Štefánik sa nemýlil

Slová veľkých osobností nestrácajú platnosť a aktuálnosť ani po mnohých desiatkach rokov. Len si ich málokedy pripomenieme a ešte menej sa nad nimi zamyslíme. Preto je dobré vracať sa k nim.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (8)

V tomto článku preto nemusím písať takmer nič vlastné a na rozdiel od ostatných mojich textov to bude skoro všetko citát. Slová M. R. Štefánika, ktorého 97. výročie smrti sme si teraz pripomínali. Vyjadruje v nich svoj názor na boľševizmus, tzn. komunizmus. Dnes by sme to isté mohli povedať aj o fašizme, ktorý v tom čase ešte nebol známou ideológiou, ale s komunizmom, boľševizmom, je veľmi príbuzný a dnes znovu aktuálny.

... M. R. Štefánik: "Vy rozumiete, že musíme zostať nepremožiteľnými nepriateľmi boľševizmu. (ja dopĺňam: a fašizmu) Boľševizmus (a fašizmus) je negácia demokratizmu; boľševizmus hovorí, kričí, reve – demokracia myslí, poučuje, presvedčuje; boľševizmus buráca najnižšími pudmi, demokracia apeluje na česť a svedomie; boľševizmus sťahuje blížnemu kožuch, demokracia šije plášť pre všetkých, aj pre bedára; boľševizmus dáva ľuďom pálenku a dýku, demokracia – kladivo a pluh; boľševizmus hádže protivníka do mora, vyťahuje ho z väzenia a ubíja, demokracia konštatuje, lieči, alebo trestá, napráva; boľševizmus kupuje duše a výhody a tvorí strany banditov a sektárov, demokracia dáva účasť všetkým na výhodách podľa práva. Boľševizmus je rozklad, bieda, hlad. Demokracia tvorí, je základom normálneho života a blahobytu. Boľševizmus je oslňujúcim zábleskom traskaviny, demokracia – žiarivým majákom spásy. Boľševizmus je nepriateľom ľudstva a musí sa proti nemu bojovať.“

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Stále platné a aktuálne slová. Mali by si ich prečítať aj tí, čo sa radi Štefánikom oháňajú, ale názorovo patria práve k takej skupine, pred ktorou Štefánik varoval a proti ktorej vždy brojil. Komunisti, fašisti, nacionalisti. Bol presvedčený demokrat.

Tiež by už bol najvyšší čas aby sme si tohto politického velikána našich dejín dokázali uctiť tak ako by si zaslúžil. Vyhlásením štátneho sviatku na jeho počesť, ako som mnohokrát navrhoval. Jeho vrcholné politické dielo, ktorým bol vznik Československa otvorilo cestu k súčasnosti. K slobodnej a demokratickej Slovenskej republike, začlenenej do demokratických európskych štruktúr. Bez neho, bez jeho snaženia a diela by sa to pravdepodobne nestalo skutočnosťou.

SkryťVypnúť reklamu

Ľudo Kaník

Predseda strany Demokrati Slovenska

Ak sa Ti môj blog páčil, budem rád, ak zaň zahlasuješ na vybrali.sme.sk. Za každý hlas už teraz ďakujem ;-)

Ľudovít Kaník

Ľudovít Kaník

Bloger 
  • Počet článkov:  75
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Poslanec NR SR, zakladateľ politickej strany Demokrati Slovenska - Ľudo Kaník. Exminister práce, sociálnych vecí a rodiny SR a dlhoročný predseda DS, ktorá sa pod jeho vedením po dlhoročnej spolupráci s SDKÚ integrovala na politickú stranu SDKÚ-DS. Zodpovedný za reformu sociálneho a dôchodkového systému, trhu práce. Pripravil a zrealizoval reformu zákonníka práce, dôchodkovú reformu, reformu systému sociálnych dávok a boj s čiernou prácou. Zakladajúci člen občianskeho združenia SPORITEĽ na ochranu záujmov občanov, účastníkov dôchodkového sporenia v II. pilieri dôchodkového systému.www.kanik.skwww.demokratisk.skFB profilInstagram profilYoutube kanálFan page Demokratov Slovenskamail: ludo.kanik@gmail.com0905 488 888 Zoznam autorových rubrík:  DÔCHODKYPRÁCARODINAPOLITIKASúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Monika Nagyova

Monika Nagyova

280 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

47 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Iveta Rall

Iveta Rall

63 článkov
SkryťZatvoriť reklamu