Jednou z najzaujímavejších bola kniha Nepohodlné evanjeliá (autor: Pronzato Alessandro). Je to kniha, ktorá prináša nový a hlavne zamyslenia hodný pohľad na mnohé evanjeliá. Spomeniem jedno z nich a to o podobenstve o márnotratnom synovi, ktorý určite poznáte. Sú tam tri hlavné postavy, otec a dvaja synovia. V kázňach väčšinou počúvame o márnotratnom synovi, autor však v tejto knihe poukázal na jeho brata, ktorý namiesto toho aby sa potešil jeho návratu, je urazený, nahnevaný, odutý atď, atď. Autor prirovnáva tohto brata k sebe samému a pýta sa, či aj mi nie sme takými bratmi.
Ďalšia kniha, ktorá poskytuje reálnejší pohľad na nielen Exodus Izraelitov z Egypta ale aj na narodenie, detstvo a celý život samého proroka je kniha Mojžiš (autor: Gerald Massadié). Dočítate sa tu aj ako to mohlo byť s desiatimi egyptskými ranami, či prechodom cez Červené more. Kniha obsahuje aj zaujímavé vysvetlivky k reáliám starého Egypta či okolitých národov.
Quo Vadis (autor: Henrik Senkiewicz) - popisuje pre nás ťažko uveriteľnú situáciu prvých kresťanov a ich spoločenstiev v Rímskej ríši. Hlavnou zápletkou je láska dvoch mladých ľudí, kresťanky a rímskeho vojaka a jeho obrátenie sa na kresťanskú vieru. Príbeh je okorenený intrigami na cisárskom dvore, detailným zobrazením hier, v ktorých hlavnú úlohu hrali nie gladiátory ale kresťania.
Kniha Bermudský trojuholník (autor: Charles Berlitz) - unikátna kniha, ktorá vás prevedie prípadmi zmiznutí lodí a lietadiel v oblasti Bermudského trojuholníka, pričom sa postupne prečítate ku kapitolám o možných civilizáciách (a nemám na mysli civilizácie typu Majská a pod.), ktoré tu mohli byť tisícročia pred nami na rovnakej a možno aj vyššej úrovni ako sme my sami, ktoré poznali lietadlá a vesmírne lode, mali perfektné vedomosti o vesmíre a našom mieste v ňom.
Nedávno som prečítala knihu Dobrá krajina (autor: Jana Shemesh) na takmer jeden dych. Osudy viacerých ľudí spája túžba nájsť dobrú krajinu ani nie tak pre seba ako pre svojich potomkov. V krátkych kapitolách sa strieda súčasnosť so spomienkami na krutú minulosť, na útek z vojnou zmietanej Európy počas II. Svetovej vojny.
Korene (autor: Alex Haley) - Realistické zobrazenie otrokárskeho systému v Amerike prostredníctvom fascinujúceho príbehu vlastných predkov začínajúci sa niekedy v šestnástom storočí v Afrike únosom mladého Kunta Kinteho z Afriky do Ameriky ako otroka. Príbeh pokračuje niekoľkými neúspešnými pokusmi o útek, pri ktorom je nútený si vybrať či príde o časť nohy, alebo svoju mužnosť, až kým nepochopí, že úniku niet. Na konci sa dočítame, že autor knihy je .... potomkom Kunta Kinteho .... a rozhodol sa vypátrať svojich predkov.
Je to len pár kníh z mnohých, ktoré ma zaujali, mozno neskor prinesiem krátky prehľad aj tých ďalších.