
Veľa z týchto fabrík sídlila na periférii mesta 19 storočia, ktoré sa socialistickou výstavbou zrazu ocitlo v širšom centre Bratislavy. Po nežnej revolúcii, rozpade RVHP (Rada vzájomnej hospodárskej pomoci- socialistická obdoba súčasných Eurofondov) a strate odberateľov sa fabriky na území mesta začali privatizovať (iba naivný človek by si myslel, že účelom privatizácie bolo zachovať výrobu). Po privatizácii nasledoval bežný postup, zastavenie výroby, prepustenie zamestnancov, rozpredanie zariadení. Po tejto rabovačke ostali prázdne historizujúce budovy z 19 storočia (bez pamiatkovej ochrany) na cenných pozemkoch v centre. Počas realitnej bubliny rokov 2005 až 2009 sa začína reťazová reakcia búrania celej industriálnej stopy Bratislavy 19 storočia (niekedy aj napriek chabým protestom pamiatkárov, „ úprimne, ako môže pracovník pamiatkového úradu s platom 500 Euro čeliť miliardovým investíciám") . Magistrát a verejnosť (až na malé výnimky) očarená vizualizáciami novej Bratislavy sa iba nemo prizerajú. Zbúraniská veľké, ako celé historické centrum sú obohnané stavebnými plotmi, ktoré sa stávajú nositeľmi posolstva (a zárobkov za reklamu) o novej Bratislave a iných komerčných výrobkov.
Píše sa rok 2013, od búračiek ubehlo 5 rokov. Okolo "hovoriacich plotov", pri ktorých som voľakedy zošliapaval „ martensky" teraz jazdím autom po rozbitých cestách. Outdorovej reklamy na nich je už toľko, ze vnímate iba nezrozumiteľný guláš farieb , tvarov a písmen. A za plotom o novej Bratislave, je kaldera plná vody, pripomínajúca morské oko a burina veľká ako prízemie paneláku, v ktorom som vyrastal. Scéna ako z kultového filmu „Stalker" od Tarkovského.
V centre Ríma majú svetoznáme Forum Romanum, ktoré po páde Rímskeho impéria slúžilo ako kameňolom. Turisti sa kochajú pri troch stĺpoch , to je všetko čo z kultúrneho, hospodárskeho a administratívneho centra sveta ostalo. Viete čo má spoločné staroveký Rím, mesto miest a Bratislava, hlavné mesto Slovenskej republiky? - vykradnutú históriu.
PS: Až tu nezústane stát na Kamennom kámen.
Je mi zle, že sa mesto púšťa do ďalšieho veľkolepého projektu „zahusťovania" mesta. Čaká Kamenné námestie s obchodným domom Prior a hotelom Kyjev rovnaký osud , ako Bratislavský industriál? Nebude význam slova Prior označovať začiatok búrania ďalšej kultúrnej stopy? Keď sa pozerám na rozkradnutú, chátrajúcu, mŕtvu kamennú budovu Kyjeva začínam sa cítiť ako na námestí Fóra Romana.
Vivat Barbaria.