Naozaj odporuje veda náboženstvu?

Posledné mesiace si stále viac všímam pribúdajúce negatívne reakcie na veriacich alebo náboženstvo ako také. Väčšinou sú veriaci označovaní za nevzdelaných, primitívnych a slepých ľudí, pre ktorých je Boh pohodlným vysvetlením otázok a problémov, ktorým nerozumejú. Náboženstvo je vraj zastaralým pozostatkom minulosti , v modernej spoločnosti je priestor iba pre vedu a veriaci sú obviňovaní z tmárstva. Je to naozaj tak?

Písmo: A- | A+
Diskusia  (318)

Ja sám som sa však stal veriacim až na strednej škole, kedysom prvý krát pričuchol k vedám ako fyzika, chémia či biológia. Paradoxne(a možno to paradoxné vôbec nie je), boli to práve chemické reakcie a fyzikálnezákony a ich dokonalosť, ktoré ma priviedli k náboženstvu. Nenašielsom v nich nič, čo by odporovalo viere, naopak. Pozrime sa napríklad nanajväčší konflikt vedy a náboženstva – stvorenie sveta. Porovnajme sidnešné teórie s veršami prvej kapitoly z knihy Genezis starýmitisícky rokov. Zbadáme, že vlastne žiaden konflikt neexistuje.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Nie som fyzik ani biológ, o vzniku svetaa evolúcií viem iba málo zo stredoškolských predmetov a bližšie somich nikdy neštudoval, takže sa vopred ospravedlňujem za možné nepresnostia veľmi laické podanie. Ale z toho, čo si pamätám, to vyzerápribližne nasledovne:

Pred zhruba 14 miliardami rokov bola všetka hmota vesmírusústredená v jednom bode. Po následnom „Veľkom tresku“ sa začal vesmírrýchlo zväčšovať a zároveň vznikli prvé atómy – vodík a hélium.

Na počiatku stvorilBoh nebo a zem. Zem však bola pustá a prázdna, tma bola nad priepasťou a DuchBoží sa vznášal nad vodami.(1-2)

Tieto plyny sa začali zhlukovať, stláčať a vznietili sa,vytvárajúc prvé hviezdy.

SkryťVypnúť reklamu

Tu povedal Boh:"Buď svetlo!" a bolo svetlo. Boh videl, že svetlo je dobré; i oddelilsvetlo od tmy.(3-4)

Pri takýchtopodmienkach nastávajú reakcie, kedy z ľahších prvkov vznikajú ťažšie.Takto vznikla väčšina prvkov, ktoré poznáme dnes, okrem iného uhlík nevyhnutnýpre život. Tie sa po zániku týchto hviezd rozptýlili ďalej do vesmíru azhlukovaním vytvárali ďalšie generácie hviezd a neskôr aj prvéplanetárne telesá. Ako našu Zem a Slnko. Niekedy vtedy sa po náraze väčšiehoobjektu do Zeme vymrštila časť hmoty Zeme do vesmíru formujúc Mesiac.

A Boh urobil dvojeveľkých svetiel: väčšie, aby vládlo nad dňom, a menšie, aby vládlo nad nocou, aaj hviezdy. Umiestnil ich na nebeskej oblohe, aby osvetľovali zem a aby vládlinad dňom a nad nocou a oddeľovali svetlo od tmy. A Boh videl, že je to dobré.(16-18)

SkryťVypnúť reklamu

Zem bola pôvodne ibaroztavenou hmotou tak horúcou, že kvôli vyparovaniu nemohla existovať vodav kvapalnom stave. Postupným ochladzovaním a pridávaním novej vody(napríklad nárazmi ľadových asteroidov) sa teplota znížila natoľko, že voda samohla kondenzovať a existovať v kvapalnom stave – podmienka pre vznikživota. Vznikla atmosféra tak, ako ju poznáme dnes.

Potom Boh povedal:"Buď obloha uprostred vôd a staň sa delidlom medzi vodami a vodami!"I urobil Boh oblohu a oddelil vody, ktoré boli pod oblohou, od vôd, ktoré bolinad oblohou. A stalo sa tak.(6-7)

V tej dobe bol prakticky celý povrch Zeme pokrytý vodou. Rôznymi geologickýmiprocesmi, napríklad vrásnením, sa však neskôr vytvorili prvé kontinenty a moria.

SkryťVypnúť reklamu

Potom Boh povedal:"Vody, ktoré ste pod nebom, zhromaždite sa na jedno miesto a ukáž sasúš!" A stalo sa tak. A Boh nazval súš "zemou" a zhromaždištevôd nazval "morom". A Boh videl, že je to dobré.(9-10)

No a v týchto moriach, „probiotických polievkach“,boli splnené všetky podmienky pre vznik života. Samotný bod, kedy vznikol prvýživot, veda zatiaľ nevie popísať. Isté je, že keď si organizmy vyvinulischopnosť fotosyntézy, v atmosfére sa začal hromadiť kyslík, čo viedlo k vytvoreniuozónovej vrstvy zabraňujúcej nebezpečným žiareniam zo Slnka dostať sa až napovrch – posledného nesplneného predpokladu pre život na súši.

Zvyšok už poznáme od Darwina, ktorého teória, aj keď miernederavá, je zatiaľ tým najlepším s čím sme prišli a zrejme ajnajbližšie k pravde. Alebo od Sv. Augustína, ktorý už storočia predDarwinom tvrdil, že Boh do sveta vložil „Sily Stvorenia“, ktoré riadili vývojaž po vznik človeka. Evolučná teória sa teda s náboženstvom navzájomnevylučuje, rovnako teória Veľkého tresku. Práve naopak. Napokon, GeorgesLemaitre, tvorca tejto teórie, bol katolíckym kňazom. Samotný Darwin študovalteológiu a chcel sa stať kňazom. Rovnako boli hlboko veriacimi aj ďalšíľudia, ktorý pomohli formovať vedu tak, ako ju poznáme teraz, napr. človekpovažovaný za jej zakladateľa – Isaac Newton. V súčasnosti 40% vedcov o sebetvrdí, že sú veriacimi.

Vedu neberú akoniečo, čo má vyvrátiť a nahradiť náboženstvo, ale ako cestu, ktorá sícevedie inak, ako cesta náboženstva, ale stretávajú sa v jednom bode. Akodve ramená rovnoramenného trojuholníka, ktoré síce pri základni vyzerajú odseba veľmi vzdialené, no postupne sa približujú a vedú k tomu istémuvrcholu...

Ľudovít Matejovič

Ľudovít Matejovič

Bloger 
  • Počet článkov:  7
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Študent a budúci právnik s chuťou vyjadriť svoj názor Zoznam autorových rubrík:  PolitikaHudbaCestovanieMyšlienkySúkromné

Prémioví blogeri

INESS

INESS

108 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Anna Brawne

Anna Brawne

104 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu