Na Štefánikovo dielo sa zabúda

Písmo: A- | A+

28. október 1918 a vznik Československa je vrcholným dielom M. R. Štefánika. Bez generála Štefánika by Československo nikdy nevzniklo, bez Československa by zase nikdy nevzniklo samostatné Slovensko.

 Spoločne s kolegom Petrom Osuským som symbolicky, na 135. výročie narodenia Milana Rastislava Štefánika, predložil do parlamentu novelu zákona, aby sa 28. október stal štátnym sviatkom s názvom Deň úcty k dielu Milana Rastislava Štefánika – vznik samostatného Československa. Už po piatykrát. Prvýkrát ešte v roku 2002 ako predseda Demokratickej strany.

 Milan Rastislav Štefánik je veľkou osobnosťou slovenských dejín. Drvivá väčšina populácie sa zhoduje na jeho jednoznačnom prínose pre Slovenskú republiku, čitatelia najčítanejšieho slovenského denníka ho dokonca označili za najväčšieho Slováka.

 Dnes, žiaľ, nevyjadrujeme tomuto veľkému synovi slovenského národa takú poctu, akú si zaslúži. Treba si uvedomiť, že keby niet Štefánikovej úlohy pri vzniku Československa, mohli sme žiť v inom štátnom útvare ako žijeme dnes – možno by sme napríklad hovorili úradnou maďarčinou a slovenčina by mala status nárečia alebo regionálneho menšinového jazyka. Nesmieme preto zabúdať na také osobnosti ako Milan Rastislav Štefánik, nemáme totiž takých osobností veľa.

„... reprezentoval živel slovenský, pracoval stále, vytrvale, do úmoru. Nemal zmysel pre prácu pomalú, nevedel vysedávať v kancelárii, pripravovať podklady, zriedkakedy niečo napísal, pôsobil skôr živým slovom. Prešiel všetky spojenecké krajiny ako meteor a na svojich cestách získal mnoho priateľov; my ostatní sme išli za ním a takto ním už dotknutú pôdu sme spracovávali, jeho apoštolskou prácou narýchlo získaných ľudí sme podchytávali a ich sympatie menili v presvedčenie... Bol v ňom kus génia, ako býva v intuitívnych ľuďoch. Vplyv svojich priateľov dokázal dobre využiť pre naše politické ciele. Milan Rastislav Štefánik je jednou z veľkých postáv našej národnej revolúcie.“ (E. Beneš k dielu M.R. Štefánika)

 28. október 1918 a vznik Československa je vrcholným dielom M. R. Štefánika. Bez generála Štefánika by Československo nikdy nevzniklo, bez Československa by zase nikdy nevzniklo samostatné Slovensko.

„... v okamihu celkového triumfu národa zabíja sa muž, ktorý po celú dobu svojho vyhnanstva najväčšmi prispel k oslobodeniu svojho rodného kraja… Niet pochybnosti, že bolo v jeho osobe mnoho geniálnosti a bol jedným z najlepších ľudí, akých sme mali.“ (E. Beneš k smrti M.R. Štefánika)

 Slovensko ako také má niekoľko dejinných míľnikov, ktoré vyformovali krajinu do súčasnej podoby. Všetko sa to začalo práve vznikom Československa. Nasledovalo Slovenské národné povstanie (1944), ktoré si pripomíname 29.8. V novembri 1989 sme si vybojovali slobodu – 17.11. je štátnym sviatkom Dňa boja za slobodu a demokraciu, a celý proces sa zavŕšil 1. januára 1993, kedy vznikla samostatná Slovenská republika. 

 Tri zo štyroch spomenutých míľnikov sú štátnymi sviatkami, 28.10. je len pamätným dňom. Je na čase zmeniť to, aby sme vytvorili štvorlístok výročí, ktoré zásadne a pozitívne predurčili smerovanie a charakter Slovenska; ktoré vystavili SR rodný list, a dokonca ju aj „porodili“.

 Na záver podotýkam, že súčasťou našej novely zákona je zrušenie štátneho sviatku Dňa Ústavy SR 1. septembra, ktorý by sa stal pamätným dňom. To znamená, že počet sviatočných dní by sa nezvýšil.

Ľudo Kaník

Demokratická skupina DS-SDKÚ

Ak sa vám tento blog páči, podporiť ho môžete svojím hlasom na vybrali.sme.sk. Vopred ďakujem :-)