Po pol roku medzinárodného IB štúdia

Gymnázium Jura Hronca v Bratislave okrem klasických tried už od roku 1994 vedie aj medzinárodný IB program pre študentov 3. a 4. ročníka stredných škôl. Niektorými hanobený, inými chválený program otvára študentom bránu k svetovým univerzitám. Jeho plusov je však viac.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

Ako som už spomenul, ide o dvojročný študijný program. Po dvoch rokoch na Gymnáziu v Považskej Bystrici som si povedal, že potrebujem zmenu a že mi nevyhovuje systém vyučovania. Všeobecné vzdelanie treba, ale prečo by som sa mal učiť biológiu namiesto času, ktorý môžem venovať matematike? Na gymnázium som prišiel z matematickej triedy ale prvý ročník ma tlačil do zeme a rámoval podľa ostatných. Práve to som nechel.

Dozvedel som sa informáciu o tom, čo vlastne IB je. Z názvu International Baccalaureate toho moc človek nezistí. V skratke Vám každý povie, že ide o štúdium 6 predmetov v anglickom jazyku podľa špeciálnych osnov. Špeciálne je aj hodnotenie, ktoré je akreditované zahraničnými univerzitami.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Vo februári som vyplnil prihlášku a už tam som na papieri videl výber predmetov. Každý musí mať aspoň 2 jazyky (jeden rodný) a potom predmet z každej skupiny (prírodovedný, humanitný, ...). V apríli sa konali prijímacie pohovory.

Z takmer 90 zúčastnených bolo prijatých 25 študentov. Dôležité informácie nám upresnilo ešte júnové rodičovské združenie a prvého septembra sa mohlo začať.

Už od začiatku sme sa presvedčili že IB nie je len o učení. Jedným pilierom štúdia je kreativita, aktivita a pomoc spoločnosti (Creativity Action Service). V rámci kreativity sa od hrnčiarstva, maľovania až po internetové stránky dá tvoriť všeličo, aktivita uľahčuje štúdium tým, ktorí sa zúčastňujú pravidelne športových tréningov (majú to namiesto telesnej výchovy). Práve pre pomoc spoločnosti sme sa prelomový týždeň prázdnin všetci IB študenti stretli v Bánskej Štiavnici kde sme niekoľko dní pracovali na čistení miestnej kalvárie.

SkryťVypnúť reklamu

Prvé mesiace v škole boli ťažké na navyknutie. Život na internáte bol mnohokrát spätý s otázkami, čo tu vlastne robíme a či sa nám za tým oplatí z celého Slovenska dochádzať.

Školský systém bol príjemným prekvapením. Šesť povinných predmetov naozaj funguje. Každý predmet ponúka dve alternatívy: Standard Level(3 hodiny) a High Level(5 hodín) týždenne. Rozsah učiva standardu je okolo úrovne národného programu.

Povinné sú aspoň 3HL predmety (jeden z nich je HL angličtina). Moja voľba je Math, Physics, Computer Science, English HL a Slovak, Business&Management SL.

Matematika sa podobá klasickej. Aj keď rovnica vyzerá takmer všade na svete rovnako, matematické pojmy v angličtine sa treba naučiť ovládať. Učivo zahŕňa v prvom polroku opakovanie výrazov, funkcií a trigonometrie, čo sú pre mnohých staré známe veci.

SkryťVypnúť reklamu

Fyzika je v angličtine spočiatku náročnejšia. Aj na anglické príklady sa dá však zvyknúť. Tu sa mi veľmi páčia americké učebnice, ktoré sú naozaj super. Pri dobrej úrovni angličtiny zistíte, že aj celý internet je plný poznámok a vysvetlení známych javov. 

Informatika je jedným z hlavných plusov Gymnázia Jura Hronca. Je to neoficiálne určite najlepšia škola v jej výuke. Či už z hľadiska vybavenia (wifi na strednej škole) alebo špeciálnych tried a súťaží. Informatika v IB začína algoritmami a programovaním v jazyku C po pol roku sa prechádza na Javu.

