Mnohokrát sa tak stávajú prípady, keď máte krajským súdom garantované práva, avšak to, že ich bude protistrana roky ignorovať, nebudete môcť zmeniť. Prečo by sa mal okresný súd vlastne snažiť zabezpečiť výkon súdneho rozhodnutia, keď to nie je ich rozhodnutie, ale zmenené/opravené rozhodnutie z kraja? Chýba tu motivácia. A možno aj peniaze, veď sme na Slovensku, čo si budeme hovoriť...
Samozrejme, okresné súdy majú nástroje, ako zabezpečiť výkony súdnych rozhodnutí, náš súdny systém ale nemá nástroje, ako zabezpečiť povinnosť okresných súdov konať. Aj preto má mnoho otcov problém byť so svojimi deťmi po rozpade rodiny, a to napriek tomu, že im krajské súdy dávno priznali práva pravidelne sa so svojimi deťmi stretávať. Mnohé matky detí tieto rozhodnutia často ignorujú, alebo ich znemožňujú, a aby sa aspoň formálne vyhli negatívnym dôsledkom výkonu súdneho rozhodnutia zneužívajú systém cez:
slaboplatených sociálnych úradníkov na krytie, tzn. vypracovanie dôvodových správ o tom, že matky síce ignorujú súdy, ale údajne tak robia v dobrej viete, že „ochránia“ svoje deti. O dôvodoch sa na verejnosti v rôznych tematicky zameraných reláciách často diskutuje, a teda dodám, nie vždy ide iba o úplatky. Treba si uvedomiť, že sociálni kurátori sú často ženy, a ak sú naviac ešte aj rozvedené, hneď sa k tomu pridružia aj osobné motívy, a tento falošný empatizmus vyústi v ich snahu sťažiť otcom vídať svoje deti. Ale dôvodov je viac...
doktorov a PN pre deti práve v čase termínu určeného styku s dieťaťom. Veľmi bežná a častá forma.
Matka mojich detí získala takúto „PN“ od pána doktora Steinera z Považskej Bystrice (dnes riaditeľa nemocnice). Deti síce mali občas bežné alergie, ale nikdy kvôli nim nepotrebovali PN. Avšak v daný víkend, keď mali ísť domov k otcovi, deti nemohli, nakoľko mali predpísanú „domácu liečbu“ od alergológa. V pondelok boli samozrejme v škole... Rozhodnutie pána doktora mi príde zvláštne, možno bol iba oklamaný matkou detí. Skutočnosť, že sedí v poslaneckej lavici mestského zastupiteľstva v Považskej Bystrici s mojím ex-svokrom, tiež poslancom Františkom Martausom, je zrejme náhoda a nemá na to asi žiadny vplyv. Resp. ľudia môžu svoj názor na vec vyjadriť vo VÚC voľbách pre trenčiansku župu, nakoľko tam pán doktor Steiner kandiduje za poslanca.
nepreberanie pošty a výhovorky pre zmarené stretnutia. Okresné súdy to tolerujú a mnohé matky potrebujú hlavne v prvotnom období odluky zničiť citové väzby detí s ich otcami, hlavne ak sú to deti maloleté. Okresné súdy nechcú udeliť pokutu, ich prvými krokmi je len rozposielanie varovných papierov, aby predstierali formálnu činnosť súdu. Druhý dôvod je ten, že polícia sa rozhodla konať v trestných veciach mareniach súdnych rozhodnutí až potom, čo okresné súdy udelia dve po sebe idúce sankcie, a teda aj finančnú pokutu. Toto interné pravidlo polície, ktoré nemá oporu v zákone, spôsobuje to, že okresné súdy nechcú dávať pokuty ani po roku nevymožiteľnosti súdneho rozhodnutia, a polícia sa vyhovára v tom zmysle, že keď to tak čierne nevidí súd, oni konať nebudú.
Dodám ešte, našim okresným súdom vôbec nevadí, že otcovia, ktorým ich ex-partnerky uniesli deti zo zahraničia na Slovensko, musia lietať na slovenské súdy za 1000 letenky. Avšak, uvaliť aspoň 200 € pokutu za nedostavenie sa matky na pojednávanie im príde zbytočné.
moderné nástroje, akými sú podávania trestných oznámení na všetky možné paragrafy, ktoré si matky alebo ich advokáti nájdu v trestnom zákone: „...otec detí ma psychicky týra, prenasleduje ma, napríklad tým, že si chodí v súdom stanovenom čase pre deti a SMSkou ma prenasleduje aj cez telefón alebo vykonáva „schválnosti“ (skutočný pojem, ktorý by ste našli v zákone o priestupkoch), a to tak, že ma 7krát za jeden rok náhodne stretol v malom meste...“ Podanie trestného oznámenia je zadarmo a okresné súdy na Slovensku nerešpektujú prezumpciu neviny, čo považujem za najzávažnejší problém. Práve preto máme prezumpciu neviny garantovanú ústavou, tj. najvyšším zákonom našej krajiny, avšak kto donúti súdy rešpektovať ústavu? Okresný súd je často pohoršený, keď je podaných na otca napríklad 10 alebo 14 trestných oznámení, avšak fakt, že tieto sú postupne zastavované a že otcovia sú stále trestne bezúhonní, už ignorujú. Otcovia na Slovensku sa proste svojho práva vídať deti nedomôžu, ak to matkám detí nevyhovuje – A TAK TO JE!
Tento tragický stav okresného súdnictva na Slovensku poznajú nie len otcovia detí, ktorí tu na Slovensku žijú, ale aj otcovia v zahraničí, cudzinci i Slováci, ktorí sa s neutešeným stavom okresného súdnictva stretávajú aj po emigrácii. Trpia nie len otcovia, trpia hlavne deti. V spoločnosti sa na túto tému vedú rôzne verejné debaty, vznikajú rôzne organizácie na ochranu práv detí i otcov, avšak pozitívny efekt, ktorý by to malo na naše súdnictvo na okresnej úrovni, je nulový.
Na poslednej Helsinskej komisii amerického kongresu https://www.csce.gov/international-impact/press-and-media/press-releases/helsinki-commission-highlight-international,
z ktorej je aj video záznam na adrese: https://www.facebook.com/helsinkicommission/videos/10156383299274947/ od 22 minúty (29:00)
sa viacerí otcovia, zo Slovenska i zo zahraničia sťažovali na katastrofálny stav slovenského súdnictva, a hlavne na nevymožiteľnosť práva, nefunkčnosť výkonu súdneho rozhodnutia na okresných súdoch.
I keď má americká diplomacia mnohé nástroje ako pozitívne vplývať na krajiny s nefunkčným súdnictvom, resp. na krajiny, kde sa nerešpektujú práva detí alebo otcov, je otázne, či ich dobrá vôľa pomôcť skrz diplomatický tlak, dokáže Slovensko zmeniť k lepšiemu. Ja viem, že mnohí nemáme radi všetko, čo je „americké“, no na druhej strane, Amerika je krajina, kde už dlho funguje súdny systém, a v mnohých prípadoch lepšie ako u nás. Áno, aj v tejto krajine majú svoje problémy, avšak ich posledná aktivita v tejto oblasti je jasne vymedziť, že únosy detí a rovnako ignorovanie súdnych rozhodnutí musí byť bez pochýb považované za trestný čin, čím sa musí definitívne zastaviť zneužívanie detí ako nástroja pomsty.
Ja sám som mal dve krajské rozhodnutia, ktoré mi určili pravidelný styk s deťmi, avšak ani jedno Okresný súd Považská Bystrica nebol schopný vymôcť. Či je dôvodom to, že matka detí, ktorá je dcérou vplyvného poslanca mestského zastupiteľstva v Považskej Bystrici s konexiami na polícii a na súde, našla spolu so svojím otcom legálny spôsob, ako pravidelne na mesačnej báze platiť nemalé eurá podpredsedovi Okresného súdu Považská Bystrica, JUDr. Jankovskému, ktorého manželka je zároveň vedúcou sociálnej kurately v Považskej Bystrici, nechám na čitateľovi. (Jankovský sa vyjadril jasne, nie je zaujatý!) Ja sa môžem iba verejne poďakovať pani Žitňanskej a pánu prezidentovi, že odmietajú do súdnej rady vymenovať síce inú Jankovskú, ale stále rodinu. Obzvlášť, keď je verejné známe isté mafiánske prostredie, ktoré je s nimi späté.
Môj prípad nie je ničím extra významným, podobných sú stovky. V krátkosti môžem poukázať aspoň na to, že vydanie predbežného opatrenia (často i nezákonným spôsobom vynechania systému náhodného výberu sudcu) v závislosti na obsahu trvá pár dní (2 až 7). Avšak, ak sudca v predbežnom opatrení spraví chybu, napríklad „zabudne“ rozhodnúť o styku detí s otcom, tak otec sa vyriešenia odvolania a nápravy prostredníctvom krajského súdu dočká až o mnoho týždňov neskôr. U mňa vydali chybné predbežné opatrenie v roku 2015 za 5 dní a nápravy som sa dočkal až o 56 dní. Podobné zdržanie bolo aj v inom, druhom predbežnom opatrení. A pritom, práve prvé dni po odlúčení partnerov bývajú pre deti tie najkritickejšie, a teda ide o čas, keď by súdy mali rozhodovať bez meškania, a nie po pár mesiacoch. A taktiež by mali byť schopné zabezpečiť aj výkony týchto súdnych rozhodnutí.
