reklama

International Young Physicist Tournament

Existuje viacero oficiálnych stredoškolských súťaží vo fyzike. Asi najviac odlišujúcou sa od všednej predmetovej olympiády vo fyzike je Turnaj Mladých Fyzikov. Každoročne sa viac ako sto nadšencov na jeseň stretne na úvodnom sústredení, kde sa odborne diskutuje o 17 problémoch zvolených medzinárodnou komisiou pre daný školský rok: od všedných problémov z mechaniky, magnetizmu, kvapalín, elektriny až po príklady alebo experimentálne úlohy s otvoreným koncom.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (5)

Turnaj je tímová súťaž. Po úvodnom sústredení študenti pracujú pod dozorom učiteľov fyziky alebo bývalých účastníkov a problémy postupne rozoberajú. Výstupom každého problému je 12 minútová prezentácia vlastného riešenia.

Aby súťaž nebola len o prezentovaní, v jednom fyzikálnom boji stojí oproti prezentujúcemu oponent, ktorý poukazuje na chyby v jeho riešení a počas diskusie sa následne snaží presvedčiť, že práve on je ten, kto problému rozumie lepšie. O celé zhodnotenie sa stará recenzent, ktorý zhrnie vystúpenie oboch a zároveň prinesie do debaty jasné stanoviská na rozdielne názory. Vystúpenie následne hodnotí odborná porota.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Každoročne v apríli sa koná celoštátne kolo TMF, na ktorom sa stretne priemerne desať slovenských škôl. Gymnázium Jura Hronca malo za posledné roky vždy silný tím a vychádzali z neho osobnosti, ktoré sa neskôr uplatnili v medzinárodných tímoch. Kolektív študentov na GJH bohužiaľ tento rok skončil na 2. mieste, ale naše riešenia, experimenty a v neposlednom rade ľudia tvorili základ pre ďalšie medzinárodné kolá.

Už v máji sa slovenská reprezentácia zúčastnila medzinárodného rakúskeho kola IYPT, kde pod vedením teamleadera Mateja Ftáčnika získali bronzové medaily.

V máji sa konalo výberové sústredenie, kde boli pozvaní desiati účastníci celoštátneho kola. Reprezentačný tím sa skladá z piatich členov a svoje miesto v ňom musia mať fyzici, debatéri alebo aj programátori. Koncom mája bolo jeho zloženie jasné.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Po odbornej príprave s pridelenými vedúcimi sme sa ešte pred odchodom do Číny stretli, všetky úlohy si navzájom odprezentovali a odhalili nedostatky. Dvaja členovia tímu - Peter a Eugen - ešte pred Čínou leteli na Medzinárodnú fyzikálnu olympiádu (IPhO), odkiaľ obaja priniesli cenné medaily.

Súťaž sa konala na pôde Nankai University v meste Tianjin. Reprezentačné družstvá postavilo spolu 27 krajín z rôznych kútov sveta. Počas šiestich dní sa každá krajina zúčastnila piatich súbojov, pričom v každom prezentovala, oponovala i recenzovala. Princíp súťaže je v tom, že nikdy neviete, ktorú zo 17 úloh budete prezentovať, nakoľko úlohu zadáva oponent. Je preto potrebné byť pripravený na všetko.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Počas piatich súbojov sme prezentovali úlohy o poskakujúcej kvapke, kruhoch vznikajúcich pri fotení bleskom na fotografiách, magnetických oscilátoroch, elektromotore a vzduchovej dutine pri fúkaní slamkou do vody. Súťažili sme priamo proti tímom z Austrálie, Iránu, Kene, Gruzínska, Švédska a mnohým iným. Po celkovom súčte bodov sme sa do finále nedostali, ale získali sme bronzové medaily. Tohtoročný team v zložení Lukáš, Eugen, Peťo, Marika, Zuzka bol skvelý, avšak nebolo nám dopriate siahnuť vyššie.

Obrázok blogu

Medzinárodné sútaže nie sú len o fyzike, ale aj o medzinárodných kontaktoch a priateľstvách. Mladí sa tu vždy strednú a dokážu zabaviť aj bez fľaše Vodky. Nikdy nezabudnem na prebdené noci nad prezentáciami, nočné pivo s Nigéričanom, basketbal s Novozélanďanmi, pingpong s Iránčankou, párty s Rusmi, naháňačky na Čínskom múre s Austrálčanmi, oponovanie príkladu o skateboardistovi v podaní Keňe, rozhovory o vojne s Gruzíncami, o voľbách s Iránčanmi či o vzorci na lásku odvodzovanom švédskym kapitánom. Mať kamarátov vo svete sa oplatí. V prvom rade však veríme, že sa nám podarilo prispieť k zveľadeniu Slovenska v zahraničí.

SkryťVypnúť reklamu
reklama

Prostredníctvom článku by som sa chcel poďakovať všetkým, ktorí mi pomohli zúčastniť sa IYPT po druhý krát, menovite vedúcim výpravy pánovi Kundracikovi z MFF UK a pánovi Pleschovi z FU SAV, študentom Tomášovi Kulichovi, Marcelke Hrdej a Matejovi Ftáčnikovi za prípravu, oporu či dôveru počas celého turnaja.

Odkazy

Turnaj Mladých Fyzikov na Slovensku
http://www.tmfsr.sk

Problémy pre rok 2009
http://www.tmfsr.sk/archiv/2009/Ulohy_2009.pdf

Oficiálna správa z medzinárodnej súťaže
http://www.tmfsr.sk/archiv/2009/SpravaIYPT2009.pdf

International Young Physicist Tournament
http://iypt.org/

Môj fotoalbum z Číny
http://picasaweb.google.com/lukasbosko/IYPT2009China#

Lukáš Boško

Lukáš Boško

Bloger 
  • Počet článkov:  14
  •  | 
  • Páči sa:  0x

- Zoznam autorových rubrík:  Potulky svetomRobotikaŠkolaKariéraSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

744 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

3 články
Iveta Rall

Iveta Rall

73 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu