Enviromentálna otázka nie je len pre vedcov, ale aj pre nás

Z každej strany sa na nás sypú informácie o stave znečistenia ovzdušia, veľkosti ozónovej diery, globálnom otepľovaní, roztápaní sa ľadovcov a množstvo iných vecí. Ale my stále len pasívne počúvame a rady vedcov, a klimatológov berieme s veľkým otáznikom. Však nás sa to netýka, my si žijeme svoj život, riešime svoje problémy. Problémy a potreby našej Zeme neberieme na vedomie.

Písmo: A- | A+

 Nemáme čas a ani chuť sa zapodievať problémami iných. Myslíte, že problémy našej planéty nám majú byť záťažou ?Tak potom sa mýliteŽijeme na nej, berieme ju ako samozrejmosť. Rozmýšľali ste niekedy nad tým, čo by bolo, keby o pár dní povedali, že naša ,,samozrejmosť"  už jednoducho nebude? Globálne problémy nás jednoducho prenasledujú na každom kroku. Nechcem nikoho poúčať, každý je zodpovedný sám za seba. Ale vo veciach starostlivosti o Zem sme všetci na jednej lodi.

 

 Naše globálne problémy:

 

- kyslé dažde, ktoré poškodzujú faunu a flóru lesa,

- oxid uhličitý, ktorý sa uvoľňuje pri horení fosílnych palív, zvyšuje globálne otepľovanie ovzdušia Zeme, tým teplejší vzduch roztápa arktický ľadovec a to spôsobuje stúpanie hladín morí,

- elektromagnetické žiarenie, hluk, teplo,

- deštrukcia pôdneho fondu v dôsledku vodnej a veternej erózie pôdy, zhutnenie pôdy (okysľovanie pôdy, znižovanie zásob humusu a obsahu živín), zamokrenie a zasolenie pôdy,

- ohrozenie genofondu a ekologickej stability krajiny (oslabenie populácií rastlinstva a živočíšstva, zníženie biodiverzity),

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

- pretrvávajúca kontaminácia pôdneho fondu v dôsledku priemyselnej výroby a imisného zaťaženia,

- používanie nových chemikálií, ktoré sa dostávajú do vzduchu, pôdy, vody i do potravín,

- konzumácia potravín, ktoré obsahujú rôzne zdravotne problematické chemikálie (pesticídy, priemyselné hnojivá, antibiotiká, genetické modifikácie ...),

- toxický odpad, skládky škodlivých látok na súši či v mori,

- spôsoby likvidácie odpadu – skladovanie, spaľovanie, kompostovanie organických látok v odpade, recyklovanie,  

Šetrenie energiou, účasť na recyklačných programoch i správne odstraňovanie odpadu prispievajú k ochrane životného prostredia. Skutočnosť je taká, že hoci väčšina ľudí sa zaujíma o životné prostredie, mnohí neváhajú odhodiť smeti na zem, vysypať odpadky do rieky, či nechať zbytočne zasvietené svetlo.  

Preto ak máme možnosť zbierať papier namiesto toho, aby sme ho vyhodili do koša, tak ho zbierajme. Papier sa recykluje a tým pomôžeme lesom, ktoré nepadnú za obete.

Keď kráčate po ulici a máte v rukách papier na vyhodenie, radšej sa prejdite k najbližšiemu smetnému košu, aj keď nie je vo vašej blízkosti. Nech to skončí tam, kde patrí a nie na ulici.

Zhasnúť svetlá ak svietia, vypnúť vodu, ak zbytočne tečie. Vôňa živého vianočného stromčeka je nezameniteľná, ale pouvažujte nad kúpou umelého. Nevonia, nenavodzuje správnu atmosféru, ale každý nezoťatý stromček zachráni krásu našich lesov aj pre naše deti o niekoľko rokov. Aj svojou malou čiastkou dokážeme našej prírode pomôcť, zachránime tým nielen svoju existenciu na Zemi, ale aj spokojný život na čistej zelenej planéte pre naše budúce generácie.

 Ak máte pocit, že vaše auto môžete nechať doma a ísť sa bicyklovať, tak neváhajte. Verte, ak si povie takto jeden, bude určite inšpiráciou pre svoje okolie. Smogu nad mestom bude o niečo menej a budete cítiť hneď čistý vzduch.

  Stačí sa len zamyslieť a nebyť sebeckým užívateľom Zeme, pochopiť, že to, čo prírode spôsobíme sa nám a našim generáciám vráti ako bumerang.

 Budúcnosť ľudstva bude závisieť od toho, či sa naučí využívať zdroje Zeme trvalo udržateľným spôsobom a nastolí potrebu hodnôt kvality života a duchovných hodnôt.Napriek tomu, že nad Zemou visí čierňava v podobe ekologických problémov, všetci chceme, aby prežila. Veď je našim domovom, domovom našich detí a ich detí.

 

 „Keď sme sa naučili lietať vo vzduchu ako vtáci a potápať sa do vody ako ryby, zostáva nám naučiť sa žiť na Zemi ako ľudia.“ G. B. Shaw  

Lucia Nižníková

Lucia Nižníková

Bloger 
  • Počet článkov:  42
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Tá, ktorá verí, že ešte na tomto svete je nejaké dobro a spravodlivosť. :) Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

107 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu