Áno bolo by, keby nenapadlo Ukrajinu.
Pamätáte sa keď USA zaútočilo na IRAK? Francúzsko bolo proti, tak američania posmešne premenovali french fries na freedom fries. Arogantné však?


Rovnaké prirovnanie by sme mohli použiť aj v prípade Ruského napadnutia Ukrajiny. Francúzsky prezident Macron, ako jediný osobne odhováral Putina, aby sa stiahol, on ho však ignoroval. Spoločný rusko francúzsky termín na stánok rýchleho občerstvenia by sa mohol premenovať na freedom bistro.
Prvýkrát bol názov bistro (bistrot) použitý v Paríži roku 1815. Vznikol z ruského "bystro" - rýchlo. Podľa najčastejšie rozprávanej legendy prišli vtedy, na konci napoleonských vojen, do Paríža ruskí kozáci. Zakaždým keď vpadli do krčmičky, objednali si alkohol a jedlo, a pretože mali naponáhlo, kričali: "Bystro, býstro!" Podnikaví parížski putykári im vraj chceli zalichotiť, prebrať ich konkurenciu (boli to dobrí hostia, žiadni skrblíci), a tak nazvali svoje podniky slovom, ktoré od Rusov počuli.
Aké bolo Rusko pred vojnou na Ukrajine? Pomôžme si malou fikciou.
Dnes som sedel na káve s Nikolasom. Talianom, ktorý niekoľko rokov spolu s manželkou
prežil v sovietskom zväze ,aby sa neskôr presťahoval do súčasného Petrohradu, kde dnes žije.Obaja sme pred pár dňami pricestovali do Moskvy, kvôli eventu, na ktorom robí produkčného a my vystupujeme s tanečným predstavením.
Nicolas mi rozpraval,aké zmeny zažilo Rusko za posledné roky.
Asi 30 rokov dozadu sa všade motali agenti KGB. Ak prichytili po ulici kráčať muža s dlhými vlasmi mal problém. Ak ste nechodili do práce alebo ste ignorovali voľby mali ste problém.Verejné počúvanie modernej hudby bolo zakázané, neexistovali rockové koncerty,
Oficiálnou formou performing art bol klasický ruský cirkus a armádny zbor alexandrovci.
Rozprával my príbeh o známom z európy, ktorý bol v Moskve zatknutý za tričko z nápisom USA. Dnes by sa to už nestalo.
Za posledné roky sa situácia začala liberalizovať. Otvorili sa „nočnébary“,
v ktorých hrá moderná hudba a podávajú sa niešané drinky ako Virgin moquito. Moskva postavila po 50 rokoch 200 metrov od Kremľa nový central park na mieste najväčšieho hotela sveta Rossiya.

https://dsrny.com/project/zaryadye-park
Park navrhlo prestížne architektonické štúdio z NY Diller Scorfio Renfro.
Výstavba parku trvala 5 rokov a celkové nàklady sa vyšplhali na 5 miliard korún.
Rusko má najväčšiu moslimskú menšinu na svete cca 15 000000 ľudí, z toho 2 000000 milióny žije v Moskve, kde bola pre nich postavená najväčšia mešita v Európe pre 10 000 veriacich.

Ruské dievčatá začali blogovať a svoje fotky uverejňujú na instagrame, kde majú milióny followerov.
Nicolas v Moskve organizoval charitatívny koncert pre deti, kde prezident Putin v doprovode piána zaspieval pieseň Blueberry Hill. Na koncerte bolo prítomných množstvo hviezd Hollywoodu aj Európy napr. Kevin Kostner, Sharon Stone, Alain Delon, či Gérard Depardieu.
https://m.youtube.com/watch?v=00JgUL57X7s
V rámci liberálnych zmien destalinizácie bol v Moskve pozdĺž centrálneho okruhu odhalený 30 metrov dlhý bronzový pamätník obetiam stalinizmu.



https://www.bbc.com/news/world-europe-41809659.amp
Vieš si predstaviť ten šok, ktorý tu nastal? Pre mnohých Rusov stále veľký Stalin víťaz nad nacizmom je zrazu spochybnený za jeho zverstvá na vlastnom obyvateľstve. Faktom je, že toto uvoľnenie nastalo za vlády
VladimíraPutina,
Áno, to je presne ten istý politik, ktorý nariadil vraždu opozičného politika Borisa Nemcova a mnohých iných, aby nakoniec zaútočil na Ukrajinu.
Napriek sankciám za nedodržiavanie ľudských práv, mal Putin nadštandardné vzťahy so svetovými lídrami.
https://m.youtube.com/watch?v=pCCTf17ZiIs&pp=ygURcHV0aW4gcGxheXMgcGlhbm8%3D
Hlavne s nemeckom, s ktorým spoločne vybudoval novú vetvu plynovodu pod baltským morom tzv Nordstream, ktorý však nebol uvedený do prevádzky kvôli invázii na Ukrajinu.
Toto Putinovo 20 ročné balancovanie medzi demokraciou a diktatúrou je v súčasnosti skončené. Kvôli vojne s Ukrajinou už neváha spolupracovať s najhoršími diktatúrami ako KĽDR.
Blaha sa hrá na hrdinu ( ruská propaganda sa bojí o jeho život)
Poslanec európskeho parlamentu Blaha, pricestoval do Moskvy, aby na Na červenom námestí zarecitoval , že Rusko je silné, múdre a vyspelé. Jeho gesto je však prázdne, pretože sa nestretol so žiadnym z politikov a asi by ani nemal o čom diskutovať, keďže vojna je už tretím rokom v plnom prúde.
Skutočný hrdina bol však tínedžer zo západného nemecka, ktorý za komunizmu pristál s malým športovým lietadlom na červenom námestí.
https://www.teraz.sk/zahranicie/historia-nemec-rust-pristatie-moskva/262134-clanok.html



Blahovi vadí rusofóbia, nezabúdajme však akú rétoriku má ruská propaganda voči Európe.
Aj mne vadí Rusofóbia, vyvolaná vojnou na ukrajine , pretože nie všetci Rusi túto vojnu podporujú, ako sa však majú zbaviť Putina, keď my si nevieme dať rady s Ficom?
Názov blogu by sa dal preložiť ako slobodné občerstvenie, skrýva však v sebe aj varovanie, ako rýchlo sa dá stratiť sloboda napriek demokracii. Pretože ľudia viac veria sľubom populistov, ako vlastnému rozumu.
Na kávu do ukrajinského bistra na Kryme?
Putinovi sa možno nakoniec podarí silou obhájiť tzv novorusko, lenže za akú cenu a na ako dlho? Rusko stratilo dobré vzťahy z EU a po smrti Putina sa ukrajina možno nakoniec vráti do pôvodných hranic aj bez boja. To však bude práca budúcej diplomacie.