Vie niekto, čo je úzkosť, alebo depresia?
Renomovaný nemecký psychiater Manfred Lütz sa v provokatívnej knihe Blázon s chuťou odvoláva na výrok amerického kolegu Steva de Shazera: „Depresia je síce obľúbené slovo terapeutov, ale v podstate nikto presne nevie, čo to vlastne je. Každý spája so slovom depresia niečo veľmi subjektívne.“ Rakúsky publicista Karol Kraus s nadhľadom dopĺňa: „Najčastejšou chorobou je diagnóza.“
Mierne letargicky pôsobiacu Petru sme namiesto dlhých úvah posadili do kresla a naladili na vnútorný pokoj. Pokoj? Pulz za slabých tridsať sekúnd bizarnou krivkou vystúpil z počiatočných 60 na 140 úderov za minútu! Nechýbalo veľa a vlastnú skúsenosť s úzkosťou sme získali aj my...
Čo robiť, keď srdce nekontrolovane búši? Na rozdiel od svalov ho vedome a priamo ovplyvniť nevieme. Nepriamo to ide. Prirodzeným liekom, ktorý máme vždy poruke, je práca s dychom. Predstavte si, že ste sa práve vnútorne rozhodli zvládnuť situáciu, ktorá vo vás dlho vzbudzovala napätie - aj vy sa vtedy zhlboka nadýchnete?
Čítanie o účinku jednoduchých metód vzbudzuje zdravú dávku skepticizmu. Reálny zážitok je z iného súdka. Prešlo sotva desať minút pravidelného dýchania a Petra potvrdila, že to naozaj funguje. Snímacia technika súhlasila, na monitore sa kľukatila trochu kostrbatá, ale predsa len pravidelná vlnovka tepovej krivky...
Stav, v ktorom dlhodobo nenachádzame východiská z vlastných problémov, sa okrem zhoršenej práce srdca prejavuje mnohorako - často aj stuhnutosťou tela. V takom prípade účinne pomáhajú dotyky jemnej kraniosakrálnej terapie. Po jej absolvovaní sa Petra cítila opäť o trochu lepšie. A keďže úspech povzbudzuje k ďalšej aktivite, s radosťou sľúbila, že do najbližšej návštevy bude dýchanie poctivo trénovať.
O týždeň sme ju takmer nespoznali. Do miestnosti vošla atraktívna žena so sviežou pleťou, príjemne sa usmievala a spontánne rozhovorila: Pravidelne trénuje dýchanie. Začala plávať. Začítala sa do knihy o osobnom rozvoji. Sama spozorovala, že už dopredu zbytočne znervóznie, keď na displeji mobilu zazrie "mama" - a pritom mama po každý raz volala dobre naladená. Nádhera! Stačilo málo a Petra sama naštartovala svoj skutočný potenciál.
Štátnik a filozof Marcus Aurélius povedal: „Šťastie v tvojom živote závisí na povahe tvojich myšlienok". Petra to intuitívne vycítila a začala povahu svojich myšlienok odvážne meniť. Keď k odvahe a nadšeniu pridá trpezlivosť a vytrvalosť, jej život sa bude vyvíjať celkom inak, ako doteraz.
Naučiť sa vnútornému pokoju a zložiť čierne okuliare je pre skľúčeného človeka neraz podobná úloha, ako zvládnutie exotickej cudzej reči. Jazyk sa najlepšie učí v autentickom prostredí - v tomto prípade medzi uvoľnenými a optimistickými ľuďmi. No existuje aj dostatok príkladov, kedy motivovaní ľudia zvládli cudzí jazyk prakticky sami.
Prirodzené „jazykové prostredie" Petre učenie príliš neuľahčuje. Našťastie si vďaka vrodenému talentu osvojila prvé frázy a už sa dorozumie. Bude mať dosť trpezlivosti učiť sa nové slovíčka a vetné spojenia, aby mohla získať príležitosti tam, kde sa vyžaduje plynulá reč vnútornej vyrovnanosti?
Uvidíme. Zatiaľ sa Petre darí, rýchlo sa zbavuje cudzieho prízvuku a energia, s akou získava novú slovnú zásobu, je ohromujúca. Už teraz sa tešíme na ďalšie stretnutie.
Jazykovo vybavených ľudí pribúda a to je dobre. Zvlášť, ak ide o jazyk dobrej pohody, radosti a zodpovednosti za svoj vlastný život.
Dada a Paľo Mačičákovci