
Okrem pečenia medovníkov v tvare goniometrických funkcií a hľadania algoritmu na čo najefektívnejšie zdobenie vianočného stromčeka je jednou takou, predsa len o niečo vydarenejšou prednáška známeho českého astrofyzika a popularizátora vedy RNDr. Jiřího Grygara, CSc. Ak by vám meno náhodou nič nehovorilo, ide o presne toho Jiřího Grygara, ktorí sa preslávil najmä v dnes už kultových sériách, akými boli napríklad Okná vesmíru dokorán alebo Vesmírne laboratórium. Dnes už to nie je ten Jiří Grygar ako vtedy na obrazovke, aj keď o vesmíre a všetkých jeho tajomstvách rozpráva ešte stále rovnako zanietene ako pred rokmi. Vráťme sa však k tohtoročnej prednáške, ktorá má každý rok totožný názov, mení sa len číslica letopočtu a obsah, pochopiteľne. Názov tohtoročnej prednášky teda znel Žeň objevů 2006 alebo po slovensky Žatva objavov 2006.
Sofistikovaný názov v skutočnosti znamená čosi ako súhrn, žatva objavov v astronómii za daný rok. Vlastne nemôžeme povedať že by šlo len o jednu prednášku, v skutočnosti je za vecou takmer celoročná námaha v pozornom sledovaní diania v dnešnej astronómii a kozmológii a následné vyhodnotenie toho, čo bolo v danom roku dôležité a čo nie. Práve z tohto dôvodu máme ku koncu roka 2007 Žeň objevů 2006 a tak ďalej.
Nič to však nemení na tom, že hoci som mal v ten týždeň 4 existenčné písomky, na Grygara som jednoducho po prvýkrát ísť musel. A stálo to za to. Hoci mnohému som nie úplne chápal, ale keď som videl tie babičky s vnúčikmi, dobre situovaných manažérov a ostatných, ktorý si urobili dve - tri hodinky času v utorok podvečer, ešte viac som sa utvrdil prečo som aj ja mal tri týždne pocit že rozumiem fyzike. Ale to už je úplne iný príbeh...