Bude sa právo na odpoveď vzťahovať aj na Blahov status?

Dnešný obed nám spríjemnil poslanec Smeru Jariabek, ktorý v Sobotných dialógoch obhajoval takzvané právo na odpoveď, ktoré spolu so svojim straníckym kolegom Čížom predkladajú do Národnej rady.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (1)

Vďaka chystanej novele zákona by politici získali právo odpovedať na články, ktoré sa dotýkajú ich cti (v praxi teda na všetky). V prípade, že by politik uvážil, že sa ho daný článok "dotkol", mohol by naň napísať odpoveď, ktorá by musela byť uverejnená tými istými novinami. Tie by už nemali žiaden dosah na obsah jeho reakcie.

Každý zodpovedný novinár dáva priestor tomu, koho sa článok týka, na reakciu. V konečnom dôsledku je to pre neho lepšie, čím objektívnejší článok, tým viac ľudí si ho prečíta a tým lepšie renomé autor má. Fakt je však ten, že veľa politikov, najmä vládnej koalície, odmieta odpovedať na otázky novinárov. Presne tí istí chcú teraz presadzovať "právo na odpoveď".

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Politici v žiadnom prípade nie sú chúďatka, ktoré by potrebovali ochranu.

Ako verejne činné osoby musia byť ochotní prijať väčšiu mieru kritiky. Navyše v prípade, že by článok bol vysloveným klamstvom, súčasná legislatíva je dostatočne silná a jeho autorovi hrozia veľmi silné postihy. Najznámejším prípadom, že inštitút takzvaného "ohovárania" funguje dostatočne je Štefan Harabin, ktorý s jeho pomocou vysúdil desaťtisíce eur.

Najčastejšími šíriteľmi klamstiev a špiny sú však samotní vládny politici, ktorí cez tlačové konferencie nazývajú ostatných, "protislovenskými prostitútkami", "zlodejmi", "daňovými podvodníkmi" obviňujú ich z vlastizrady a to samozrejme bez udania jediného relevantného dôkazu.

SkryťVypnúť reklamu

Medzi používateľmi sociálnych sieti je zrejme najznámejším šíriteľom poloprávd a klamstiev poslanec Ľuboš Blaha (Smer-SD), ktorý vo svojich statusoch pravidelne obviňuje prezidenta, novinárov, konkurenčných politikov, či dokonca bežných občanov z trestných činov. Samozrejme, bez uvedenia dôkazov.

Otázka na pánov z vládnej koalície je teda logická, bude sa takéto právo vzťahovať aj na vás? Bude musieť Ľuboš Blaha uverejniť na svojom profile reakciu Juraja Šeligu, či Karolíny Farskej? Bude musieť Juraj Blanár, či Anton Hrnko uverejniť reakciu Zuzany Čaputovej? Bude musieť Róbert Fico na tlačovke prečítať reakciu Eugéna Kordu alebo Kaliňák Moniky Tódovej? 

SkryťVypnúť reklamu

Ak má byť právo spravodlivé musí platiť pre všetkých, teda aj pre bežných občanov, inak sa jedná iba o obyčajné náhubkovanie a obmedzovanie slobody slova.

Lukáš Račko

Lukáš Račko

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Volám sa Lukáš Račko, som študentom prvého ročníka Matematicko-fyzikálnej fakulty Karlovej univerzity. Zaujímam sa o filozofiu a najmä politiku. Pred rokom som sa stal členom novovzniknutej strany Progresívne Slovensko. V svojich blogoch budem písať krátke komentáre k aktuálnym témam.V minulosti som blogoval na portále Denníka N, avšak po z môjho pohľadu nie veľmi šťastných úpravách ich webu som sa rozhodol túto platformu vymeniť.Moje staršie články nájdete na: www.dennikn.sk/autor/rackoluk Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Tupou Ceruzou

Tupou Ceruzou

319 článkov
Adam Valček

Adam Valček

14 článkov
Post Bellum SK

Post Bellum SK

92 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

299 článkov
Pavel Macko

Pavel Macko

189 článkov
Pavol Koprda

Pavol Koprda

10 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu