Tréneri Neurofeedbacku alebo vnútornej sebaregulácie nepatria k oslavovaným celebritám. Na rozdiel od špičkového chirurga, ktorý svojím brilantným výkonom ovplyvní, ako skončí balansovanie pacienta medzi životom a smrťou, nevyvolávajú toľko okamžitých radostných emócií. Ich práca sa podobá skôr portrétu zenového majstra: „Aké zázračné, aké obdivuhodné! Čerpám vodu a štiepam drevo."
Bibi, mladá trénerka Neurofeedbacku, na drobných a takmer neviditeľných zázrakoch pracuje deň čo deň. Vždy po hodine sa dvere jej ambulancie otvoria a dnu v sprievode rodiča vojde ďalší malý človiečik. Väčšinou to nie sú len tak hocijaké deti - prekonali detskú mozgovú obrnu, diagnostikovali im autizmus, zažili ťažké traumy, nerozprávajú, trucujú, vynucujú si pozornosť, zhadzujú veci, poškodzujú sa, pľujú a škriabu. Diagnóza ADHD je v tejto spoločnosti iba rozcvičkou.
Naša trénerka a terapeutka je ku každému láskavá a zároveň prísna. Svojim pevným postojom určuje hranice, ktoré mnoho razy v rodine chýbajú a svojou pozornosťou po čase všetkých malých zverencov presvedčí, že záujem si nie je nutné vynucovať. Tam, kde iní nevidia žiaden posun, ona trpezlivo hľadá pozitívne signály. Tam, kde iní vidia iba postihnutého chudáka, vníma nádherné detské duše s nekonečným potenciálom. Priam fyzicky cítite, ako má prácu s deťmi rada. To nie je žiadne „Modré z neba", nával starostlivo naaranžovaných emócií, po ktorom sa kamery vypnú a my opäť prepneme na ďalší program. Často sa tu vykotúľajú aj slzičky protestu, únavy, hnevu, či nespokojnosti.
Bibi sa nespolieha len na Neurofeedback - neustále hľadá ďalšie a ďalšie súvislosti. Zaujíma sa o rodinu, vzťahy, aj o spôsob stravovania. Sama testuje nové poznatky, učí sa nové terapeutické metódy, varí, pečie a posiela recepty rodičom svojich detičiek. Nie náhodou ju - Prešovčanku, považuje za svoju pravú ruku v oblasti praktického výskumu renomovaný pražský neurológ Josef Faber, autor mnohých vedeckých publikácii o mozgu.
So svojimi skúsenosťami z tréningu mysle by mohla hneď zamieriť tam, kde je viac peňazí. Solventní, ale vyhorení manažéri; špičkoví športovci, nezvládajúci tlak prostredia; tu všade je prísľub finančného úspechu a spoločenského uznania omnoho vyšší, než u malých detí, často s ťažkými diagnózami a problematickým zázemím. Bibi ostáva pri svojich deťoch. Diagnózu ADHD zažila na vlastnej koži, rovnako ako ja. Vie, aká je práca s deťmi dôležitá.
Tréning v jej podaní je zážitok. Stanoví ciele. Rodičom rada vysvetlí, o čo v práci pôjde. Tí zvládnu základné informácie o fungovaní mozgu a spoločne sa potom tešia s mladými „športovcami" z každého pokroku. To nie je len akási hra s počítačom, ale poctivá hodina tvrdej práce, kde terapeut starostlivo, ale diskrétne nazerá do mozgu, aj do duše dieťaťa.
Keď hľadáte trénera biofeedbacku v Prešove a okolí, pýtajte sa na Bibiánu Naďovú. Ak ste z iného kúta Slovenska, zaujímajte sa o terapeuta s podobnými vlastnosťami a prístupom.
Skutočnosť, kto naše deti pomáha sprevádzať na ceste nahor je totiž veľmi dôležitá - takisto v tenise, ako v tréningu emócií.