Ako sa opravuje jeden hrad.

Písmo: A- | A+

Na začiatku príbehu bola trochu šialená myšlienka. Opraviť jednu zo zrúcanín, ktoré sa rozpadajú pred očami. Ide o zrúcaninu stredovekého hradu. Hrad nie je ani najväčší, ani najkrajší. Nie je ani na nejakom atraktívnom mieste. Má však svoje kúzlo i veľkú históriu.

Obrázok blogu
(zdroj: sm)

Tento hrad je ľudský výtvor a aj keď ako keby zázrakom tu stojí ešte po viac ako 300 rokoch, jeho rozpad je na niektorých miestach pomerne rýchly. Na tejto fotke môžete vidieť rozpad počas 20-tého storočia.

Obrázok blogu
(zdroj: sm)

V roku 2009 sme prvý krát po viac ako 300 rokoch začali na tomto hrade murovať. Na prvý pokus celkom vydarene. Išlo o podmurovanie výpadku skaly. Práce realizovali dobrovoľníci zo Slovenska i zahraničia. 

Obrázok blogu

Ďalším zámerom bol tento výpadok. Dole vidíte ako akurát odpadlo z hornej časti múra. Bol už asi najvyšší čas.

Obrázok blogu

Tu je výsledok tohto zámeru z vnútra. Trvalo to síce štyri roky, no výsledok stojí za to. Rekonštruovaná brána do horného hradu. 

Obrázok blogu

Toto je pohľad z druhej strany. Brána je v pomerne veľkej výške. Vľavo je vidno už aj dokončenie podmurovania výpadku skalného brala. Túto rekonštrukciu v rokoch 2010-2013 začali robiť dobrovoľníci, no podstatnú časť už robili zamestnanci. 

Obrázok blogu

V roku 2012 sa už vďaka podpore Ministerstva kultúry SR a Úradu práce dalo pustiť aj do náročnejších zásahov. Stav múrov bol taký, že hrozilo zrútenie prasknutej časti nad šípkou. To by úplne zmenilo tvár hradu. Doplnením muriva by sa to malo na nejaký čas odvrátiť.

Obrázok blogu

Tu je výsledok z druhej strany. Bola to pomerne veľká výška, červenou je označený rozsah stavebného zásahu. 

Obrázok blogu

Tu je taká menšia oprava nárožia, no určite potrebná.

Obrázok blogu

Ďalšia menšia oprava v roku 2012, pomerne vydarená.

Obrázok blogu

V roku 2012 sa podarilo spraviť aj takéto okno. Výhľad je na dolný Zemplín.

Obrázok blogu

Táto rekonštrukcia vyzerá jednoducho, no toto bolo obrovská diera na neprístupnom mieste. Niekoľko ton kameňa i malty. Vľavo hore je strieľňa, ktorej polovica bola rovnako zrekonštruovaná. Podarilo sa to v priebehu roka 2012.

Obrázok blogu

Úprava klenby v roku 2012, murivo bolo doplnené aj nad klenbou.

Obrázok blogu

V rokoch 2012 a 2013 sa začalo aj s podmurovaním zostatku tohto múra. Tento múr sa rozpadol až koncom 20-tého storočia. 

Obrázok blogu

V roku 2013 sme sa pustili do obnovy tohto okna. Myslím, že sa to remeselne celkom vydarilo.

Obrázok blogu

V roku 2013 sme vymurovali tento múr s doplnením klenby. Klenba sa izolovala ílom a prisypala.

Obrázok blogu

V roku 2013 sa podarilo zrekonštruovať túto časť budovy zo 17. storočia. Zrekonštruovali sa dve delové strieľne a opravila klenba vstupnej brány.

Obrázok blogu

Rovnaká budova, ďalšie dve delové strieľne a líce múra sa robilo v rokoch 2013 a 2014.

Obrázok blogu

V rokoch 2013 a 2014 sa rekonštruoval ešte obvodový múr druhého nádvoria. Ide o cca 40 m dlhý múr. Išlo o pomerne veľké množstvo hmoty. Výsledok je viditeľný z ďaleka.

Obrázok blogu

 Na poslednej fotke je vidno stav tohto múra v roku 2013, v roku 2014 bol ešte dokončený. Ide o hrad Brekov na východe Slovenska.

Podstatná časť týchto prác sa vykonala vďaka podpore Európskeho sociálneho fondu v rámci operačného programu Zamestnanosť a sociálna inklúzia (mzdy zamestnanci) a s finančnou podporou Ministerstva kultúry SR. Dobrovoľnícke aktivity sa vykonávali vďaka podpore Nadačného fondu Telekom v Nadácii Pontis.

Stránky Združenia na záchranu Brekovského hradu:www.brekov.eu

Novinky z hradu: https://www.facebook.com/brekovsky

Skryť Zatvoriť reklamu