Slovenskí maratónski maniaci

Objavil som webovú stránku amerických maratónskych maniakov.  „Marathon Maniacs“ sú označovaní za najšialenejší bežecký klub na svete.  Združuje klub ozajstných bežeckých šialencov? Je to len marketingová bublina? Nazrime do členských kritérií.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Začínajúci „maniak“ musí pre zisk prvej hviezdičky označujúcej bronzovú triedu splniť jednu z dvoch podmienok: buď zabehnúť dva maratóny v priebehu šestnástich dní, alebo tri maratóny v priebehu deväťdesiat dní. Zdá sa vám to ohurujúce? V tom prípade ste v maratónskom prostredí zjavným nováčikom.

Bláznov, ktorí trať s dĺžkou 42.195 metrov povýšili na svoje životné hobby, je dosť aj na Slovensku. Bronzovú hviezdičku by sme napríklad minulú nedeľu v Košiciach, v cieli najstaršieho európskeho maratónu, mohli udeliť hneď dvanástim bežeckým apoštolom. Iba sedem dní predtým absolvovali misiu na maratóne v Berlíne, pýšiacom sa v Európe prívlastkom najmasovejší a najrýchlejší.

Skryť Vypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Poznám aj zopár slovenských maratóncov, ktorí by mohli nad bronzom ohrnúť nosom. Prečo nesiahnuť rovno na maniacke zlato? Stačí na to maličkosť: zabehnúť štyri maratóny do 37 dní, alebo v priebehu 365 dní absolvovať kráľovskú trať minimálne dvanásť razy. Malina, poviete si. A máte pravdu! Podľa výsledkov, prístupných na stránke slovenských zberačov maratónov www.42195.sk, by so získaním tretej hviezdičky bláznivého amerického klubu nemalo problém hneď niekoľko slovenských borcov.

Nájdeme medzi nimi aj ženu – Evu Seidlovú. Nie je to hocijaká žienka! Nad tuctom maratónov za rok sa iba pousmeje. Na konte ich má, vrátane prestížneho úlovku z New Yorku, už viac ako 250. Alebo taký Miroslav Kriško. Okrem toho, že sám zozbieral viac ako štyristo kúskov, poctivo zaznamenáva, eviduje a glosuje netuctové výkony celej slovenskej maratónskej obce. Tri zlaté hviezdičky by aj pre neho boli veľmi tuctovou odmenou.

Skryť Vypnúť reklamu

Je vám jasné, že motivačný rebríček „Marathon Maniacs“ nemôže končiť zlatom. To by prosto neboli Američania. Nasleduje štvorhviezdičkový „Iridium Level“, po ňom je na rade „Rutenium Level“ a niekde úplne v nebi maratónskych šialencov tróni desaťhviezdičkový „Titanium Level“. Titánové kritéria sú jasné: buď za 365 dní absolvujete 52 maratónov, alebo ich zabehnete iba dvadsať, ale každý z nich v inej krajine. Slovák už stál na mesiaci, dosiahne raz aj na titánovú maratónsku výzvu?

Poznám takých, čo by mohli. Spomedzi nich vyčnieva čertovsky vytrvalý bežec Alexander Simon. Nedávno prekročil magické zberateľské číslo 666. Vyskúšal už všeličo. 76 maratónov za 52 týždňov, dva maratóny za deň, päť maratónov za päť dní. Áno, aj na Slovensku máme nefalšovaných maniakov svetovej triedy!

Skryť Vypnúť reklamu

Prezerám si sieň slávy klubu „Marathon Maniacs“, ale slovenských bežcov tam nevidím. Ešte raz študujem kritéria, potrebné počty ubehnutých maratónov, podmienky členstva. Á, je to tu. Členské 35 dolárov, 65 dolárov s tričkom. Ročný príspevok 10 dolárov.

Hm, prepáčte. Takých maniakov na Slovensku naozaj nepoznám.

Pavol Mačičák

Pavol Mačičák

Bloger 
  • Počet článkov:  9
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Niečo o mne? Na to sa vždy našli nezávislí odborníci... Zoznam autorových rubrík:  MaratónO behu vážne, aj úsmevneSúkromnéNezaradené

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

682 článkov
Adam Valček

Adam Valček

6 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Skryť Zatvoriť reklamu