Róbert Fico bol v byte na Vazovovej viackrát

Písmo: A- | A+

Kauza Gorila odkryla v istej chvíli niečo, čo mnohých šokovalo a prekvapilo. Pozornosť sa sústredila na to, čo v spise je, a o skutočnostiach, ktoré z neho vychádzajú a hlavne o tom či sa vyšetruje, alebo sa nevyšetruje.

Ale zdá sa mi, že nekladieme správne otázky alebo mnohé z otázok, ktoré majú byť položené, nie sú položené a hlavne, na tieto otázky nedostávame odpovede. Preto by som chcel poukázať na niektoré súvislosti, pretože kauza Gorila a byt na Vazovovej je len jedno z miest, kde pravdepodobne prebiehali rôzne stretnutia, debaty, dohody, kde sa riešilo zákulisie netransparentných vecí počas veľmi dlhého obdobia a myslím si, že takých miest je aj dnes veľmi veľa. Preto musíme mať stále na pamäti, že kauze Gorila predchádzali iné veci, ktoré už prenikli na verejnosť a podivuhodne sa na ne zabudlo, ale veľmi súvisia alebo dopĺňajú obraz, ktorý v tomto spise nachádzame a to, že takýchto miest naozaj pravdepodobne bolo omnoho, omnoho viac. A je jedno, či to boli kaviarne, stranícke priestory alebo akékoľvek iné miesta, kde sa niektorí ľudia stretávali a dodnes stretávajú.

Čo je dôležité povedať na začiatku je to, že kauza Gorila vznikla s plným vedomím vtedajších predstaviteľov SIS, oni tú akciu spustili, bolo to za druhej Dzurindovej vlády a to je jasným dôkazom toho, že to bolo v období, kedy bol záujem na tom, aby sa odhaľovali a aj trestali tie veci, ktoré sú v rozpore so zákonom. Je dobré pripomenúť, že po nástupe prvej Ficovej vlády a veľmi rýchlo po vymenovaní nového riaditeľa SIS, bola kauza Gorila zastavená. Prečo bola kauza alebo prečo bolo vyšetrovanie akcie Gorila zastavená? Dodnes na to nikto nedal dobrú, jasnú a zrozumiteľnú odpoveď. Prečo unikli informácie o tom, že tento byt je odpočúvaný? Kto spôsobil, že tieto informácie unikli? Kto prezradil tieto informácie tým, ktorí boli predmetom vyšetrovania, predmetom odpočúvania so súhlasom všetkých orgánov? Odpočúvanie sa zastavilo za pôsobenia prvej Ficovej vlády a za pôsobenia jeho ľudí na všetkých príslušných zložkách. Žiadajme na toto odpoveď a pýtajme sa pána ministra vnútra, aby nám toto vysvetlil, prečo bola táto akcia predčasne ukončená a kto za to môže? Odpoveď, že preto, že bola prezradená a už nemala ďalší význam, nie je dostatočnou odpoveďou. Niekto to prezradiť musel. Kto to bol? Ako bol potrestaný?

Je dobré pripomenúť si niektoré fakty a možno aj zacitovať z niektorých verejne dostupných zdrojov. Začal by som tým, že aj keď sa tu bavíme o kauze Gorila, veľmi blízka kauza, ktorá predchádzala kauze Gorila, ale ktorá bola veľmi zaujímavá, bola nahrávka s hlasom podobným Ficovi. História tejto nahrávky je veľmi zaujímavá. V tejto nahrávke hlas podobný Ficovi hovorí o financovaní strany SMER. Odcitujem príslušnú pasáž: "Budem teda hovoriť aj s inými ľuďmi bez toho, aby bolo treba za každú cenu hovoriť aj s nimi, ja len môžem povedať, že som zabezpečil a toto môžem povedať, dúfam, že to nikto nepočúva, zabezpečil som na tento rok 35 a na budúci rok asi 40, plus teda ďalšie veci. Zabezpečil som ich, ako tie peniaze, vlastnou hlavou. Oficiálne prídu a budú normálne vykryté v strane." Ale neboli. Nie sú v účtovníctve strany SMER a nikdy neboli priznané.

Ďalšou zaujímavou súvislosťou, na ktorú netreba zabudnúť, je to, že zakladateľ Smeru Bohumil Hanzel, bol týždeň pred zverejnením nahrávky na švédskej ambasáde, kde mal odovzdať dôkaz o nečestnom financovaní strany. V médiách uviedol, že videl kópiu notársky overenej zmluvy medzi Smerom a piatimi sponzormi, ktorá sa týkala konkrétnych miest na kandidátke strany. Tvrdí, že bol osobne pri viacerých stretnutiach so sponzormi, ktorí mali poskytnúť strane približne 60 miliónov korún. Sponzorov mal podľa Hanzela pre stranu získavať aj predseda Smeru Róbert Fico osobne. Všetky jeho oficiálne zmluvy išli cez vtedajšieho generálneho manažéra strany Igora Federiča. „Fico to vždy odklonil tak, že cez účtovníctvo išlo len to, čo je nevyhnutné,“ povedal Hanzel na margo kampane v roku 2002.

Dňa 26. 11. 2011 sa začalo trestné stíhanie vo veci skresľovania údajov hospodárskej a obchodnej evidencie a prijímania úplatku. Podľa pána Jaroslava Spišiaka na preverovanie nahrávky bolo potrebné začatie trestného stíhania, aby mohli byť do prípadu prizvaní znalci. Tí by posúdili pravosť nahrávky s hlasom podobným Ficovi a pravosť zmluvy uzavretej medzi podnikateľom Fedorom Flašíkom a Ľubomírom Blaškom o darovaní peňazí Smeru. Toto uznesením ale zrušila Špeciálna prokuratúra. Špeciálny prokurátor Dušan Kováčik zrušil uznesenie o trestnom stíhaní ako neopodstatnené. A vydanie uznesenia o zrušení trestného stíhania znamenalo, že polícia nemôže vykonať procesné úkony ako napríklad prizvať znalca. A tak sa pýtam: kto sa bál toho, aby bolo znalcom objektívne zhodnotené, či to je hlas podobný Ficovi, alebo je to hlas súčasného pána premiéra Fica? Kto tu hrá nečisté hry, keď napriek tomu, že máme verejne predložené materiály dôkazového charakteru, polícia zabezpečí, aby sa nevyšetrili, zo svojej úradnej moci? Prokurátor zabezpečí, aby sa nevyšetrovalo? Čo si o tom majú myslieť občania, keď tu prokuratúra zastavuje a znemožňuje vyšetrenie konkrétnych vecí? Rozhodnutie o zrušení trestného stíhania ale znamená, že nie je vylúčené, že trestné stíhanie môže byť v budúcnosti opäť začaté a v tej súvislosti som v NR SR predniesol návrh na doplnenie uznesenia.

Toto je tiež Gorila. Gorila nie je len byt na Vazovovej, Gorila je spôsob, nekalý spôsob financovania politických strán. A Gorila je aj to, že príslušné orgány nevyšetrujú tieto veci, tak ako nevyšetrovali kauzu Gorila počas prvej Ficovej vlády, kedy bola zastavená. Za štyri roky sa v tomto neurobilo nič, naopak, kauza bola zametená pod koberec. Prečo Ficova vláda zastavila vyšetrovanie a zamietla veci pod koberec? Asi preto, lebo to neukazuje na druhú Dzurindovu vládu, ale odkrýva práve praktiky, ktoré vedú smerom k financovaniu strany Smer.

Posuňme sa ale k samotnej Gorile a dajme si do súvisu niektoré zaujímavosti zo spisu. Jednou z najvýznamnejších postáv, ktorá sa vyskytuje v tomto spise, je pán Határ. Tajomník pána Fica, jeho priateľ a blízky spolupracovník. Myslím, že je v tomto spise nielen spomínaný, ale je tam citovaný, pretože tento byt pán Határ navštevoval veľmi často.

Takže pár zaujímavostí: Haščák spomína príklad ako Fico a Flašík požadovali od Haščáka za zrušenie tlačovej konferencii o privatizácii paroplynového cyklu províziu. Haščák vymenúva 5 akcionárov Smeru - Juraj Široký, Vladimír Poór, Martin Glváč, Fedor Flašík, Jozef Brhel a Ivan Kiňo. Haščák má v stredu 11. 1. dohodnuté stretnutie s Róbertom Ficom. Nebudem hovoriť o samotnom stretnutí, je dostatočne známe, pila sa pri ňom kola a rozoberalo sa všeličo. Határ hovorí, že s Ficom komunikoval ohľadne kandidáta Penty na ministra zdravotníctva, ktorého má Smer podporiť. Haščák ho na minulom stretnutí napísal Határovi na papier. Fico voči uvedenému menu nemá námietky. Pýtam sa, je to meno súčasnej pani ministerky, ktoré bolo napísané na tomto papieriku?

Na záver žiada Haščák Határa, aby Ficovi odkomunikoval Haščákov dotaz na stav spoločnosti, ktorú Hačšák píše Határovi na papier. Penta cirka pred jedným rokom pomáhala francúzskemu investorovi získať slovenskú spoločnosť. Ide o spoločnosť, ktorú vlastnia mestá Banská Bystrica, Zvolen a ďalšie obce. Határ potom môže Hačšákovi oznámiť stav telefonicky bez podrobností, Határ hovorí, že oznámi „napríklad len 40 dekagramov salámy“. Chcem upozorniť na jednu veľmi zaujímavú súvislosť z nahrávky hlasu podobnej Ficovi. Na tejto nahrávke, aby som bol presný, tento hlas hovorí: Zabezpečil som na tento rok 35 a na budúci rok asi 40. Asi 40 miliónov. A tu hovoríme o „40 dekagramoch salámy“ za privatizáciu vodárenskej spoločnosti francúzskou spoločnosťou Veoliou. Vidíte tú nápadnú zhodu? Vidíte tú nápadnú súvislosť? Chápete prečo Gorila ďaleko presahuje hranice bytu na Vazovovej ulici? A prečo keď chceme sa dopátrať pravdy, tak musíme vyšetrovať omnoho viac, omnoho ďalej a omnoho viac konkrétnych súvislostí, ktoré sú tu jasne nadefinované?

Pri ďalšom stretnutí pán Határ hovorí: "Ty vieš klásť nepríjemné otázky na môjho šéfa". Haščák sa pýta: "Prečo?" Határ sa smeje a hovorí, že Fico Haščákovi odkazuje, že čo s tým má Penta. Bavíme sa stále o pomoci pri privatizácii Veoliou vodárenskej spoločnosti. A prichádza na rad veľmi zaujímavá vec, ktorá súvisí s tou otázkou, či bol pán Fico v byte na Vazovovej ulici alebo nebol, ktorej sa Smer stále vyhýba a pri ktorej pán minister Kaliňák predviedol naozaj veľmi profesionálny výkon po poslednom rokovaní výboru, kedy statočne odolával priamej odpovedi na túto otázku? Všetky otázky sa koncentrujú na návštevu bytu toho 11.1., kedy sa popíjala kola. Ale chcem vás upozorniť na tento citát: "Haščák hovorí, že si Fico asi nepamätá, že s ním o tom hovoril asi pred rokom a pol v tomto byte.“ (Sú v byte na Vazovovej ulici.) Znova to zopakujem: „...že som s ním hovoril o tom asi pred rok a pol v tomto byte.“ Je jasné prečo Smer nemôže pripustiť a priznať, že pán Fico v tom byte bol. Pretože v tom byte nebol raz. Pretože v tom byte boj zjavne viackrát.

Kauza Gorila sa stala symbolom a mnohí zabúdajú na konkrétnosti, o ktorých sa tam hovorí, a preto som považoval za potrebné ich pripomenúť. Pretože mám pocit, že mnohé veci sa nevyšetrujú úmyselne, zastavujú sa vyšetrovania, keď sa vyšetrovať má a mám veľkú obavu, ba dokonca presvedčenie, že cieľom je nič nevyšetriť, pretože by to pre mnohých súčasných vládnych politikov malo veľmi nepríjemné následky. Preto som v NR SR navrhol doplniť uznesenie takto:

„Národná rada Slovenskej republiky žiada ministra vnútra, aby ihneď zabezpečil obnovenie vyšetrovania a vyšetrenie kauzy nahrávky, na ktorom hlas podobný Ficovi hovorí o financovaní strany Smer, aby zabezpečil vyšetrenie pravosti sponzorských zmlúv medzi podnikateľom Ľubomírom Blaškom a Fedorom Flašíkom, prípadne ďalších medializovaných zmlúv o financovaní strany Smeru."

Môj návrh neprešiel.

Tu si môžete pozrieť, kto ako hlasoval: http://www.nrsr.sk/web/Default.aspx?sid=schodze/hlasovanie/hlasklub&ID=31608

Skryť Zatvoriť reklamu