Markíza, 20.7.2007, redaktorka Beáta Kováčová, PRVÉ TELEVÍZNE NOVINY
Moderátor: Napriek tomu, že splnomocnekyňa vlády pre rómske komunity Anina Botošová prišla do Tornale riešiť problem Rómov, osobne sa s nimi nestretla. Niektorým rodinám hrozí, že od 1. augusta zostanú bez strechy nad hlavou. Mesto už 4 rodiny deložovalo. Podľa rozhodnutia mestského zastupiteľstva plánujú budovu zbúrať.
Kováčová: Splnomocnenkyňa vlády sa problem platičov z tejto bytovky rozhodla riešiť len so samotným vedením mesta. Medzi Rómov, ktorých sa to bytostne dotýka, vôbec neprišla.
Poznámka: : Splnomocnenkyňa vlády Anina Botošová sa s Rómami v Tornali stretla. Bola som pri tom osobne.
Z informácií na Markíze, ktoré doposiaľ odzneli, však nevieme nič: akým rodinám, koľko ich je, prečo hrozí zbúranie budovy, aké rodiny mesto deložovalo… Vzniká tu dojem, akoby vládna splnomocnenkyňa opäť riešila len pomoc neprispôsobivým občanom, akoby išlo opäť len o vyhadzovanie peňazí zo spoločného balíka.
Kováčová: Odôvodnila to tým, že nechce Rómov prezentovať len z negatívnej stránky.
Botošová: Veľmi vás pekne prosím, ak môžem, skúste to prebrať tak, že berte len tieto obrazové sekvencie. Ak toto ukážete, verte, že budeme mať v budúcnosti problém aj iným lokalitám pomôcť.
Poznámka: Botošová tak reagovala na konkrétnu situáciu, keď ju redaktori televízií požiadali, aby išla s nimi na Poštovú ulicu. Ako niekoľkokrát opakovane zdôraznila predtým, prišla riešiť problém platičov a tých občanov, ktorí si svoje povinnosti vo vzťahu k mestu plnia a mnohí v minulosti boli sami obeťou neprispôsobivých v uvedenom objekte. Súčasný stav bytovky však však nie je obrazom a výsledkom konania tých ľudí, ktorým Botošová prišla pomôcť, ale tej skupiny, ktorá bola resp. bude vysťahovaná a ako to aj primátor a ostatní zdôraznili, bude si musieť pomôcť sama. Teda jednoznačne sa tu začal uplatňovať princíp, že budeme pomáhať tým, ktorí vedia pomoc zúžitkovať a ktorí chcú svoj život zmeniť. Botošová požiadala redaktorov len o to, aby rozlišovali medzi tými, ktorí sú v objekte zodpovední za jeho stav a tými, ktorí sú sami obeťami. Rozhovor médiám však poskytla na mestskom úrade.
Anketa, ktorá nasledovala, je evidentne postavená na otázke, ktorá musela zmiasť obyvateľov domu, pretože odpovedajú:
Anketa:
…Sľúbila, že sa pride sem, na Poštovú ulicu aspoň pozrieť…
…mohla by prísť, a mohla by nám aspoň pomôcť…
…Veľmi zle to spravila, že tu neprišla pozrieť, že my ako žijeme…
Poznámka: je štátny úradník povinný urobiť to, čo mu prikáže alebo o čo ho požiada televízny redaktor? Podľa toho, čo predviedla Markíza, asi áno, pretože reportáž jej redaktorky vyznieva ako pomsta Botošovej, že nešla na Poštovú so štábom Markízy. Evidentne redaktorka tamojších Rómov informovala len o tom, že splnomocnenkyňa neprišla a chcela od nich len negatívne reakcie. Celkové vyznenie reportáže je totiž v zmysle, že Botošová neprišla medzi Rómov. Nie je to však pravda. Botošová nešla medzi Rómov s redaktorkou Markízy, nešla tam, kde ju ona chcela mať kvôli svojej reportáži. Botošová problem vyriešila, o čom však Markíza až do konca reportáže taktne pomlčala, a keďže mesto Tornaľa má rómskych obyvateľov aj v iných lokalitách, navštívila Botošová (z dôvodu časovej tiesne, popoludní mala stretnutie so starostami v okrese Rimavská Sobota, s ktorými sa jej predchodkyňa nikdy nestretla) a tie, ktoré bude treba riešiť resp. kde úrad vlády už v minulosti investoval. Navštívila Dobšinského ulicu, kde prebieha výstavba nových nájomných domov a tiež si pozrela v akom sú stave unimobunky, do ktorých investovala jej predchodkyňa. Zakupovanie unimobuniek pre neplatičov (zdôrazňujem, t.j. nie platičov) bolo obľúbeným športom predchádzajúcej splnomocnenkyne a úrad vlády v minulosti do toho investoval nemalé peniaze. Pomohlo to? To zaujímalo novú splnomocnenkyňu, pretože sama tento spôsob riešenie nepodporuje, lebo toto je naozaj neefektívne riešenie. (Možno tip pre redaktorku Markízy, ale tam by si už bolo treba aj niečo naštudovať, nie len natočiť stand-up).
