Dažďová záhrada
Dažďová záhrada je špeciálne upravené miesto , plytká priehlbina na pozemku , do ktorého steká nadbytočná voda z okolitého terénu , striech , parkovísk a iných spevnených plôch . Pestujeme tam špecializované , ale ináč celkom bežne vyskytujúce sa rastlinky ktoré filtrujú a čistia vodu. Hlavným cieľom a účelom dažďových záhrad je zachytiť vodu z dažďových zrážok , spomaliť jej odtok a umožniť jej vsiaknutie do miestnej pôdy. Dažďová záhrada nieje záhradné jazierko . Voda sa v nej zdržiava po daždi iba niekoľko hodín, najviac však dva dni.Počas tejto doby okolitá pôda absorbuje vodu z dažďovej záhrady. Ak sa bojíte komárov , tak to naozaj nemusíte . Larva komára na svoj vývoj potrebuje byť vo vode nepretržite 7-12 dní a ako som uviedol, voda do niekoľkých hodín v záhradke vsiakne do pôdy a komáre majú smolu . Dažďové záhrady naopak lákajú vážky. Tie okrem toho , že sú nádherne sfarbené sú predátormi komárov a lovia ich . Ak chceme mať v záhradke motýle, vhodnými rastlinami ich môžeme prilákať. Lebo sú rastliny , ktoré toto dokážu.

Príroda
Takto to funguje v prírode. Dažďová voda sa zadrží v lesoch a lúkach a postupne vsakuje do pôdy a doplňuje zásoby podzemnej vody . Lesy vodu postupne uvoľňujú aj do potokov. Pre prírodu je voda veľmi cenná a po daždi odteká preč naozaj len jej nadbytok. Rastliny môžu z pôdy čerpať vodu v prípade sucha a horúčav, lebo jej je v pôde dostatok.

Civilizácia
Tu sme my, ľudia. Vymysleli sme kanalizáciu a všetka dažďová voda , ktorá naprší na strechy budov, parkoviská a cesty je zachytená kanálmi a odvedená ihneď preč. Nieje to malá plocha a takýmto spôsobom odstraňujeme vodu , ktorá potom veľmi chýba okolitej prírode. My sme z cennej čistej tekutiny vody , urobili odpad , ktorého sa zbavujeme pomocou kanalizácie. Na celoštátnej úrovni je to ohromné množstvo vody , o ktorú oberáme našu prírodu . V pôde potom chýba rastlinám a stromom.

Rozvinutá civilizácia
Tretí obrázok ukazuje rozvinutú civilizáciu , ktorá funguje v harmónii s prírodou a vodu , ktorá počas dažďov dopadne na zem , považuje za vzácny dar . Zhromažďuje ju , robí opatrenia vo forme dažďových záhrad a nechá ju postupne vsiaknuť do pôdy na mieste kde pršalo. Vidíme, že sa to dá.
Ak máte radi prírodu, môžete teraz aj niečo pozitívne urobiť.Pozrite si prosím nasledujúci odkaz . Vytvoril som FB stránku , ktorej cieľom je pomôcť vytvoriť na Slovensku čo najviac dažďových záhrad a významne tým pomôcť našej prírode. Je to jednoduché a lacné ale veľmi užitočné. http://www.facebook.com/Mini.dazdova.zahrada
Srdečne Vás pozývam . Môžete tam napríklad kliknúť na tlačítko "Sledovať" a budete vždy informovaný o všetkom čo sa deje . Alebo tlačítko "Páči sa mi" . Ja už svoju mini dažďovú záhradku realizujem a keď bude hotová , fotografiu dám na uvedenú FB stránku alebo na ďalší blog. Lebo tento blog je iba prvým z viacerých na tému dažďová záhrada.
Pridajte sa ku mne, a spolu pomôžeme našej krásnej prírode.
Nádej existuje a jej farba je zelená