Stále viac krajín hľadá spravodlivejšie vládnutie ako to, ktoré prezentuje Západ. Preto sa im možno zdá skupina BRICS ako dobrá alternatíva voči USA, EU a G7.

BRICS je označenie spoločného hospodárskeho zoskupenia krajín Brazília, Rusko, Čína, India a Južná Afrika.

V stanovách skupiny sa píše o obojstranne výhodnej spolupráci“, BRICS vyzýva na globálnu bezpečnosť a ekonomické riadenie, pričom zdôrazňuje nielen spoluprácu nedzi východom a západom, ale aj dialógy medzi juhom a severom. Proti čomu BRICS vystupuje, je mocenská politika, hegemónia, zákon džungle, ktoré v podstate určujú, že v medzinárodnej politike majú slovo len veľké mocnosti a malé krajiny musia byť poslušné alebo dokonca vykorisťované. V tomto kontexte BRICS vyzýva na spravodlivosť, globálnu správu vecí verejných, v ktorej majú rozvojové krajiny svoj náležitý štatút a ich hlasy môžu byť vypočuté. BRICS chce len priniesť rovnováhu v súčasnom globálnom poriadku. Keď Západ porovnáva BRICS s G7 a NATO, zatvára oči pred skutočnosťou, že G7 sa už dávno stal klubom bohatých krajín a mentalita NATO je stále uväznená v studenej vojne. Kedykoľvek sa G7 v súčasnosti pokúša usporiadať samit na diskusiu o rôznych globálnych problémoch, jediné, o čo sa skutočne stará, je zadržiavanie Číny a Ruska. BRICS však obhajuje win-win pre celý svet, teda win-win nielen pre rozvojové krajiny, ale aj pre rozvinuté mocnosti. To je najväčší rozdiel medzi BRICS a západnými blokmi. V minulosti nemali rozvojové krajiny dostatok síl na dosiahnutie tohto cieľa. Teraz nastal správny čas.
Vstúpiť do Brics je aj túžba nášho premiéra Fica, má aj rovnakú rétoriku keď hovorí o politike 4 svetových strán a nezasahovovanie do politík druhých štátov. Navštívil už aj zakladajúcich členov Brics Čínu, Brazíliu, Rusko.
Členské krajiny BRICS majú údajne rovnaké postavenie, majú rovnaké práva hovoriť, voliť a rozhodovať. Toto nie je nič podobné ako akákoľvek západná aliancia, kde je vždy dominantná jedna sila, ktorá má najväčšie slovo v bloku, a blok samotný má krištáľovo jasnú agendu – konfrontácia.
Neviem či sa však dá ideám Brics dôverovať, keď zakladajúci člen skupiny Rusko vedie už tretí rok konfrontačnú vojnu na Ukrajine, ktorá sa chcela vymaniť s Ruského područia a ísť si vlastnou cestou. Rusko touto vojnou porušilo nie len medzinárodné právo, ale aj hlavnú ideu skupiny Brics, viesť nekonfrontačnú politiku tj nezasahovanie do politiky druhých krajín.



Brics mi pripadá skôr ako združenie krajín, v ktorých sú často porušované základné ľudské práva. Je to zoskupenie, krajín kde neexistujú demokratické voľby a vlády sú autokratické (samovláda, neobmedzená vláda jednotlivca alebo skupiny)
Chápem, že demokracia nieje vhodné zriadenie pre celý svet, Napríklad krajiny, ktoré sa riadia svätými písmami, alebo komunistickým manifestom majú určite iné priority ako humanizmus jednotlivcov. Z tohoto pohľadu by mohol Brics fungovať, ako hospodárske zoskupenie rozvojových krajín, je však naivné si myslieť, že mocnosti ako Rusko a Čína, ktoré majú jedny z najsilnejších armád sveta, nemajú konfrontačnú politiku, kde menší a slabší musia poslúchať. Rusko kvôli svojej sfére vplyvu napadlo svojho menšieho suseda a svetu sa vyhráža použitím atómových zbraní, keď budeme Ukrajine naďalej pomáhať. Z tohoto pohľadu je Brics iba nové NATO, ktoré bude chrániť iba svojich členov.
Demokracia v EU prežíva krízu, čoraz viac krajín sa utieka k populistickým politikom, ktorí spochybňuju samotnú existenciu EU (kvôli zelenej politike, kvótam pre migrantov, či rovnoprávnosti pre LGTB ju nazývajú diktatúrou) Týto znechutení voliči nevedia čo robia,pretože len vďaka slobode slova môžu populistickí politici existovať a len vďaka demokratickým voľbám môžu aj vládnuť. Keď ich však bude väčšina tak sa môžete rozlučiť so slobodou, pretože oni nechcú slúžiť občanom, oni túžia byť autokratmi. Potom už bude neskoro pre kadejakých bombicov, pretože schvália zákony, ktoré ich umlčia. Tak ako v Rusku, najnovšie prijali zákon na zhabanie majetku kritikom vojny. Z vášho zhabaného majetku vám budú následne vyplácať rentu 100 Eur mesačne. https://blog.sme.sk/nanias/politika/rusky-darcek-pod-vianocny-stromcek
Rusko, ktoré malo pred vojnou nadštandardné vzťahy z Európou a spoločný busines s Nemeckom založilo Brics ako odpoveď na politiku skupiny G7 , ktorú kritizuje za jej brzdenie Ruska a Číny čo je vraj mentalita z čias studenej vojny. Dnes však Rusko neváha spolupracovať s najhoršími diktatúrami sveta. Zapojením KĽDR do vojny vlastne legitimizuje a oživuje mumifikovaný režim, ktorý zamrzol v časoch studenej vojny.
Brics by bola dobrá alternatíva voči G7, keby Rusko nezačalo vojnu voči svojmu susedovi, takto sa z nej stáva iba kriminálne podhubie, niečo ako dark web na internete, kde je dovolené všetko. Možno aj preto Argentína stiahla svoju prihlášku.