Patrik Mackových
Za socializmu sme si mohli kúpiť menej ako dnes. Čísla hovoria jasne
Aj tri desaťročia po páde socializmu v novembri 1989 sa objavujú nostalgické tvrdenia časti obyvateľov, že za socializmu bolo všetko lacnejšie a dostupnejšie.
Som analytikom spoločnosti TopForex. Okrem práce so zameraním na technickú a fundamentálnu analýzu európskych a globálnych finančných trhov sa venujem ako kryptoanalytik analýzam kryptomien. Popri praxi si prehlbujem teoretické vzdelanie v oblasti financií, bankovníctva a investovania na Ekonomickej univerzite v Bratislave. Zoznam autorových rubrík: Nezaradené, Súkromné
Aj tri desaťročia po páde socializmu v novembri 1989 sa objavujú nostalgické tvrdenia časti obyvateľov, že za socializmu bolo všetko lacnejšie a dostupnejšie.
Prezident USA Donald Trump dlhodobo vyzýval Fed, aby začal so znižovaním sadzieb na „podporu“ trhu a ekonomiky, ktoré by viedli k uvoľneniu monetárnej politiky.
Zhoršené výsledky za tretí kvartál sa postarali o to, že akcie sociálnej siete Twitter sa v minulom týždni prepadli o viac ako 20 percent.
Správy o uzatvorení predbežnej brexitovej dohody dostali libru na päťmesačné maximá. Obchodný deň uzatvorila na hranici 1,288 USD, keď v jeho priebehu dosahovala cenu tesne pod 1,3 USD.
Zlato je typická komodita, ktorá naberá na hodnote v časoch, kedy sú investori zneistení a potrebujú niekde „zaparkovať“ svoje financie.
Aktivita v americkom výrobnom sektore dosiahla minulý týždeň 10-ročné minimum. Ako zareagovali akciové trhy?
Úvodom týždňa padli počas 24 hodín niektoré kryptomeny o neuveriteľných 30 percent. Tento pád opäť posilnil pozíciu kráľa kryptomien – Bitcoinu (BTC) vo svojej dominancii medzi ostatnými kryptomenami.
Microsoft oznámil buyback (spätný odkup akcií) v rekordnej výške 40 miliárd dolárov. Napriek vysokej konkurencii najväčších technologických gigantov Microsoft stále zostáva najväčšou spoločnosťou na svete z hľadiska kapitalizácie.
Minulý štvrtok 12.9 prišla ECB s masívnymi stimulmi, aby zachránila spomaľujúcu ekonomiku eurozóny a výrazne tak pomohla krajinám PIIGS (Portugalsko, Írsko, Taliansko, Grécko, Španielsko) v ďalšom zadlžovaní.
Úvodom týždňa sa opäť zvyšovali clá na strane USA aj Číny, akciovými trhmi to však doslova vôbec nehlo. Práve naopak, trh pokračuje v raste.
Niet pochýb o tom, že v zlých časoch znižovanie úrokových sadzieb pôsobí na ekonomiku ako silný stimul resp. hnací motor na naštartovanie ekonomickej expanzie. Či podobne pôsobí aj kvantitatívne uvoľňovanie je však otázne.
Príde recesia hneď alebo až po ďalšom náraste trhov? V posledných dňoch mnoho médií píše o indikátore, predpovedajúcom recesiu. Krivka výnosov z 10-ročných a 2-ročných amerických vládnych dlhopisov vyslala jasný varovný signál.
Počas tohto týždňa druhá najväčšia banka v Nemecku Commerzbank zaznamenala štvrtý po sebe idúci pokles v oblasti tržieb.Prevádzkový zisk klesol v druhom štvrťroku kvartálne o 17,5 % na úroveň 298 miliónov EUR.
V stredu Fed znížil hlavné úrokové sadzby o 25 bodov, teda z pásma 2,25-2,50 percenta na 2,00-2,25 percenta. Jedná sa o prvé znižovanie od decembra 2008.
Rokovanie guvernérov o úrokových sadzbách neprinieslo žiadne prekvapivé závery.Úroková sadzba pre hlavné refinančné operácie zostáva na nezmenenej nulovej úrovni.
Ostro sledovanou udalosťou na konci júna bol summit G20. Po stretnutí americkej a čínskej diplomacie a vytvorení čiastočnej obchodnej dohody na trhu stále panuje optimizmus.
Dnes a zajtra (28-29. jún) sa koná najdôležitejšia udalosť tohto mesiaca. Summit G20 v Japonsku. Aj keď summit nebýva zásadnou udalosťou pre finančné trhy, tentoraz je to iné. Napätie a očakávania trhov sa dajú doslova „krájať“.
Americký akciový index S&P 500 testuje svoje predchádzajúce maximá v blízkosti 2 958 USD. Obavy z obchodnej vojny, poklesu globálneho ekonomického rastu a slabej inflácie zapríčinilo očakávanú rétoriku Fedu.
Možno sa zdá, že Donald Trump v ekonomickej politike nevie, čo robí. Avšak zavádzanie nových ciel a iné kroky má veľmi dobre premyslené. Aj keď sa v tomto komentári púšťam sčasti do špekulácií, všetky fakty zatiaľ do seba zapadajú
Akciový trh rastie od konca decembra resp. začiatku januára vďaka otočeniu celej monetárnej politiky Fedu. Všetci si ešte živo pamätáme ukončenie reštriktívnej menovej politiky kvôli 20 % poklesu akcií v decembri.