
Ficovi voliči sú nadšení, oslavujú premiéra, asi netušia, kto Elon Musk v Trumpovej administratíve predstavuje. Je to hlavná postava americkej konsolidácie ( šetrenia ), ktorá spolu s ministerstvom financii ide Európe zaviesť clá napríklad za dovoz automobilov. Slovensko je pritom závyslé od vývozu automobilov. Vyšie clá predstavujú zdraženie automobilov a tým pádom zníženie predaja, ktorý môže predstavovať zmenšenie výroby a následné prepúšťanie.
Podobný scenár nastal v americkej mekke automobilovej výroby v Detroite. Kde sídli General motors a Ford.
Mesto sa stalo symbolom recesie. Detroit upadol kvôli útlmu automibilovej výroby. V meste tak nastal výrazný populačný pokles, ktorý sa prehĺbil aj kvôli rasovým nepokojom v 70. rokoch 20. storočia. Vďaka nepriaznivému životnému prostrediu sa väčšina obyvateľstva mesta odsťahovala na jeho perifériu alebo na vidiek. 80 % obyvateľov tvoria v súčasnosti Afroameričania. Mesto je povestné vysokou kriminalitou a chátrajúcimi budovami. 18. júla 2013 mesto vyhlásilo bankrot.





Bankrot
Bankrot mesta bol vyhlásený 18. júla 2013. „Je to ťažký krok, ale jediná schodná cesta, ako vyriešiť problém, ktorý nás trápil šesťdesiat rokov,“ skonštatoval guvernér Rick Snyder, pričom predpokladaný dlh mesta je 18.5 miliárd dolárov. Dôvodom krachu je skutočnosť, že šesť rokov po sebe prekračovali výdavky mesta jeho príjmy na konci minulého roku bol schodok rozpočtu 326,6 milióna dolárov a predpokladalo sa, že bez zmien by bol v roku 2017 astronomických 1,3 miliardy dolárov. Prejavy hospodárskych ťažkostí mesta sú napr.:
miera nezamestnanosti v Detroite sa od roku 2000 takmer strojnásobila a je viac ako dvojnásobne vyššia ako je celoštátny priemer; bez práce je pätina mesta.
na historicky najvyššej úrovni je počet vrážd a mesto je viac ako 20 rokov považované za najnebezpečnejšie mesto v USA
Detroitčania čakali v priemere viac ako 58 minút, kým reagovala polícia na tiesňové volanie, pričom celoštátny priemer je 11 minút
v prevádzke bola v prvom štvrťroku len tretina sanitiek
v prvom štvrťroku 2013 nefungovalo odhadom až 40 percent pouličných lámp a opustených bolo zhruba 78 000 budov v meste
mesto sužuje výrazná korupcia
Fico si uvedomuje riziko zavedenia ciel na dovoz automobilov zo strany USA, preto na stretnutí prosil Muska o zváženie tohoto kroku, zároveň mu však ďakoval za zverejnenie a stopnutie financovania mimovládok zo strany USA.
Mestu Detroit sa napriek bankrotu podarilo opäť oživiť, nie ale zásluhou štátu. stalo sa tak vďaka mimovládkam a startupom, ktoré na rozsiahlych parcelách založili komunitné záhrady a pritiahli do mesta kultúru.

Fico však mimovládky považuje ta svojho úhlavného nepriatela, pretože nechápe, že niekto môže byť vlastenec aj z vlastnej iniciatívy a nepotrebuje na to byť v strane a zarábať na zom.
https://domov.sme.sk/c/22250201/karta-sa-obratila-mesto-z-ktoreho-ludia-utekali-vstava-z-popola.html
https://svet.sme.sk/c/20455284/usa-ako-sa-do-zbankrotovaneho-detroitu-vracia-zivot.html