Náprava, ktorej som sa dočkal, bola aj tak len papierová. Dnes je to cca 800 dní, čo stále nemôžem vídavať svoje deti z rozhodnutia ich matky. Situáciu nezmenili ani štyri neúspešné výkony súdnych rozhodnutí. Človek sa niekedy pýta, prečo naše súdy vôbec o niečom rozhodujú, keď sú rozhodnutia nevymožiteľné? Po dvoch rokoch domáhania sa určeného práva na styk s deťmi mi opäť sudkyňa, čo má v obľube nezákonne zaevidované spisy, styk s deťmi „radšej“ zakázala (prečo nie hneď, už v jeseni 2015, prečo až v čase, keď ich už dva roky aj tak nevídavam?). Teda, najprv mi sudkyňa Krivulčíková zakázala sa priblížiť k matke detí na 15 metrov, a potom si matka detí vybavila aj zákaz môjho priblíženia sa k deťom argumentujúc, že však zákaz k nej už má „vybavený“. Dostalo sa to teda do stavu, keď som mal papierovo určený styk s deťmi, ale nemohol som sa k nim, mimo tento určený styk priblížiť. Našťastie, mi súd dovolil stretávať sa s matkou detí na polícii, na úrade pre priestupky a na súdoch. Ako inak by ma mohla matka detí naďalej vláčiť potom po súdoch a po polícii skrz tucet ich trestných oznámení za posledné viac ako dva roky.
Za tento čas matka detí moje maloleté deti psychicky týra tým, že im naháňa strach z vlastného otca, šíri o ňom nepravdy a pravidelne na neho volá políciu (30-50 zavolaní, presne už neviem). Iste tomu pomáha aj fakt, že náčelník mestskej polície Považská Bystrica Lieskovský je jej bratranec z druhého kolena. Takto sa jej darí počas viac ako dvoch rokov ničiť u detí aj tie posledné emočné väzby s otcom, s ich krstným otcom, ako aj s ich starými rodičmi. Situácia končí tým, že súdy po dvoch rokoch začali argumentovať tým, že však deti už vlastne k otcovi ani ísť nechcú. Matka podáva argumenty typu, že jedno asi z tuctu jej trestných udaní sa po 2 rokoch dostalo až pred súd, údajne psychické týranie voči nej. Psychické týračky podala asi štyri, jedno sa ujalo... Síce som človek nevinný, ale dnes chodí do basy mnoho nevinných ľudí, hlavne keď sa nahnevaná prokurátorka Vašútová pustí do účelového riadenia viacerých trestných konaní, a okrem zastrašovania či falšovania zápisnice využíva aj metódu výmeny nepohodlných vyšetrovateľov.
!!!!! Takto to funguje v Považskej Bystrici, nedajbože, aby človek trval na právnom zastúpení.
!!!!!
Ale späť k našim okresným súdom. Najviac ma trápi to, že výber sudcov dnes nemá žiadne morálne kritéria. Stačí si spraviť školu, mať požadovanú prax a potom známosti. Výber sa bude robiť dokonca hromadne... skutočná masovka. To, že by mal byť sudca aj istou morálnou oporou v spoločnosti, že by mal byť verejne akceptovateľnou autoritou skrz život, aký žije a aké hodnoty vyznáva, sa dnes vôbec neberie do úvahy.
V neposlednom rade treba ohodnotiť aj úroveň kvality práce na okresných súdoch. Čo je to za súd, ktorý za 2 roky nevie správne napísať meno otca - Ľudovít. Viete, aké je ťažké preberať poštu do vlastných rúk s overením občianskeho preukazu znejúceho na iné meno, napríklad Ľubomír? A skúste si poštu neprevziať! A pritom, takéto chyby robia vo viacerých súdnych prípadoch, nie iba v jednom. Kým sa vyriešia vaše oprávnené sťažnosti na súd kvôli nesprávnemu menu, už vecne nebude, skrz tak dlhý čas, čo riešiť. Okresný súd Považská Bystrica vás vie dokonca „omylom“ predčasne obviniť z trestného činu, pričom v odpovedi na sťažnosť k tejto lži súdneho úradníka Németha vám zo súdu príde síce opravená informácia, avšak už nikde nie je ospravedlnenie. Alebo vám pošlú trojstranové uznesenie, ale druhú stranu, kde je odôvodnenie, „zabudnú odoslať“. A skúste sa odvolávať, keď nepoznáte text uznesenia, s tým, že keď ho poznať budete, 15 dní na odvolanie už bude preč. (V mojom prípade problém napravil krajský súd, správnym doručením aj s novým termínom „doručenia“). Avšak, mnoho ľudí nevie, ako sa brániť takýmto „chybám“, a potom sú neoprávnene obmedzovaní vo svojich právach.
Slušnosť, to je to, čo chýba na okresných súdoch. I keď tento blog môže vyzerať, že mi naše súdnictvo leží v žalúdku, proti súdom na krajskej úrovni nič nemám, naopak ich musím pochváliť. Krajské súdy mnohé odvolania vyriešia opravou rozhodnutia okresného súdu, a aj by sa mohli zdať príliš pomalé, často sú to opäť okresné súdy, ktoré odvolania zdržujú aj niekoľko mesiacov, kým ho pošlú na krajský súd. Treba veriť, že raz budeme aj my právnym štátom s funkčným súdnym systémom, a len dúfam, že Slovensko nebude odmietať pomoc zo zahraničia, keďže sami sme si tento problém za 25 rokov vyriešiť nedokázali. Verme, že v budúcnosti sa dočkáme toho, že súdna moc bude nielen nezávislá, ale súdny systém bude aj fungovať.

