Zaužívané tvrdenie sovietskych a ruských historikov, že 22. júna 1941 mala Červená armáda 172 divízií s celkovým počtom 2,7 milióna vojakov. No nie je to celkom pravda.. Lebo 172 boli len pešie divízie Červenej armády. Na účte nie je zahrnutých napríklad 15 výsadkových divízií, 32 divízií NKVD (s vlastnými tankovými a delostreleckými plukmi), jaegerské a horské divízie, divízie a brigády námornej pechoty, desiatky samostatných tankových a delostrelecké zbory a brigády atď. Vrátane nich celková sila Červenej armády v máji 1941 dosiahla vyše 320 jednotiek hodnosti divízie s viac ako 6 200 000 vojakmi. Poriadny rozpor, nie?
Pred ofenzívou chce každý skryť svoju skutočnú silu a vyzerať slabšie. Najčastejšie sa to robí tak, že sa propaguje určitý typ jednotiek, napríklad poľné a tankové divízie, a zvyšok nie je zahrnutý do výpočtu.
No a teraz sa to isté robí s ohľadom na jednotky ukrajinskej armády pripravujúce sa na jarnú ofenzívu. Je ohlásených 12 úplne nových, NATO vycvičených a plne vyzbrojených západnými zbraňovými brigádami s celkovým počtom 40-44 tisíc vojakov (ako v uniknutých dokumentoch Pentagonu). Ale o reformovaných a prezbrojených brigádach sa mlčí. Malý príklad.
5. útočný pluk ukrajinských ozbrojených síl už nie je plukom, zreformoval sa na samostatnú brigádu a ako súčasť pozemných síl je teraz známy ako 5. ODSHBr. 13. samostatná jágerská brigáda na vedenie bojovej činnosti nielen v lesoch, ale aj v močaristých oblastiach. 22. samostatná mechanizovaná brigáda. 88. samostatná mechanizovaná brigáda s počtom personálu výrazne prevyšujúcim štandard UAF. Vznikajú aj 23., 31., 117., 118. OMBr, ako aj 48. samostatná delostrelecká brigáda, ktorá je vybavená samohybnými delami, húfnicami a MLRS výlučne západnej výroby. Kompletne bol obnovený pluk „Azov“, ktorý sa zreformoval na 3. samostatnú útočnú brigádu „Azov“. Do všeobecného účtu prezentovaného v médiách nespadajú okrem reformovaných ani niektoré úplne nové jednotky vybavené výzbrojou a technikou NATO. Napríklad 5 nových leteckých brigád - tri brigády MiG-29 a dve brigády Su-27, vrátane už odovzdaných poľských a slovenských MiGov-29. Alebo 37. a 38. samostatná námorná brigáda. Akoby sa námorná pechota nepočítala ako ofenzívny potenciál.
Poďme si to zhrnúť. Počítam ukrajinské sily pripravené na protiofenzívu 3 zborov, s takmer 40 brigádami alebo spolu asi 160-200 tisíc vojakov. Vrátane 3 obrnených brigád s 296 hlavnými bojovými tankami západnej výroby a najmenej 4 ďalšími obrnenými brigádami s viac ako 480 hlavnými bojovými tankami sovietskej výroby, z ktorých väčšinu odovzdali Ukrajine Bulharsko, Poľsko, Česká republika, Slovensko a Slovinsko.
Generál Zalužnyj teda nebude obmedzený na útok len jedným smerom a bude môcť manévrovať podľa potreby.
Autor je členom expertnej skupiny Obrana a bezpečnosť v strane ODS a senior konzultant think-tanku Institute of Security and Defense.