Pokračovanie reportáže v Markíze: Podľa primátora Dubovského mesto bude podporovať len tých Rómov, ktorí sú ochotní zamestnať sa, platiť za bývanie, a zmeniť životný štýl. Mesto očakáva finančnú pomoc od vlády, ktorá im bola prisľúbená. Mala by byť použitá na kúpu náhradných domov. Konkrétnu výšku finančnej pomoci Anina Botošová nepovedala.
Botošová: to je smiešna suma, ktorá pomôže konkrétnym rodinám, ktoré za to nemôžu, že sa nachádzajú v tom objekte, v ktorom sa nachádzajú.
Poznámka: Mesto je zo zákona povinné riešiť tých občanov, ktorí si plnila svoje povinnosti t.j. platili nájomné aj bez pomoci Úradu vlády. Keďže vznikla patová situácia, kancelária splnomocnenkyne sa snažila pomôcť. Botošová povedala tiež, že je to smiešna suma v porovnaní s tým, čo sa doteraz investovalo do riešenie rómskej problematiky a do riešení, ktoré boli neefektívne, pretože táto pomoc nie je všeobecná, je konkrétna. Konkrétnym rodinám, konkrétnym ľuďom a aj jej efektívnosť je konkrétne kontrolovateľná.
Stand-up: Po dnešnej návšteve je isté len to, že tí, ktorí platili, dostanú náhradné bývanie, Nad neplatičmi visí zatiaľ otáznik. Z Tornale Beáta Kováčová, TV Markíza
Poznámka: To, čo je podľa redaktorky Markízy isté, je to, čo vyriešila splnomocnenkyňa a čo zabudla povedať, resp. čo vôbec nepochopila. Nad neplatičmi nevisí otáznik (už by som niekedy chcela vidieť otáznik visiaci nad profesionalitou novinárov), o ich osude je rozhodnuté. Budú si musieť bývanie riešiť sami. Mesto sa zaviazalo iba k tomu, že ich nevysťahuje úplne z mesta, a že pre tých, ktorí to budú potrebovať, zriadi sociálnu a terénnu prácu a začne využívať nástroje, ktoré im na tento účel vytvára Ministerstvo práce, sociálnych vecí a rodiny a ktoré doposiaľ vôbec nevyužilo (Ďalší typ pre redaktorku Markízy: prečo asi? keď iné mestá s pomocou týchto nástrojov pracujú dlhodobo a majú dobré výsledky?)
Podstatne lepšie sa s informáciou vysporiadala STV (TN, 20.7.2007)
Moderátor: Mesto Tornaľa rieši problém, kam umiestniť rómske rodiny z nájomného domu, ktorý sa chystajú zbúrať. O strechu nad hlavou príde asi stodvadsať ľudí, medzi nimi aj malé deti. Neplatičov už z bytovky vysťahovali. Čo s platiacimi nájomníkmi, riešila dnes splnomocnenkyňa vlády pre rómske komunity Anina Botošová. Problém neplatičov už mestskú kasu stál 16 miliónov korún.
Poznámka: Posledná veta je v kontexte návštevy Botošovej zbytočná, pretože neprišla riešiť neplatičov. Zbytočne takto zavádza diváka, ktorý nemá dostatok času sledovať o čo vlastne ide, navyše v kontexte s nasledujúcou vetou je zmätočný.
Komentár redaktorky: Viac ako 300 000 korún dlhujú na nájomnom obyvatelia tohto domu v centre mesta. Za 10 rokov ho zmenili za takmer neobývateľnú ruinu. Mesto ho preto chce zbúrať. Náhradné bývanie dostanú len tí, ktorí platili.
Primátor: Neplatičov nebudeme riešiť, len aby si zobrali svoje osudy do vlastných rúk.
Viceprimátor: Nech ukážu oni, že ako sa vedia o seba postarať, konečne.
Redaktorka: Z domu musí odísť aj 80 platiacich nájomníkov. Pomoc, aj finančnú, na náhradné bývanie, pre nich dnes prisľúbila splnomocnekyňa vlády pre rómske komunity.
Botošová: “Je tam veľa rodín, ktoré sú s malými deťmi. Je to skoro 80 ľudí a týchto 80 ľudí si zaslúži, aby malo primerané ubytovanie.”
Stand-up: Do konca septembra sa mesto zaviazalo riešiť problem platiacich nájomníkov. Lenka Stanková, STV
Poznámka: termín je trošku mätúci, podľa primátora to bude do konca augusta, september je krízový termín.
Najadekvátnejšie sa s informáciou o situácii Rómov v Tornali vysporiadala Pravda. Pre lepšie pochopenie uvediem celý článok. Jeho autorom je Števo Rimaj.
Pravda, Na bývanie Rómom prispeje štát a mesto, (vydanie 21.júla 2007)
TORNAĽA - Desiatky Rómov z Tornale, ktorých mesto vysťahuje zo zničeného domu v strede mesta, neskončia na ulici. Nové ubytovanie dostanú v domoch, ktoré samospráva odkúpi do svojho vlastníctva a vzápätí ich prenajme vysťahovaným rodinám. Pomocnú ruku však podá iba tým, ktorí mestu nič nedlhujú. Ostatní si musia hľadať novú strechu nad hlavou sami.
Bez bytu ostalo asi 120 tornaľských Rómov po tom, čo mestské zastupiteľstvo rozhodlo o zbúraní domu. Tretina z nich žila pritom v budove nelegálne. Budova bola úplne zničená a nebezpečná pre svojich nájomníkov. Prvé štyri rodiny už deložovali, ostatné musia opustiť dom do konca júla. "Vysťahovali sme iba najväčších neplatičov," vysvetľuje primátor mesta Ladislav Dubovský. Ostatným nájomníkom dali na vysťahovanie viac času. Mesto však nemá pre nich náhradné ubytovanie. O pomoc preto požiadalo vládnu splnomocnenkyňu pre rómsku komunitu Aninu Botošovú, ktorá včera navštívila Tornaľu. Na rokovaní s vedením mesta hľadala riešenie, ako Rómom pomôcť. "Čo s ľuďmi, ktorí si za bývanie platia, sme vyriešili. Mestu poskytneme peniaze na nákup starších domov, do ktorých sa môžu presťahovať niektoré z vysťahovaných rómskych rodín," konštatovala Botošová. Sumu však odmietla špecifikovať. Neprezradil ju ani primátor Dubovský, no poznamenal, že na kúpu objektov pre vysťahovaných Rómov by potrebovali asi 800-tisíc korún. Suma, ktorú im z Úradu vlády poskytnú, je podľa neho nižšia, no aj tak pomôže. "Naším cieľom je rodiny presťahovať už v auguste. Objekt, v ktorom doteraz žili, zbúrame do konca prázdnin," podčiarkol Dubovský.
Nové bývanie by mala dostať aj rodina Róberta Šereša, ktorý mestu nič nedlhuje. "Za dvorom v dome, kde sa rady hrali deti, nám bude ľúto. Na druhej strane sa tešíme na príjemnejšie prostredie samotného bytu či domu," konštatoval Šereš.
Rómom, ktorý neplatili nájomné, pomôže mesto v rámci sociálneho programu. Aj na tom sa dohodlo s Botošovou. Bývanie si však musia hľadať sami. "Terénni pracovníci ich budú učiť, ako si majú plniť povinnosti," zdôraznil Dubovský.
Z mesta ich podľa jeho zástupcu Gyulu Meszároša nevysťahujú a nehrozí im ani to, že v zime zostanú s deťmi na ulici. "Riešenie sa nájde," poznamenal Meszároš.
Štyrom deložovaných rodinám mesto dočasne povolilo obývať staršie bývalé administratívne priestory, ale len na niekoľko týždňov. Potom ich budú musieť opustiť, pretože aj tie vlastník zbúra.
Záver: Niekedy musí redaktor robiť aj témy, ktoré ho nezaujímajú resp. má voči ním averziu. Aj tie by však mal robiť s vedomím zodpovednosti za formovanie verejnej mienky. Pokiaľ ide o Rómov, "cigánsky hot-dog" tu máme veľmi často a preto je aj naše spolunažívanie také, aké je. Nestačí si pre médiá len vytvárať pozitívny obraz o sebe samých. Mali by tú šancu dať aj iným. Aspoň tým, že si dajú záležať na príprave a výbere svojich redaktorov.