Milá teta hospodárka kríza

Milá teta hospodárka kríza, prečo si zvítala aj k nám? čo sme ti urobili? Teraz si nám tak velmi sťažila život, ani si nevieš predstaviť. A hlavne nám, ach, čo si teraz počneme? Ved vdaka tebe si ani žiadne zamestnanie nenajdeme. A pritom, učili sme sa najviac ako sa dá, samozrejme nie všetci, len podaktorí, ale to máme všetci pikať za lenivých a nevychovaných študentov? Ved niet práce ani pre tých ktorý ju doteraz mali, tak ako bude pre nás? Nás končiacich školy. Ach, najskôr príde nový peniaz do peňaženky a potom prázdno v peňaženke. Teda v tej mojej sa to zatial až tak neprejavilo, síce tá moja je dodovaná stále tou maminou, ale možno iných zíva väčšmi prázdnotou. Tak a teraz čo? Podaktorí vraveli,že pojdu do Dánska či kde to, oberať jablká či zbierať ležiačky jahody. ,,To by ma nebavilo" zaznela hned moja odpoveď, na ponúkajúci sa nápad od spolužiačky. Poprvé preto,že moja angličtina nestojí ani za pár drobných , nemčina už tobôž za nič. A pracovať od svitu do mrku, to nie je pre mňa. Síce som človek z dediny, a nie je pre mna problém robit rukami, ale toto nie. Aj ked sa náka zaujímavá krajina, iný ludia, iná kultura, nové možnosti. Nie. Ja som verná nášmu

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

milému a malému Slovensku. Ved čo, keby sa každý rozhodne odísť, kolko ludí by tu zostalo?

A tak stále rozmýšlam čo vlastne chcem robiť. Kedže Stredná umelecká škola nám neposkytla to čo by sme očakávali. Tak sme uvažovali,že ked sa raz stretneme o tých lár rôčkov, kto znás bude účtovník, či ekonóm, alebo krajčír, či odevný grafik. No, bude to zaujímavé vidiet čo všetko sa z nás všetkých stalo. Komu plány vyšli a naopak koho všetko sklamalo a tak nerobí to čo ho baví ale to čo je dosť ohodnotené.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Teraz nám v škole neustále hučia do hlavy : ,,Podajte si prihlášky, švihnite si s tým, ved už nemáte vela času." Trištvrtku ludí z našej triedy na to doslova a do písmena kašle, ved sa im nechce učiť už teraz nietak na nejakéj výške. Našťastie ešteže si všetky plne uvedomujú ,že nebude až také lahke ,či vlastne možno až nemožné najst si prácu. Ved sa na to pozrime, každá každučká firma prepustila ludí, kolko sa len dalo. Nietak ešte aby si zobrali na krk čerstvých maturantov, ktorí sa snažia spamätať zo šoku,že sa musia začat vediet starat o seba, že si treba začať platiť odvody do socialnej či zdravotnej poistovne, a kadečo iné. Nemyslím, že si tu najdem prácu, možno na mesiac, či dva, poprípade tri. Ale čo potom? Potom sa zase pojdem kdesi pásť? A kde? A tak som si podala prihlášku, ved čo, poplatky za prijímacie konanie ma nezabili, a za pokus nič nedám, uvidíme na akéj urovni sú moje vedomosti a či su aspon trochu vhodné na povšimnutie. Ale pracovať? Hmm, neviem čo by som robila. Ved v odbore ktorý zatial ešte študujeme nie je v blízkosti Trenčína nič kde by sme sa mohli uplatniť. Už aj náš veľký odevný závod Ozeta neo a. s. nefunguje. Tam by sme možno našli niečo aj pre nás čo by sme vedeli aspon na akéj takéj urovni robiť. Ale žial, krach je krach. Nič sa nedá robiť. A potom je tu ešte Accord, cha, neverím že by tam niekto z nás šiel dobrovolne. Vydržali sme tam dvakrát dva týždne a stačilo nám. Nik z nás by sa tam dobrovolne nehrnul, vtedy sme tam šli nasilu, ale teraz by to bolo už dobrovolne. Myslím, že by sa tam nik z nás nehrnul. A potom tu už nič nie je, možno niejaké malé krajčírske dielničky, o ktorých sa vlastne ani velmi nehovorí. Avsak stačí otvoriť napríklad týždenník Pardon a tam sa dá niečo objaviť, ale nie vela. Ale tam aj tak chcu len ludí s praxou, nik si nezoberie na krk čerstvého maturanta. A kde máme nabrat dva či tri roky praxe, ked nám nik nedá možnosť niekde ju budovat? Oblečenie sa bude vždy nosiť, nemyslím si že by prišlo obdobie ked bude v móde holé telo. Čiže by sme sa mohli uživiť vždy, ale ťažko je začať.

SkryťVypnúť reklamu

Povážte, máme možnosť uplatniť sa? Ved nie je ani kde, nebiju sa o nas, nehádaju, nepotrebuju nas. Tak kam sa máme v tomto čase ,, tety svetovej hospodárskej kríze" podiet? Asi len vysoká škola je pre nás riešením. Kiežby nám aspon naše známky pomohli dostať sa niekde, a uplatniť sa možno niekedy raz v živote. Každopádne nás ako končiacich študentov zastihla kríza v tom najnevhodnejšom období.

Lucka Žáčková

Lucka Žáčková

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Hmm,načo hovoriť o sebe? Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

717 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
SkryťZatvoriť reklamu