
...v podobe akéhosi úplatku alebo podarúnku tomu ktorému úradníkovi na ministerstve, miestnom úrade či nemocnici. Opak je pravdou. Chcel by som Vám prostredníctvom série blogov priblížiť fungovanie záujmových skupín a lobingu v Bruseli. A taktiež poukázať na jeho význam pre naše Slovensko.
Lobing ako taký má svoju dlhodobú tradíciu a je to umenie slova. Vznik tohto "remesla" môžeme datovať už niekde do obdobia 18. storočia vo Veľkej Británii a neskôr aj v USA. Kde sa bohatý mecenáši v už vtedy demokratickom USA a Británii snažili v prostredí veľkým prijímacích hál počas prestávok v zasadaní parlamentu presadzovať svoje postoje a záujmy. Postupne sa táto forma lobingu zaužívala v politickom procese USA a jeho význam v starej Európe poklesol a politickí predstavitelia a politické systémy im nevenovali veľkú pozornosť.
Postupne význam tohto pojmu a jeho obsah nabral dôležitosti aj v priestore starého kontinentu a to hlavne v druhej polovici minulého storočia, keď sa na ruinách vojnou zničenej Európy ( teda na západe ) začalo budovať ekonomické prostredie v podobe Európskeho spoločenstva neskôr Európskej Únie. Toto spojenectvo a jeho postupný vývoj a to hlavne v podobe získavania moci v ekonomickej rovine prispelo k tomu, že lobing ako profesia nabrala na význame aj na Európskej úrovni a to hlavne v 60. a 70. rokoch minulého storočia, kedy významné ekonomické, politické ale aj neziskové organizácie pochopili, že Brusel a jeho rozhodnutia majú významný dopad na formovanie každodenného života ľudí žijúcich v tomto priestore a preto presunuli svoje pôsobenie z úrovne národných štátov na úroveň "Európsku".
A začal sa postupne vytvárať kolos, ktorý tvoril nové dejiny Európy. Na otázku kto do tejto mašinérie môže padnúť, či môžete byť lobistami aj vy, ako sa nimi stať, budem postupne odpovedať v nasledujúcich článkoch, kde sa pokúsim objasniť všetky zákulisné informácie o tom ako tento systém funguje a ako som do neho padol aj ja.