Finančná gramotnosť - čo nás v škole nenaučili

Ohľadom finančnej gramotnosti sme v škole dostali len minimum informácií. Ja som sa miesto toho učil ekonomické poučky, na ktoré si dnes už ani nespomeniem. To dôležité som sa však naučil až praxou vo finančníctve.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

V súčastnosti sa pohybujem v oblasti finančníctva, niekoľko rokov som pracoval pre istú nemenovanú banku. Momentálne pracujem v poisťovni, v ktorej tiež prichádzam do styku s bankovými produktami. Aj keď v tejto oblasti nepracujem tak dlho ako mnoho ďalších kolegov, vnímam niekoľko základných chýb u ľudí - klientov, ktoré pre nich môžu mať častokrát zlé, niekedy až fatálne následky.

Ilustračné foto (Zdroj: pixabay.com)
Ilustračné foto (Zdroj: pixabay.com) 

Druhý dôchodkový pilier - predstavuje benefit?

Jedným z dôvodov, prečo som sa rozhodol napísať tento blog, je práve druhý dôchodkový pilier. Ja osobne ho vnímam ako top produkt na slovenskom finančnom trhu. Ide o peniaze, ktoré nám z výplaty odídu tak či tak, rozdiel je len v tom či ich pošleme štátu alebo na náš účet. Samozrejme, tým, že je to sporenie na dôchodok, tak sa k tým peniazom dostaneme až po dovŕšení dôchodkového veku.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Veľkou výhodou však je, že peniaze v druhom pilieri podliehajú dedičskému konaniu. Často sa u mladých ľudí stretávam s námietkou, že oni dôchodok neriešia, pretože sa ho nedožijú. A práve preto by ho mali riešiť, lebo v prípade, ak sa ho nedožijú, tak to, čo už odviedli štátu nikto z ich rodiny nikdy neuvidí. Avšak to, čo majú nasporené v druhom pilieri môže zdediť ich rodina a blízki.

V prípade dovŕšenia dôchodkového veku ide o kombináciu prvého, druhého, prípadne aj tretieho piliera, kedy by sme mali dosiahnuť vyšší starobný dôchodok ako keby že sa spoliehame len na vyplácanie dôchodku z prvého piliera - sociálnej poisťovne. 

SkryťVypnúť reklamu
Ilustračné foto (Zdroj: pixabay.com)
Ilustračné foto (Zdroj: pixabay.com) 

Podľa zákona môže človek do druhého dôchodkového piliera vstúpiť do veku 35 rokov. Po dovŕšení tohto veku vie už len prestupovať medzi spoločnosťami, ale vstúpiť už nemôže. Najlepšie je ak to začne riešiť čo najskôr, ideálne hneď v prvom zamestnaní alebo pri prvej brigáde. 

Hypotéka - s kým ju (ne)riešiť?

Ďalším problémom, s ktorým sa dnes stretne väčšina mladých ľudí pri riešení vlastného bývania je hypotéka. Tu pozorujem niekoľko typov klientov, ktorí si ani sami neuvedomujú, že existuje mnoho ľahších a úspornejších riešení.

Ilustračné foto (Zdroj: pixabay.com)
Ilustračné foto (Zdroj: pixabay.com) 

Mnoho ľudí v prvom rade ide do svojej domovskej banky, kde má vedený osobný účet. Tá ale nemusí poskytovať tie najlepšie podmienky na trhu a v konečnom dôsledku môže klient na konečnej mesačnej splátke preplatiť aj niekoľko desiatok eur.

SkryťVypnúť reklamu

Ďalším typom klientov sú tí, ktorí sa odhodlajú obehať si banky sami. Problémom je, že každá nahodená úverová žiadosť sa zobrazuje v spoločnom registri bankových informácií. To znamená, že ak si nechám v piatich bankách nahodiť žiadosť o hypotéku, tak po každej žiadosti ostane stopa v bankovom registri. V konečnom dôsledku, ak je tých žiadosti veľa, tak to môže klientovi zhoršiť bankový rating a výsledný úrok klient dostane omnoho vyšší ako keby žiadal len u jednej prípadne u dvoch bánk.

Ideálne je mať finančného poradcu, ktorý na základe Vami zadaných podmienok vyhotoví ponuku, ktorá je Vám "šitá na mieru". Výhodou je, že šetrite svoj čas a aj prostriedky, pretože častokrát je tento poradca schopný vyjednať najvýhodnejšie podmienky, ktoré trh ponúka. Avšak to všetko záleží od toho, s akým finančným poradcom sa stretnete. Vhodné je nájsť si poradcu, ktorý je vám kedykoľvek k dispozícií, začať s ním spolupracovať na nejakých menších produktoch typu povinné zmluvné poistenie auta alebo vyššie spomenutý druhý pilier. Ak ste s ním spokojný a vie vám tento poradca pomôcť aj v prípade vzniknutých problémov, s veľkou pravdepodobnosťou budete s daným poradcom spokojný aj pri riešení hypotéky. 

SkryťVypnúť reklamu
Ilustračné foto (Zdroj: pixabay.com)
Ilustračné foto (Zdroj: pixabay.com) 

Verím, že Vám boli moje rady užitočné a nápomocné. Nechcel som ísť moc do konkrétnych čísel, to možno v niektorom z nasledujúcich blogov, kde tieto témy rozoberiem detailnejšie. 

Jaroslav Mackanič

Jaroslav Mackanič

Bloger 
  • Počet článkov:  1
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Som človek ktorý rád cestuje, má rád turistiku, dobrú náladu, zážitky, posedenie s priateľmi a pod. V oblasti financií pracujem s ľuďmi a pomoc týmto ľuďom vnímam ako moje poslanie. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
Matúš Sarvaš

Matúš Sarvaš

2 články
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

711 článkov
SkryťZatvoriť reklamu