Má softvér zadarmo budúcnosť ? (I.)

Možno nepoviem nič nové, ale aj tak dúfam že sa dozviem podrobnosti priamo od skúsenejších z diskusie ;)

Písmo: A- | A+
Diskusia  (20)

Počítač sa môže právom pokladať za pána medzi strojmi. V minulosti sme síce už dokázali skonštruovať hocičo, ale bol to práve počítač ktorý sa dá ako prvý stroj nazvať univerzálnym. Síce to tak v čase prvých sálových mechanických počítačov nevyzeralo, ale práve PC - personal computer - umožnil také informačnú explóziu, akú ľudstvo dovtedy nezažilo. V dejinách neexistuje nič porovnateľné, čo by sprístupnilo také megakvantá informácií takmer komukoľvek.

Fascinujúcim aspektom počítača je najmä softvér. Počítač by bol bez neho len zbytočným kusom železa, je to práve softvér, ktorým mu vdychujeme "dušu". Práve správny softvér zebezpečí, če je možné počítaču prikázať, aby prepočítal body pre gausian blur filter vo Photoshope, prekódoval Audio CD do MP3, pustil nám nekvalitnú 3gp nahrávku z mobilu a odfiltroval pritom šum alebo vykreslil lejak na americej štvorprúdej diaľnici v ľubovolnej hre zo série NFS. To všetko jedným prístrojom v cene priemerného platu. Pre mňa absolútne fascinujúce - len škoda že sa to tak dlho púšťa a niekedy nekresťansky "fučí"...

Softvér ako taký je ale veľmi podivný druh tovaru. Vlastne najmä ten zadarmo. Najprv, keď som to porovnával povedzme s takým jogurtom, bol by to holý nezmysel očakávať od niekoho, že vám ho ponúkne zadarmo. Že by niekto len tak nezištne kúpil v Tescu mlieko, prevaril, niečo prihodil a okorenil to čerstvými broskyňami. Bola by to síce pekná predstava, ale trh nepustí: mlieko, broskyne, prísady, všetko niečo stojí a ten plyn tiež nie je práve najlacnejší.Takto nejako analogicky by to teda mohlo platiť aj s free softvérom. Ale neplatí... Prečo? Ako dokáže pár dobrovoľníkov čoraz viac a najmä úspešne konkurovať takým gigantom ako je Microsoft alebo Apple?

Ako to teda títo "zázrační" vývojári dokážu v nezanedbateľnej miere porážať svojich platených kolegov? Trúfam si povedať že háčik je zrejme skrytý v dvoch okolnostiach:

1. To s tým jogurtom by bol možno dobrý príklad, keby sme si zobrali niekoho, kto má doma kozu a marhuľový strom.
Počítač má predsa doma alebo v práci každý a jediným nákladom dobrovoľného vývojára tak bude pravdepodobne investovaný čas. Voľný čas si väčšina ľudí veľmi cení, ale keď sa nadchnú pre nejakú ušľachtilú myšlienku, tak sú ochotní ho rýchlo obetovať (presne tak ako ja teraz). A priznajme si - čo robia polovicu pracovného času všetci tí informatici, admini a supporti? Ak nepozerajú porno tak zaručene niečo užitočné programujú...

2. Tá ich práca asi nebude tak celkom zadarmo.
Apoň u niektorých. V dnešnom globalizovanom svete je už reklama extrémne výnosný job, nakoniec stačí sa pozrieť kam to dotiahol Google, ktorý je de facto zadarmo. Byť videný a klikaný je základom úspechu. Čím viac ľudí o vás vie, tým lepšie. Takže asi časť vývojárov takzvaného free softvéru možno pracuje za rovnaký plat, ako keby sedeli v Redmonde.

Pekne znie zistenie, že to naozaj funguje ale popravde mňa a možno aj vás viac zaujíma prognóza do budúcnosti. Budú teda naďalej giganty rozširovať svoj podiel na koláči? Alebo definitívne ľudstvo pochopí, že za kvalitný softvér netreba platiť? Zaplatia to predsa inzerenti a jediné, na čom sa bude ešte dať ako-tak zarobiť bude platená technická podpora? Alebo bude situácia oscilovať okolo súčasného stavu? Pokúsim sa načrtnúť moje odpovede v nasledujúcom blogu.

Lukáš Jankovič

Lukáš Jankovič

Bloger 
  • Počet článkov:  31
  •  | 
  • Páči sa:  0x

www.vizzy.sk Zoznam autorových rubrík:  Nezaradené

Prémioví blogeri

Yevhen Hessen

Yevhen Hessen

35 článkov
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Marian Nanias

Marian Nanias

274 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

91 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

766 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu