Ľudovít Kaník
Naša bitka o 2. pilier pokračuje.
Po dvojtýždňovej parlamentnej bitke dostal druhý pilier podľa očakávania vážnu ranu. Len naivný komentátor mohol očakávať že sa to môže skončiť inak.
Poslanec NR SR, zakladateľ politickej strany Demokrati Slovenska - Ľudo Kaník. Exminister práce, sociálnych vecí a rodiny SR a dlhoročný predseda DS, ktorá sa pod jeho vedením po dlhoročnej spolupráci s SDKÚ integrovala na politickú stranu SDKÚ-DS. Zodpovedný za reformu sociálneho a dôchodkového systému, trhu práce. Pripravil a zrealizoval reformu zákonníka práce, dôchodkovú reformu, reformu systému sociálnych dávok a boj s čiernou prácou. Zakladajúci člen občianskeho združenia SPORITEĽ na ochranu záujmov občanov, účastníkov dôchodkového sporenia v II. pilieri dôchodkového systému.www.kanik.skwww.demokratisk.skFB profilInstagram profilYoutube kanálFan page Demokratov Slovenskamail: ludo.kanik@gmail.com0905 488 888 Zoznam autorových rubrík: DÔCHODKY, PRÁCA, RODINA, POLITIKA, Súkromné, Nezaradené
Po dvojtýždňovej parlamentnej bitke dostal druhý pilier podľa očakávania vážnu ranu. Len naivný komentátor mohol očakávať že sa to môže skončiť inak.
Demokracia, to je náročný a zložitý systém. Neznamená diktatúru väčšiny. Neznamená to to, že keď niekto má toľko poslancov, že si môže odhlasovať čo chce, ako je to v prípade Smeru a dnešnej vlády. Neznamená to, že nepotrebuje predkladať zákony tak, aby sa v riadnom legislatívnom procese dokonale prebrali, prediskutovali. Demokracia zaviedla formálne pravidlá prijímania zákonov, aby sa v dostatočnom časovom priestore odhalili súvislosti, aby sa poukázalo na to čo je dobré a čo zlé.
Dlhodobo upozorňujem na to, že ak vládu zostaví SMER siahne na dôchodkové úspory. Som o tom presvedčený a predložil som o tom pádne argumenty. Konečne, na poslednej tlačovej konferencii SMERu padla otázka na pána Fica, či znárodní dôchodkové úspory - či znárodní 2. pilier.
Čo bude s daňami po voľbách je jednou s najčastejších otázok pri stretnutí s ľudmi. Ľudí zaujíma, keď sa s nimi rozprávam, že čo sa po voľbách stane s daňami. Každé zvyšovanie daní znamená, že štát si zoberie viac peňazí.
Dnes pár slov o krúžkovaní - o výbere svojho kandidáta, ktorého chcete mať v parlamente. Často sa o tom v súčasnosti hovorí po skúsenosti z minulých volieb, keď sme sa vďaka prednostným hlasom posunuli výrazne vpred.
Pokiaľ SMER dostane príležitosť a bude opäť pri moci, čaká nás ťažký útok na 2. dôchodkový pilier, v ktorom majú dnes ľudia 5 mld. eur na svojich účtoch a určite nás čaká snaha o zníženie tohto príspevku.
II. pilier môže byť pre sporiteľov omnoho výnosnejší ako doteraz. Teraz máme šancu ho opäť vylepšiť.
Nebolo to tak dávno, čo sme tu mali veľmi zle postavený sociálny systém. Nemotivoval k práci, naopak. Viac sa darilo tým, ktorí ho vedeli využiť a zneužiť. Príjem zo sociálnych dávok prevyšoval príjem z práce.Dôchodky, naopak, boli nízke pre tých, ktorí pracovali celý život a relatívne vyššie pre tých, ktorí nepracovali. Systém postavený na hlavu. Nezamestnanosť dosahovala takmer 20 percent, čierna práca prekvitala. Tak to bolo pred reformami.
Mohli by sme mať lacnejšie diaľnice a priamo na ich výstavbe by mohlo zarobiť 1,5 mil. Slovákov.
O tom, prečo sa nedá s Ficom zladiť pohľad na to, v akej krajine chceme žiť, najlepšie hovorí on sám. Podľa toho, čo povedal Milošovi Zemanovi je jasné, akú krajinu zo Slovenska chce mať. „Ľudia nechcú slobodu, ľudia chcú peniaze na ruku a sociálne dávky."
Rómovia, cigáni. Slotova obľúbená téma. Silné reči a nič viac. Pritom jasné, podľa niekoho tvrdé, ale fungujúce pravidlá tu už boli. Tomanová ich vyhlásila za nútené práce.
Zaprieť nos medzi očami a klamať až sa práši, doviedol v politike k majstrovstvu Róbert Fico. V nedeľu večer svojho šéfa však Ján Počiatek v spomínaných necnostiach s prehľadom dostihol.
Povedzte, ktorý bol najhorší krok tejto vlády ?“, padla otázka na tlačovej konferencii SDKÚ-DS.
Zníženie odvodov na súkromné účty z 9 na XY % sa podľa avizovaných vyjadrení koalície presúva do tzv. veľkej novely, ktorú má ministerstvo práce predložiť budúci rok. Novelu má pripraviť ministerka Tomanová a už táto skutočnosť je sama o sebe desivá. Ani včerajšie hlasovanie poslancov v Národnej rade však nebol iba zahrievacím kolom
Bol som presvedčený, že áno. Zamietnutie, respektíve spôsob zamietnutia podania občianskeho združenia sporiteľov na predsedu vlády vyvolal však vo mne vážne pochybnosti.
Po tom ako Fico zbadal, že rozbiť dôchodkový systém sa nedá jednoduchým a priamym útokom na II. pilier, mení taktiku. Zbadal, že zníženie príspevkov naráža na veľký odpor. Veď ako by aj nie, keď sa de facto jedná o okradnutie viac než 1,5 mil. voličov a o znárodnenie ich budúceho majetku. Prišlo preto strašenie, šírenie nepravdivých informácii a diskreditácia DSS.
Premiér sa snaží poškodiť a deštruovať dôchodkový systém. Robí tak systematicky a dlhodobo. Podľa toho, koľko energie venuje tejto úlohe, pokladá to asi za jednu z najdôležitejších vecí, ktoré chce uskutočniť. Pre naplnenie tohto plánu našiel oddaného vykonávateľa v osobe ministerky Tomanovej. Tá dôsledne napĺňa ideologickú úlohu postupnej deštrukcie systému.
A je to tu. Analýza, ktorá má poskytnúť alibi pri siahnutí na súkromné peniaze sporiteľov v druhom pilieri dôchodkovej reformy je zverejnená. Musím povedať, že energia, s ktorou sa snaží súčasná koalícia nájsť spôsob ako naštrbiť dôchodkovú reformu je pozoruhodná. Smer daný Smerom je jasný. Nájsť spôsob ako znížiť príspevky na súkromné účty občanov. Za každú cenu.