
Po niekoľkodňovom balení vecí sa môj tatino podujal, že ma tam odvezie- je to asi niečo cez 1300 kilometrov. Po strastiplnej ceste sme dorazili do krásneho mesta Leuven http://www.leuven.be/showpage.asp?iPageID=2721 , ktoré svojou malebnou scenériou a študentským duchom musí očariť každého. Po niekoľkohodinovom behaní po jednotlivých oddeleniach univerzity som dostal svoje kľúče od nádhernej internátnej izby, za ktorú by sa nemusel hanbiť ani lacnejší hotel. Otec si pospal a odfrčal a ja som tam ostal sedieť s fľašou fernetu, knihami a počítačom v cudzom svete úplne sám, bez akejkoľvek známosti. Po dvoch hodinkách úporného upratovania a triedenia si vecí zaklope na dvere nejaký mladík a po niekoľkých sekundách rozhovoru z neho vypadne "I am from Czech republic". Paráda!!!
Otváram fľašu fernetu a pripíjame na naše nové priateľstvo dvoch duší stratených v cudzine. Dokonca chodil na tie isté kurzy, tak sme sa rýchlo v meste zabehali, spoznali sme univerzitu, priateľov z krajín od výmyslu sveta, ktorí boli v tomto svojom novom dočasnom domove tiež stratení ako my. Zdokonaľovanie v jazyu, poznávanie nových metód výučby a taktiež úplne odlišné kultúry na jednej kope v cudzom študentskom svete otvoria človeku oči a pohľad na svet nemusí byť už tak jednostranný.
Ako som už možno spomínal som politológ a Leuven sa od Bruselu, Mekky európskeho byrokratického života nachádza len niekoľko kilometrov a preto som sa rozhodol si svoj voľný čas vyplniť nejakou tou odbornou stážou. Po niekoľkotýždňovom hľadaní som dostal pozitívnu odpoveď od Belgického poslanca v Európskom parlamente na polročnú stáž .
Ako na to, pozrite tu: http://macejak.blog.sme.sk/c/130562/Stazovat-pocas-vysokoskolskeho-studia-Ako-na-to.html Moje teoretické vedomosti ma k tomu predurčovali (som si hovoril). Po prvých pár dňoch som zistil, že to, čo nám o EÚ prednášal náš učiteľ nám bolo na nič, pretože realita je na hony vzdialená od učebníc. Tak som začal popri škole poriadne makať aj na stáži, spoznával som opäť nové prostredie, vyznačujúce sa taktiež multikulturalitou v pracovnom prostredí, čo je veľmi dôležité hlavne v dnešnej dobe. Pochopiť zmýšľanie našich cudzokrajných kolegov. Každý národ sa vyznačuje svojou špecifickosťou a zvykmi a ak to nepochopíte včas, môže mnohokrát dôjsť k patovým alebo komickým situáciám. Ten druhý prípad je ten lepší. Š
tudovať a pracovať v zahraničí je podľa mňa veľmi dobrá skúsenosť, ktorá dokáže ľudom otvoriť oči a preto ak máte tú možnosť tak neváhajte a využite ju.