„Našiel som otvorenú dlaň „

poviedka (krátky príbeh o tom ako málom môžeme urobiť veľa pre niekoho iného, ako môžme zachraňovať životy aj keď nie sme lekári)  Na sklonku jedného májového dňa, keď slnko sa už poberalo na oddych a mesiac sa práve chystal na svoju púť po nočnej oblohe, letný vánok pohládzal tváre ľudí preháňajúcich sa po hlavnej ulici neveľkého mesta. Všetci sa  ponáhľali vybaviť zdanlivo dôležité veci. Nikto si nevšímal okoloidúcich, nikoho nezaujímali potreby iných. Len jeden človek sa neponáhľal. Kráčal pomaly. Tento mladý muž, ktorý uzrel svetlo sveta pred tridsiatimi rokmi,  kedysi vysoký, štíhly a plný života, dnes zhrbený pod ťarchou  neobyčajných starosti. Každým dňom z neho unikal život po kúskoch. No jeho belaso modré oči ešte stále horeli nádejou v lepší život. Mysľou blúdil v tajomných diaľkach, chvíľami vyzeral ako kniha bez písmen - prázdny. Nič ho nemohlo v jeho blúdení vyrušiť......

Písmo: A- | A+

Na sklonku jedného májového dňa, keď slnko sa už poberalo na oddych a mesiac sa práve chystal na svoju púť po nočnej oblohe, letný vánok pohládzal tváre ľudí preháňajúcich sa po hlavnej ulici neveľkého mesta. Všetci sa ponáhľali vybaviť zdanlivo dôležité veci. Nikto si nevšímal okoloidúcich, nikoho nezaujímali potreby iných. Len jeden človek sa neponáhľal. Kráčal pomaly. Tento mladý muž, ktorý uzrel svetlo sveta pred tridsiatimi rokmi, kedysi vysoký, štíhly a plný života, dnes zhrbený pod ťarchou neobyčajných starosti. Každým dňom z neho unikal život po kúskoch. No jeho belaso modré oči ešte stále horeli nádejou v lepší život. Mysľou blúdil v tajomných diaľkach, chvíľami vyzeral ako kniha bez písmen - prázdny. Nič ho nemohlo v jeho blúdení vyrušiť. Ak by vrazil do stĺpa, asi by šiel pokojne ďalej. Ľahostajnosťou k okoliu bol podobný ostatným na tejto ulici, ale predsa sa od nich líšil. On sa nemal za kým, ani za čím ponáhľať. Nikto ho doma nečakal, vlastne sa ani nemal kam vrátiť. Na oblohe sa objavila prvá hviezda, keď iný človek, kráčajúci vzpriamene a usmiaty sa pristavil pri mužovi. Prinútil jeho myseľ vrátiť sa späť na zem. Nemohol sa pozerať na jeho skrytú bolesť a chcel mu pomôcť niesť kríž, ktorý bol priťažký pre jedného a tlačil muža k zemi. Pozval ho na kávu. Muž, prekvapený jeho pozvaním, to prijal. Neznámemu človeku stačilo pár minút na to aby si získal dôveru už toľkokrát sklamaného muža, že on mu aj bez naliehania vyrozprával ako neúprosne ho život skúšal.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Bol to veľmi úspešný zamestnanec jednej zahraničnej firmy, ktorý výrazne prispel k rozvoju tohto podniku. Vypracoval sa až na vedúceho pracovníka. Jeho rodina mohla vďaka tomu žiť plnohodnotný život. Boli veľmi šťastní, až to istého dňa, kedy ani nevie prečo prišiel o prácu. Vyhodili ho. Firma pre ktorú urobil tak veľ a, ktorej obetoval všetok svoj voľný čas. Istotu, ktorú mal ako zamestnaný zrazu stratil. Z tohto úderu sa už nikdy nespamätal. Svoj neúspech pri hľadaní novej práce prenášal na rodinu. Čoraz častejšími sa v ich domácnosti stávali hádky, ktorými sa vzďaľoval nielen od svojej manželky ale aj od svojho synčeka. Hádky boli čoraz neznesiteľnejšie. Svoje nešťastie začal utápať v alkohole, ale nikto mu vtedy nepovedal to, čo dnes už veľmi dobre vie, a to že smútok vie plávať. V jeden krásny májový večer sa vráti domov. Ale našiel tam už len prázdny byt s listom od ženy, v ktorom stálo: „Odchádzam." Sedel na sedačke, hlavu držal v dlaniach a nechápal ako to mohlo dôjsť až tak ďaleko. Odohnal od seba ľudí, ktorým jediným na ňom záležalo a ktorých miloval. Keď už nemohol vydržať v tom prázdnom dome, kde naňho z každej strany číhali výčitky, vyletel z domu nevediac kam. Blúdil bezcieľne ulicami mesta, asi by bol znova skončil v nejakej krčme, keby nestretol jeho. Práve tým sa začal pre muža nový život. Dostal od života novú šancu. Našiel u neznámeho človeka otvorenú dlaň, napriek tomu, že ten nič neurobil. Ale muž ani nepotreboval, aby niečo urobil. Potreboval sa len niekomu vyrozprávať, potreboval aby ho niekto vypočul . Potreboval cítiť, že nie je všetkým ľahostajný, že niekomu záleží na jeho živote. Človek zachránil život mužovi, ktorého nikdy predtým nevidel, len svojím záujmom o neho. Bolo to také jednoduché.

Lýdia Vargová

Lýdia Vargová

Bloger 
  • Počet článkov:  6
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Kto som? Príliš ťažká otázka. Zoznam autorových rubrík:  SúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

53 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
SkryťZatvoriť reklamu