Situácia v Európe, čo sa týka migrácie lekárov, je rovnaká. Naši utekajú do Čiech, Česi do Nemecka, Nemci do Anglicka a USA a podobne. Ukazuje sa, že záujem o medicínu nenarastá a lekárov potrebuje celá Európa. Naša krajina sa bude čoraz častejšie pozerať na východ na Ukrajinu, kde naše nástupné platy pre lekárov sú až 4x vyššie ako na Ukrajine. Napríklad v bardejovskej nemocnici pracujú piati ukrajinskí lekári.
Skúšky pritom nie sú vôbec ľahké. Niektorí ukrajinskí lekári, ktorí majú záujem vykonávať lekársku prax u nás hovoria dokonca o neústretovosti a s porovnaní s Českom sú testy oveľa náročnejšie,no jazykové testy sú ťažké v každom štáte. Potenciálny lekári z Ukrajiny dostávajú okruhy s 800 otázkami dva týždne pred skúškami, niektorí tak tvrdili. Písomné testy majú dve časti, odbornú a zdravotnícku legislatívu, každá z nich je hodnotená osobitne. „Ak nespravíte čo len jednu z nich, tak nepostupujete ďalej na ústny pohovor." Najnáročnejšie sú pre ukrajincov jazykové testy.
Podľa údajov ministerstva školstva v roku 2016 úspešne absolvovali skúšku dvaja zdravotní asistenti a neúspešní boli 15 zubári, 28 lekári a jeden farmaceut. V roku 2017 sa konali dve testovacie kolá. V prvom, určenom pre lekárov, sa zúčastnilo 47 žiadateľov, uspeli 4. V druhom kole skúšalo šťastie 22 zubárov z Ukrajiny, ani jeden testami neprešiel. Napríklad v Česku sú najnáročnejšie tiež jazykové (aprobačné) skúšky, aj preto v roku 2015 prešlo skúškami iba 11% ukrajinských lekárov a v roku 2016 iba 8%.
Nástupné platy v SR a zvyšku EU sú pre lekárov z Ukrajiny veľkým lákadlom.Údaje sú z roku 2014, ale pomery sa veľmi nezmenili.

Zdroj: Mediweb
Takže odpoveď z titulky vyššie je za mňa áno: Nechal by som sa ošetriť ukrajinským lekárom, možno aj vtedy, keby som mal na výber medzi slovenským alebo ukrajinským. Či by išlo o všeobecného lekára, zubára, alebo odborníka. Samozrejme, vždy sa môže nájsť aj lekár-exot, ktorý má iné praktiky, ktorý nám nemusí praktikami sedieť, no to je skôr výnimka, je to aj individuálne, no vedomostne by ukrajinskí lekári v SR mali byť hlavičky. Nevieme, akí kvalitní ukrajinskí lekári už u nás pracujú pred zavedením tvrdších skúšok v roku 2016.
Uvidíme, čo ukáže prax, avšak nevyhnutnosť zamestnávať lekárov z Ukrajiny bude stále väčšia ako aj naša krajina lákadlom pre nich.
Napr.: V žilinskom kraji pracuje až 70% lekárov starších ako 50 rokov, takže do 10-15 rokov bude situácia kritická. Vieme, že starí lekári si chcú zubami nechtami udržať svoje obvody, no generačná obmena bude nutná. Trend odchodu našich lekárov sa tak rýchlo nezmení a trend prichádzajúcich ukrajinských lekárov je žiadaný, priam nutný.
Preto, kto na to má a hľadá možnosti na trhu, môže ísť skúsiť študovať medicínu. :)