K takýmto technikám sa však ale potrebuje utiekať predovšetkým človek, ktorý vo svojom vnútri prežíva neistotu a hlboký komplex menejcennosti, hoci navonok ho môže prekrývať dojmom nadradenosti, nadutosti, arogancie, dokonca až dojmom nadradenosti. Všetky tieto „krycie" mechanizmy slúžia práve tomu, aby jedinec sám pred sebou nemusel byť zo seba sklamaný a aby nemusel čeliť poznaniu, že v porovnaní s ostatnými je predsa len „slabší". Táto slabosť sa však netýka fyzickej slabosti, ale predovšetkým hovorím o mentálnej slabosti (napr. morálna slabosť, etická slabosť, slušnosť, ľudskosť, pravdivosť a pod.).
Psychologická literatúra definuje mimikry v správaní ľudí takto: „Dochádza k nim vtedy, akonáhle človek v pretvárke uverí, že jeho maska je skutočnosťou. On už nehrá inú postavu, ktorú má predstavovať; v presvedčení, že oným druhým skutočne je, správa sa podľa toho a zabúda na bytosť, ktorou v skutočnosti je. Hlboká strata vlastnej identity je trestom pre toho, kto v hre nedokáže povedať stop pokušeniu vypožičať si cudziu osobnosť." (filozof Cailloiis, 1998 - voľný preklad z knihy: Lži, polopravdy a pravda v lidské komunikaci, autor Zbyněk Vybíral).
Stačí chvíľu počúvať a vytiahnuť si vyjadrenia pánov Fica, Čaploviča, Kaliňáka, Slotu, ale aj mnohých z opozície, aby sme poľahky zistili, ako zbabelo klamú a ako sa vyhovárajú a nemajú toľko chlapskej hrdosti a aspoň neklamali, keď už nedokážu priznať, že urobili chybu. Veď len pred r mesiacmi p.Fico tvrdil úplný opak o emisiách, než hovorí teraz. Jediné, čo dokáže k tomu povedať, je demagógia a bleskový útok na opozíciu. A novinári - moderátori (veď len stačí chvíľu počúvať „moderátorku" z relácie Na telo, alebo „moderátora" z DeFacto a všetko je jasné) len ticho a plní strachu ich nechávajú neúctivo sa správať a nepostavia sa im slušne do cesty, nezastavia ch a neupozornia na to, že uhýbajú, neodpovedajú, odvádzajú pozornosť atď. len aby náhodou za žiadnu cenu neukázali, kde naozaj stoja a tvária sa, že oni iba moderujú a nemajú svoj názor.
Zbožňujem (samozrejme to myslím ironicky) otázky typu: „Pán premiér, nemyslíte si, že ste voči opozícii príliš kritický?" Moderátor do otázky skryje svoj názor alebo sa naozaj domnieva, že p.Fico je natoľko osobnostne zrelý a prizná to, čo vidí každý, že je kritický? Vari sa moderátor domnieva, že p.Fico odpovie niečo na spôsob: „Vidíte, to som si veru neuvedomil. Máte pravdu, naozaj som voči nim arogantný a kde môžem, tam ich kritizujem, len aby som odpútal pozornosť od seba. Ešte šťastie, že ste ma na to upozornili."
A tak sa hrajú psychologické HRY (transakčná analýza sa im venuje veľmi podrobne) na nestranného moderátora, na sociálne cítiaceho premiéra, na podpredsedu vlády súcitiaceho s rómami, na ministra vnútra hľadajúceho iba spravodlivosť a trestajúceho každý zločin, na najväčšieho a najsilnejšieho slováka atď.
Už som tu viackrát napísal známu budhistickú múdrosť, že najväčším snom červíka je opľuť nebo. Nuž, tak je to veru v tej našej „politike". Nemci majú termín „Lumpenproletriat"..... Boh nás ochraňuj. Ešte šťastie, že ľudia majú svoj vlastný rozum a keď na to dôjde, tak aj svoju hrdosť a dôstojnosť, i keď niekedy až veľmi nízko pri zemi. Ale predsa len. Všetko má svoj čas. Aj táto koalícia a jej voliči. Veď aj tí zmúdrejú, keď si uvedomia, že ich iba využívajú...