Ak má dýchanie naozaj zásadný vplyv na naše zdravie, prečo nás ho nenaučili v škole? Možno preto, že „najpodstatnejšou vecou, ktorú sme sa v škole naučili, je poznanie, že najpodstatnejšie veci vás v škole nenaučia." Aspoň tak to tvrdí súčasný najpopulárnejší japonský literát Haruki Murakami vo svojej esejistickej knihe „O čo hovorím, keď hovorím o behaní", ktorá nás inšpirovala aj pri hľadaní názvu dnešného blogu.
Aktívny maratónec Murakami chcel vždy poradiť učiteľom, aby nenútili žiakov behať dlhé vzdialenosti, ale pochyboval, že by ho niekto počúval. Rovnako ako Haruki sa pohybujeme v bežeckej spoločnosti často a tiež poznáme iba málo ľudí, ktorých by k behu inšpirovali práve v škole. Hádam môžeme byť radi, že nás tam neučili dýchať...
O dýchaní vyšlo a vychádza množstvo výborných kníh s desiatkami úžasných techník. V duchu zásady „menej je niekedy viac" vám ponúkame jednoduchý recept, ako uvoľnenou koncentráciou na dýchanie vyladíme našu momentálnu nepohodu:
1. Pohodlne si sadnite a niekoľko minút svoj dych iba vnímavo pozorujte.
2. Myseľ nalaďte na prehĺbenie dýchania. Potom pomaly, zhlboka a zároveň jemne vydýchnite a prejdite do plynulého rytmu nádychov a výdychov. Koncentrujte sa len na pokojné dýchanie, nechajte myšlienky, ktoré prichádzajú, zasa odísť.
3. Dýchajte pravidelne. Na začiatku si môžete pomôcť hodinkami, neskôr vás budú riadiť už iba pocity - podobne ako dobrého tanečníka vedie rytmus hudby.
4. Uvedomujte si a vedome prehlbujte príjemné pocity z dýchania.
Päť minút rytmického prehĺbeného dýchania má na psychiku preukázateľne blahodarné účinky. Ak ste aspoň v priemernej telesnej a duševnej pohode, tep srdca zvyčajne najneskôr po dvoch minútach tréningu dychu rytmicky stúpa a klesá v ozdravujúcich vlnách.
Na základe našich skúseností sa prikláňame k tomu, aby aspoň počiatočné tréningy prebiehali s otvorenými očami. Ľahšie tak získate schopnosť uvoľniť sa kedykoľvek a kdekoľvek, bez špeciálnych podmienok a pomocných prostriedkov.
Pokiaľ máte vo svojom okolí dobrého trénera, alebo terapeuta HRV (Heart Rate Variability) Biofeedbacku, neváhajte a navštívte ho. Pohľad na monitor, kde program vykresľuje tepovú krivku vášho srdca, je sám o sebe veľmi inšpirujúci. A veľa napovie o vašej skutočnej kondícii - fyzickej, mentálnej a najmä emocionálnej.
Hoci potvrdzujeme, že športovci, fanúšikovia dychovej gymnastiky, či priaznivci jógy majú zvyčajne srdečnú variabilitu v zdravých medziach, neraz je pravdou aj úplný opak. Zarazil nás príklad človeka, ktorý by o dômyselných technikách dýchania a ich nuansách mohol prednášať, ale v skutočnosti svoje srdce necítil...
Sú ľudia, v nímajúci svoje srdce, mozog, vnútorné orgány, alebo svaly celkom spontánne a prirodzene. Väčšina z nás túto schopnosť čiastočne stratila. Využiť modernú techniku preto nie je hanba. Dovolí nám pozrieť svojmu srdcu priamo „do očí" a zladiť sa s ním. Určite vám za to poďakuje.
Lebo srdce nie je len sval.
Dada a Paľo Mačičákovci