Kedysi, keď som ešte používal staručkú 386ku bez zvukovej karty, bolo pre mňa úplne nepredstaviteľné, že počítač dokáže vylúdiť hudbu. S počítačmi som začínal a aj to škrípanie systémového reproduktoru pri hre Princ of Persia som považoval za takmer zázrak. Bolo to pred tromi rokmi a hoci už vtedy existovali pomerne výkonné počítače a rozmach Internetu bol taktiež značný, ja som si ešte musel počkať. Začal som pomerne zoširoka, ale chcel som aspoň naznačiť aké pocity som mal, keď som sa prvýkrát dostal ku kamarátovi na slušný stroj a videl som ten nádherný zelený štýlový Winamp. Vedelo to nielen prehrávať Mp3ky (tomu pojmu som vtedy samozrejme nerozumel), ale aj robiť srandovné efekty so zvukom, dnes by som povedal že Winamp má vstavaný ekvalizér. Na to sa nedá zabudnúť, to je niečo ako keď prvýkrát vidíte efektné C:\>_
v DOSe alebo geniálny dvojpanelový Northon Commander ktorý dodnes prežil zhmotnený do skvelého Total Commandera. S inými poprvé sa to porovnávať nedá...
Časy sa ale menia a nielen v prípade Winampu. Mnoho šikovných a úspešných programov sa časom zvykne meniť na monštrá, pripomínajúce pôvodné produkty len vzdialene. Je pochopiteľné, že firmy nechcú zaspať vývoj a svoje produkty zlepšovať. Všetci by sme však boli potešení, keby si pri tom zachovali zdravý rozum. Väčšina bývalých používateľov sa potom obzerá po alternatíve a keď ju nájde a stane sa aj tá úspešnou, tak sa obvykle zase len mení na „veľkého obra“. V prípade Winampu je táto zmena diskutabilná. Mám pocit, že prebehla len naoko. V skutočnosti je Winamp dnes rovnako použiteľný ako v minulosti, teda relatívne rovnako v pomere k priemernému hardwaru.
Malý príklad vyjde za tisíce akademických slov. Winamp používam odkedy mám na svojom počítači zvukový výstup :) a som presvedčený o tom, že na moje potreby sa hodí skvele. Jediné, čo za ten čas zmenilo, je priemerná doba inštalácie po nevyhnutnom preinštalovaní okien. Áno, Winamp dnes síce ponúka aj prehrávanie videa, podporu prenosných hudobných zariadení, či 50 Mp3 zdarma, ale to všetko len voliteľne. Všetky rozšírené súčasti môžete pri inštalácii akceptovať, alebo aj nie a ich inštaláciu jednoducho zakázať. Osobne zakazujem inštaláciu všetkého, o čom si nie som stopercentne istý že to hodlám pravidelne využívať. Ďalším príkladom zbytočného odčerpávania pamäte RAM tam, kde to nie je potrebné sú známe skiny. Aj skiny boli tým dôvodom, prečo sa tento prehrávač stal na sklonku minulého storočia synonymom prehrávania hudby. Skiny skutočne napredujú a sú čoraz ťažkopádnejšie, zaberajú čoraz viac vzácnej pracovnej plochy a praktické vylepšenia sú len minimálne. Pôžitok z hudby sa pritom viditeľne nezlepšuje. Nakoniec, prečo by aj mal, veď ide o hudbu a nie o skin, nie? Prehrávač je len software ktorý vám sprostredkuje samotnú hudbu, pekný skin je síce atraktívny ale ak vám pre svoju pamäťovú náročnosť pustí vašu obľúbenú pieseň o päť sekúnd neskôr, asi sa príliš nepotešíte.
Aký je teda liek? Jednoduchý. Opatrne vyberať to, čo Winampu povolíte nainštalovať a nepoužívať predvolený skin. Moje skúsenosti hovoria, že predvolený skin Bentoo je až o 100% pamäťovo náročnejší ako klasické skiny. Spotrebuje teda približne dvojnásobok RAM. Modern skins na tom nie sú o nič lepšie. Winamp Classic ma už síce omrzel, ale na webe projektu existuje skutočne dostatok podobných jednoduchých skinov. Momentálne si ma získal skin nazvaný iTunes_4 od autora TC Falcon.

Winamp pre mňa skutočne je použiteľný prehrávač hudobných formátov a internetových rádií. Aj v aktuálnej verzii. K už povedanému treba len dodať že môj počítač disponuje dnes takmer nepoužiteľnými 256 MB RAM. Winamp, minimalizovaný v lište obsadzuje momentálne presne 2,5 MB. Čo poviete, slušný obchod nie? 2,5MB RAM za skvelý prehrávač a vašu obľúbenú hudbu.