Slovenský jazyk je na úrovni standard level je tiež veľmi odlišný od klasického. Ako jednou z metód budúcnosti nestavia na memorovaní ale na pochopení diel a básní. Ročne sa prečíta 10 diel ktoré sa rozoberú. Taktiež maturita je len o rozbore.

SkryťVypnúť reklamu

Anglický jazyk je predmet, s ktorým sa stretávame aj mimo vyučovacích hodín. Cieľom programu je do triedy primiešať vždy aj niekoľkých zahraničných študentov. Okrem 5 hodín týždenne k angličtine sčasti patrí aj neznámkovaný predmet Writing(písanie esejí - 2 hod) a Theory of Knowledge (teória poznania - niečo trochu ako psychológia - 2 hod). Profesori s rodným jazykom anglickým úroveň týchto predmetov vysoko pozdvihujú.

Business & Management je novootvorený predmet. Americký mladý superprofesor tomuto predmetu opäť veľmi zvyšuje úroveň. V dnešnej dobe, kedy chce byť každý manažérom, predmet vyučuje študentov základom úspešného podnikania. Je to porovnateľné s niekoľkými semestrami vysokoškolského manažmentu.

Všetky predmety okrem slovenčiny sa vyučujú v angličtine. Z prostriedkov Nadácie Novohradská je vybudovaná knižnica s množstvom anglických učebníc.

Celé štúdium sa skladá z polrokov (semestrov). Záverečná maturita prebieha v máji druhého ročníka.

Známkovacia škála je v IB štúdiu od 1 do 7 kde 7 je najlepšia známka. Systém je prispôsobený gausovej krivke - svetový priemer je 4, jednotiek je toľko ako sedmičiek.

Zo šiestich predmetov je teda možné získať 42 bodov. Ďalšie tri body sa dajú získť za extended essay(menšia diplomová práca) a TOK essay.

Ako som na začiatku spomínal, hodnota IB bodov je známa všetkým univerzitám. Školy vo Veľkej Británii majú požiadavky od 24 až po 38+ bodov (Oxford a Cambridge).

Pre Americké univerzity je potrebné spraviť SAT(ročne 2 milióny študentov) a TOEFL testy. So skvelým skóre z nich a z odporúčaní a vlastných životopisov a esejí potom školy vyberajú úspešných uchádzačov.

IB naozaj otvára brány do sveta. Je pravda, že na samé jednotky sa dá zmaturovať ľahšie ako na samé sedmičky, ale IB sa stále oplatí. Nesmiernym plusom je nielen angličtina, ale aj organizácia času, prostredia, stretnutie ľudí na podobnej úrovni s podobnými plánmi a myšlienkami...

Môj IB polrok sa skončil spokojnosťou s prestupom. Na vysvedčení som získal 38 bodov čo je pre začiatok slušný výsledok. Popri škole sa pripravujem na SAT a zhromažďujem informácie o všetkých možných školách. O rok o takomto čase už sú kocky hodené a viem, ktoré univerzity so mnou rátajú.

Študovať v angličtine sa naozaj oplatí. Načo sa trápiť a naučiť sa všetko po slovensky a potom sa k tomu doúčať angličtinu? Treba začať čím skôr. IB to určite nepokazí.

Pokiaľ Vás systém zaujal a máte vo svojom okolí nadaného druháka alebo tretiaka SŠ, skúste sa zamyslieť nad takouto formou štúdia.

Oficiálna stránka programu s informáciami pre nových uchádzačov je http://ib.gjh.sk/.

Lukáš Boško

Lukáš Boško

Bloger 
  • Počet článkov:  14
  •  | 
  • Páči sa:  0x

- Zoznam autorových rubrík:  Potulky svetomRobotikaŠkolaKariéraSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Iveta Rall

Iveta Rall

91 článkov
Lucia Nicholsonová

Lucia Nicholsonová

207 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

89 článkov
Roman Kebísek

Roman Kebísek

107 článkov
Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

309 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu