Hej, hej, v škole sa učí, že ihličnaté stromy (a vlastne všetky nahosemenné rastliny) nekvitnú, resp. nemajú kvety v pravom zmysle slova (aké sa vyskytujú u krytosemenných rastlín). Ale ja vás chcem (aspoň na chvíľočku) presvedčiť o opaku. Nastavte sa kurzorom svojej myšky na usmievajúci sa obrázok a -

- čo vidíme? Veľký, statný smrek bohato zakvitnutý fialovými kvetmi. Upozorňujem, že nejde o koláž, ani nič podobné, je to len fotoaparátom zachytená skutočnosť, ktorú som videla na vlastné oči. Tak už mi veríte? Aspoň trošku? Že aj smrek môže okázalo kvitnúť?
Nuž... ak vo vás stále hlodajú pochybnosti, dobre robíte :-). Dosť bolo vtipov, a aby ma botanici, a podobní odborníci, neukameňovali, idem uviesť veci na pravú mieru. Fotka je naozaj pravá a kto sa chce presvedčiť na vlastné oči, nech sa ide na jar (apríl - máj) pozrieť v Bratislave do Karlovej Vsi (neďaleko nábrežia). Ale určite takéto "skvosty" možno nájsť aj inde po Slovensku.
A o čo vlastne ide? Nie je to žiadna záhada, je to úplne jednoduché. Niekde v tesnej blízkosti onoho smreku rastie istá popínavá rastlina s menom vistéria. Je to liana, to znamená, že svoje "ťažké kosti" musí o niečo opierať, prichytávať a šplhať sa. Nuž a táto si vybrala zrovna náš smrek ako svoju oporu a v čase, keď kvitne, akoby prepožičiavala krásu svojich kvetov práve jemu. Ktovie, možno spolu uzavreli dohodu - ja ti požičiam svoj kmeň a konáre, aby si mala kde rásť, a ty mne zas svoje fialové súkvetia, aby som bol aspoň na chvíľu výnimočný...
Ešte na doplnenie: vistéria je u nás len pestovaná rastlina, to znamená, že sa v prírode voľne nevyskytuje. Najčastejšie sa pestuje vistéria čínska (Wisteria sinensis) a patrí do čeľade bôbovitých, preto má kvety podobné napríklad agátu.
A tu je ešte detail:

P. S. Na záver chcem poďakovať sestre, že ma na tento "špek" upozornila a jej kolegyni, ktorá to povedala jej :-).