Prečo sa Slováci nedožijú dôchodku

,,Dôchodku sa nedožijem“ toto je najčastejší argument s ktorým sa vo svojej praxi stretávam. A máte pravdu, nedožijete sa, ak nezačnete sporiť. Štát na dôchodky jednoducho nemá dostatok zdrojov.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (2)

Prečo sa Slováci nedožijú dôchodku

Ľudia ktorí sa zaoberajú demografiou nás na to upozorňovali už v 70 rokoch minulého storočia, ale sme ľudia a ľudia majú tendenciu veci, ktoré sú ďaleko odkladať, až kým sa nedostanú do určitého veku, kedy začnú mať strach. Obavu, ako to na tom dôchodku vlastne bude, lenže vtedy je už žiaľ neskoro. Hovorí sa, že nikdy nie je neskoro, ale v tomto prípade to neplatí, klient stratil čas, čo je základný aspekt pravidelného investovania a z priemernej mzdy si jednoducho nestihne nasporiť dostatočnú sumu na to, aby prežil jeseň života dôstojne.

SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

Európa starne a Slovensko nie je výnimkou. Slováci nadávajú na súčasnú politickú garnitúru, ktorá vlastní ,,žezlo moci,, ale zároveň dúfajú, že štát sa o nich na dôchodku postará. Nepostará, prečo by sa aj mal? Nie je to jeho povinnosť a nikde vo svete to takto nefunguje, len v krajinách kde prekvitá byrokracia a politici získavajú moc populizmom a demagógiou. Krásnym príkladom je Rusko, kde je priemerná mzda a dôchodok o polovicu nižší ako u nás. Slovensko patrí vo svete medzi krajiny s najnižším odchodovým dôchodkovým vekom a taktiež medzi jedny z mála krajín, ktoré ešte fungujú v takej miere na solidárnosti a systéme prvého piliera. Sme na tom stále dobre, ale dlho nebudeme.

SkryťVypnúť reklamu

Mladého človeka dôchodok nezaujíma:

 Nie je to ich priorita, nezodpovedný mladý človek žije z mesiaca na mesiac, od výplaty do výplaty, priorita je zábava, spotrebný spôsob života (drahý telefón, auto atď.) Zodpovedný mladý človek vyštuduje, rieši prácu, bývanie, časom rodinu a ak nebol vedený k tomu, aby si šetril, tak nezačne. Samozrejme nájdu sa aj výnimky, mám pomerne dosť mladých klientov, ktorí si od prvej výplaty sporia a prvotný stimul a potreba bola na ich strane.

Kvalitný poradca je nevyhnutnosť:

 Otázka znie kto je kvalitný a kto nie je? To je našťastie jednoduché. Pokiaľ máte do dôchodku ďaleko a poradca Vám odporúča sporiť cez poistku, stavebné sporenie, realitné, alebo dlhopisové fondy, zlato, kryptomeny atď. od takéhoto človeka utekajte, nie je to poradca, ale predajca ktorý tejto problematike nerozumie.

SkryťVypnúť reklamu

To isté však platí ak budete sporiť na vlastnú päsť. Ak ukladáte peniaze do banky, doma do prasiatka, alebo do podielových fondov, ktoré vám odporučil nekompetentný bankový pracovník, radšej nesporte, užite si tie peniaze dnes a zmierte sa s tým, že dôchodku sa nedočkáte.

Akciové podielové fondy ako najdostupnejšia a najistejšia alternatíva:

 Problém však je že drvivá väčšina sprostredkovateľov investíciám nerozumie, niekto ich naučil predávať určitý produkt, ktorý predávajú ako ,,teplé rožky,, sľubujú 10% a viac percentné výnosy a často krát zaťažujú klienta extrémnymi vstupnými a priebežnými poplatkami. Gro sprostredkovateľov nemá vzdelanie na to, aby Vám ušili portfólio na mieru. Ako najväčší problém vnímam, že väčšina z nich predá, preto že klient nie je dostatočne informovaný.

SkryťVypnúť reklamu

Ako tomu predísť?

Pýtajte sa a overujte si informácie na internete

Čo ak nezačnem sporiť?

 Nič sa nedeje, nesporte, celý život pracujte. Vždy si môžete zobrať úver, zadĺžiť sa, alebo založiť banke nehnuteľnosť a žiť na dlh, prípadne ju predať a nezanechať deťom nič. Aj to je riešenie, takže nezúfajte. Koniec koncov z úverov zarobím viac peňazí ako zo sporenia, takže ak nechcete sporiť, rešpektujem to, rád vám sprostredkujem hypotéku.

Ak ale chcete svoj dôchodok brať zodpovedne, pozrite si tipy ako si sporiť do druhého a tretieho piliera zodpovedne.

Tomáš Maga

Tomáš Maga

Bloger 
  • Počet článkov:  2
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Venujem sa financiám a finančnému poradenstvu. Mám niekoľkoročné skúsenosti a neustále sa v oblasti financií do hĺbky vzdelávam. Svoju prácu vnímam ako poslanie, pretože veľa ľudí svoje "finančné zdravie" veľmi podceňuje.Rád píšem články, návody a inšpirácie o tom, ako čo najvýhodnejšie alebo najefektívnejšie spravovať svoje najrôznejšie finančné aktivity, niektoré môžete nájsť aj na mojom webe.Takisto mám rád zmysluplné, prínosné veci. Páči sa mi, keď sa ľudia venujú tomu čo ich baví, zdokonaľujú sa v tom a následne môžu lepšie pomáhať druhým - hoci aj nejakými článkami, ako je napríklad tento. Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

712 článkov
Monika Nagyova

Monika Nagyova

273 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Karolína Farská

Karolína Farská

4 články
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
SkryťZatvoriť reklamu