Lymfatický systém nášho tela je tvorený z lymfatických kapilár, ciev, uzlín, kmeňov (miazgovodov) a orgánov (slezina, mandle, týmus, kostná dreň). Na rozdiel od krvného systému tento systém nemá pumpu, tým je oveľa jemnejší.
Lymfa je bezfarebná tekutina, ktorá sa zberá z celého tela a v uzlinách sa filtruje (odvádza z nášho tela rôzne splodiny bunkového metabolizmu, ale aj toxíny), potom sa vracia sa späť do krvi. Pohyb lymfy je zabezpečený sťahom kostrových svalov. Lymfatický systém chráni organizmus a odvádza prebytočné tekutiny. Vďaka jeho správnemu fungovaniu sú v pozore všetky obranné mechanizmy organizmu a imunitný systém funguje na jednotku t.z. cítime sa vitálne, sme plný energie a sme po celý rok "zdravý ako ryba".
V dnešnej dobe, kedy prevláda sedavé zamestnanie a populácia má často málo pohybu sa stretávame so spomaleným metabolizmom, ktorého následkom môže byť opuch najčastejšie dolných končatín. Problém s lymfatickým systémom môže byť vrodený, alebo získaný a prejavuje sa opuchom, pocitom tlaku a bolesťou nakoľko je zhoršený prietok lymfy. Určite odporúčam ochorenie lymfatického systému liečiť komplexne a pod lekárskym dohľadom. Kombinácia prístrojovej a manuálnej lymfodrenáže, špeciálnymi bandážami, cielenou pohybovou terapiou, dietológiou, vodoliečbou a dychovými cvičeniami sa dosahujú výborné výsledky.
Najčastejšie sú to pacienti s lymfedémom, kedy je voľným okom viditeľný enormný opuch končatiny, často ako sekundárny prejav iného ochorenia, zápalu, úrazu, rakoviny, kedy boli lymfatické uzliny odstránené. Preto je dôležitá včasná diagnostika a následná liečba.
Lymfodrenážna masáž však veľmi dobre pôsobí aj ako prevencia. Či už sa rozhodnete o prístrojovú, alebo manuálnu lymfodrenáž ide o veľmi jemnú techniku, kedy si zaručene organizmus aj oddýchne. Terapeut by mal dobre poznať anatómiu a rozloženie lymfatických ciev na tele. Táto masáž určite nesmie bolieť a na lymfodrenáž si pripravte aspoň hodinu. Manuálna lymfodrenáž je jemná technika masáže, ktorá pomôže naštartovať spomalený metabolizmus.

Kedy Vám lymfodrenáž pomôže:
- onkologické ochorenia (nie v akútnom štádiu)
- celková únava potreba naštartovať spomalený metabolizmus
- pocit ťažkých nôh, opuchy, prevencia krčových žíl
- oslabený imunitný systém (časté virózy)
- detoxikácia a regenerácia organizmu
- po operáciach a úrazoch (nie v akútnom štádiu)
- prevencia a zmiernenie celulitídy
Kedy môžete na lymfodrenáž zabudnúť:
- pri akýchkoľvek akútnych problémoch so žilovým systémom (zápaloch, výskyt zrazenín)
- flebotrombóza, tromboflebitída
- akútne štádium onkologického ochorenia
- vírusové a bakteriálne ochorenie
- kožné ochorenia
- opuchy spôsobené ochorením pečene, obličiek a srdca
- hypertenzia,glaukóm
- pľúcne ochorenia, astma
- zvýšená funkcia štítnej žľazy
- poruchy látkovej výmeny
- tehotenstvo
- cievna mozgová príhoda
Lymfodrenáž tváre regeneruje unavenú pleť, odstraňuje opuchy, uvoľňuje napätie svalov, pomáha pleť hydratovať a oživí mdlú pleť.
Celulitída, chudnutie a lymfodrenáž.
V rámci komplexnej liečby u pacientov s lymfedémom po cca 10 manuálnych lymfodrenážach je doslova zázrak zmenšenie obvodu končatiny o cca 8 cm. U zdravého človeka chudnutie iba touto procedúrou je nereálne, táto masáž odvodní, úbytok obvodu končatín je možný po viacerých ošetreniach, no nezbaví Vás to tukových vankúšikov. To by bolo veľmi jednoduché, uznajte po svete by behali iba štíhli ľudia a asi veľmi málo ľudí by sa potilo pri cvičení. Ak sa rozhodnete schudnúť, je potrebná zdravá pohybová aktivita v kombinácii s vyváženou stravou. Lymfodrenáž však pomôže naštartovať a zrelaxovať organizmus odporúčam aj ako motiváciu, alebo zdravú a príjemnú odmenu napríklad po cvičení.
Celulitída je zmena stavby tkaniva, lymfodrenáž je ideálnou voľbou ako prevencia jej vzniku. Lymfodrenáž Vám určite pomôže a je ideálnym riešením, netreba však zabúdať opäť riešiť problém komplexne a to zmenou životosprávy.
Ak už sa rozhodnete pre túto masáž, nezabudnite sa pýtať. Navštívte odborníka, ktorý má potrebné vzdelanie, o danú problematiku sa zaujíma a práca ho baví. Nechajte si poradiť a vysvetliť, čo je pre Vás vhodné. Podotknem ešte že, opuch nie vždy znamená problém s tzv "spomalenou" lymfou. Na zdravotný problém sa pokúste pozrieť ako na následok napr. nedostatku pohybu, sedavého zamestnania, jednostranného zaťaženia, zlého stravovania, fajčenia, stresu, ochorenia.
Touto masážou naozaj pomôžete organizmu naštartovať a príjemne zrelaxujete. Odporúčam Vám však pokračovať v postupnom vytváraní a osvojovaní si zdravých denných návykov a motiváciou Vám môže byť aj takáto príjemná procedúrka :)