhodnutie Ministerstva životného prostredia a územného plánovania.

SkryťVypnúť reklamu

Farebné schody

Istanbul sa od konca augusta začal zahaľovať do dúhových farieb. Presnejšie schody v meste. 27. augusta v časti Cihangir, Fındıklı premaľoval dlhé schody miestny umelec. Nasledujúcu noc farebný priestor premaľovali do pôvodného stavu, na sivo. Počas farebných dní si schody užili nemalú pozornosť a hoci sa zdalo, že dúhovou škálou farieb upozorňujú na skupiny za práva gejov, 200 vysokých schodov jednoducho ozdobil Istanbulčan z vlastných zdrojov. Zaobstaral si vyše 40 kg farby a pracoval viac ako týždeň. Hoci miestna samospráva časti Beyoğlu odmietla zodpovednosť, mnohí okoloidúci uviedli, že pracovníkov samosprávy v noci videli na schodoch pracovať. Sociálne siete znovu rýchlo reagovali a sivé schody rozprúdili akcie po celom meste a ďalších tureckých veľkomestách. V priebehu niekoľkých dní farebné schody zdobili desiatky častí miest a mnohé fotografie turistov.

SkryťVypnúť reklamu
Obrázok blogu

Svetový deň mieru

Svetový deň mieru v Istanbule spôsobil znovu zatvorenie Gezi parku. Po výzvach na sociálnych sieťach sa polícia v meste rozhodla zabrániť stretnutiu tých, ktorí sa rozhodli formou ľudskej reťaze 1. septembra osláviť tento medzinárodne významný deň. Okrem parku sa na niekoľkých miestach po celom meste stretli prevažne tí istí, ktorí podporovali protivládne demonštrácie zo začiatku leta. Slogany okrem iného reagovali aj na odhodlanosť tureckej vlády podporiť prípadný zásah proti sýrskemu prezidentovi slovami: „Sýrčania, nie ste sami!". Protesty sa tento krát zaobišli bez plynu a vodných diel, hoci za veľmi početnej prítomnosti ochrancov zákona.

Obrázok blogu

Viac aj na @LuciaMrazova.

Lucia Mrázová

Lucia Mrázová

Bloger 
  • Počet článkov:  42
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Po štúdiách žurnalistiky, európskych štúdií a mnohých krátkych a dlhých cestách po Európe, pôsobím medzi Bratislavou a Istanbulom. Píšem o živote v tomto gigantickom meste a politike, ktorá hýbe Tureckom.Dnes už pod menom Lucia Yar píšem na blogu Denníka N.Viac aj na @LuciaMrazova. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu