Hra na Stvoriteľa

Pri čítaní dnešného vydania Hospodárskych Novín som len veľmi ťažko uverila vlastným očiam. Článok „Moje dieťa je z plastu. Ale srdce mu bije“ ma skoro zabil. Najprv som bola podľa nadpisu presvedčená, že sa jedná o nejaký unikátny prípad, kedy sa narodilo dieťatko bez končatín, ktoré mu plastický chirurgovia v spolupráci s inými profesionálmi dorobili z plastu. No ako hlboko som sa mýlila, som zistila, keď som pokračovala v čítaní.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Z „úžasnej“ Ameriky sa na náš trh pomaly a isto dostáva tzv. reborn-baby doll, čiže znovuzrodená bábika, ktorá je na nerozoznanie od skutočného bábätka. Cena za takúto „hračku“ pre dospelých sa pohybuje od stovky do niekoľko tisícok dolárov, v závislosti od kvality „bábätka“. Nebudem tu rozpisovať celý výrobný postup, len toľko uvediem, že výrobcovia si dávajú extrémne záležať na tom, aby telo bábiky zodpovedalo mieram, farbe, i tvaru ozajstného novorodenca. Napríklad také vlásky robia z mohéru, ale keď máte na to a priplatíte si tak ich spravia aj z ľudských vlasov. Dokonca vedia urobiť bábiku „na mieru“, to znamená, že doručíte fotografiu a oni vám na jej základe spravia vernú kópiu. Teraz pri písaní týchto riadkov sa mi natíska otázka „Nehrajú sa na Stvoriteľa?“.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Odpoveď, aspoň pre mňa je jasná - hrajú.

Uvádzajú, že reborn baby doll je určená pre všetkých, ktori z akýchkoľvek dôvodov nemôžu mať deti, alebo o dieťa prišli. Ten druhý dôvod je tak trochu pochopiteľný, ale určite si myslím, že to žene, rodičom, ktori o dieťa prišli, nepomôže, skôr naopak ich žiaľ a agónia sa len predĺži, lebo toto plastové dieťa nikdy nevyrastie, nikdy rodičovi nepovie: „Mama, tata, ľúbim vás“ ani nič podobného. Nikdy nepôjde do školy, nikdy si neudrie koleno, nikto ho nebude učiť jazdiť na bicykli... nikdy... s ním nezažije človek to čo so živým dieťaťom.

Verím, že ženám, ktoré nemôžu mať deti, nech sú príčiny akékoľvek, je ľúto, smutno a v duši cítia prázdno. Ale to sa dá napraviť inak ako kúpou bábiky. V detských domovoch sú predsa odložené tisíce novorodeniatok, ktoré nikto nechce, ktoré nikto neľúbi a ktoré ak im človek dá lásku tak tú raz aj opätujú. Ale opätuje lásku plastová bábika? Všetci vieme, že nie.

Skryť Vypnúť reklamu

Jednu jedinú výhodu má táto „hračka“. A to, že keď človeka omrzí, stačí keď ju odloží do skrine a je po probléme. So živým človekom tak zaobchádzať nemôžete. Stojí vás viac ako len počiatočnú investíciu. Treba s ním/ňou chodiť k lekárovi, musíte ho/ju pravidelne kŕmiť, prebaľovať ... a ďalšie množstvo úkonov a činností spojených so starostlivosťou o dieťa.

Pýtam sa sama seba i vás: Stojí táto náhrada za to?

Lucia Trnková

Lucia Trnková

Bloger 
  • Počet článkov:  21
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Kto som? Ťažká otázka, no skúsim ju zodpovedať. Som slobodná, pracujúca, v Bratislave žijúca, dane a odvody platiaca osoba s vlastným pohľadom na svet, v ktorom žijem. Myslím, že možnosť (ktorá tu 40rokov nebola) slobodne vyjadriť svoj názor, je princípom demokracie. A každý by ju mal podľa svojich možností a schopností primerane využiť. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Róbert Ďurec

Róbert Ďurec

1 článok
Milota Sidorová

Milota Sidorová

4 články
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Skryť Zatvoriť reklamu