Príroda je najlepší doktor
Toto predsa už dávno vieme. No neplatí to iba pri strave a pohybe na čerstvom vzduchu. Naša krásna a silná príroda, ktorej sme my ľudia neoddeliteľnou súčasťou, pre nás pripravila aj prekvapenia v podobe vôní. Navyše, dokážu liečiť pomocou esenciálnych olejov. Múdri ľudia dávnych antických dôb na to prišli, nakoľko boli v spätí s prírodou a liečivú silu rastlín si uvedomovali nielen v ich konzumovaní, ale aj prostredníctvom ich vôní. Prvé esenciálne oleje začali vyrábať už antickí Egypťania, Babylonci i Gréci. No v tých časoch boli oleje plné exotických vôní dostupné len pre najbohatších obyvateľov. Dnes sa luxusom krásy vône z čistej prírody môže rozmaznávať hocikto, nakoľko sú oveľa dostupnejšie.

Ako aromaterapia funguje
Už len to slovo znie vznešene, nemyslíte? Funguje veľmi jednoducho pomocou esenciálnych olejov, no treba dbať na dodržanie správnych zásad. Pri aromaterapii sa prihliada na celkový duševný i telesný stav človeka, ktorý chce byť liečený. Prihliada sa samozrejme aj na cieľ, ktorý chce liečbou dosiahnuť. Rôzne esenciálne oleje nám vedia pomôcť pri liečení depresií, nervového napätia, úzkosti, koncentrácii, pri pocite vyčerpanosti, stresu i únavy. Esenciálne oleje pôsobia na fyzickú aj mentálnu úroveň človeka. Vďaka ich vdychovaniu dochádzka k stimulácii neurónov v mozgu - jednotlivé látky esenciálnych olejov ovplyvňujú rôzne mozgové centrá a tým pádom dochádza k zmene stavu našej mysle.
Oddajte sa aromaterapii aj vy
Zaobstarať si esenciálne oleje môžete jednoducho v špecializovanom obchode, alebo na internete. Dávajte však pozor, aby ste si kúpili pravé 100% prírodné oleje a nie umelé náhrady. Tie vám len ťažko skutočne pomôžu. Esenciálne oleje sa používajú nielen na prevoňanie priestoru, inhaláciu, masáž, do kúpeľa, ale aj ako obklad, no nikdy nie na vnútorné užívanie.
Ak túžite po uvoľnení od stresu a napätia, vyskúšajte olej z bazalky, či bergamotu. Okrem iného oba napomáhajú k zlepšeniu dýchania - pri liečbe dýchacích chorôb, nachladnutí či bolesti v krku. Ak chcete zlepšiť svoju koncentráciu, vyskúšajte esenciálny olej z borovice. Okrem iného pomáha pri chrípke, zápale pľúc, akné i pri bolestiach kĺbov. Koncentráciu podporuje aj olej z eukalyptu a navyše zmierňuje bolesti hlavy a znižuje horúčku. Pri žalúdočných a tráviacich problémoch siahnite po oleji z fenyklu. Používa sa aj pri práci na zlepšenie sústredenia sa. Pocit pohody a upokojenia sa nájdete v oleji z ruže, mandarínky i citrónovej trávy. Možností je veľa a je isté, že aromaterapia dokáže pomôcť aj vám. Stačí len nájsť tú správnu vôňu a chcieť. Uvidíte, že aromaterapii podľahnete.
Tip: 100% esenciálne oleje sú veľmi silné, preto dávajte pozor a pri kontakte s pokožkou ich používajte riedené, tiež odporúčam otestovať na pokožke prípadnú alergickú reakciu. Zbystrite pozornosť v tehotenstve, u detí, ak máte vysoký krvný tlak a po opaľovaní. Pri niektorých ochoreniach sa radšej poraďte s aromaterapeutom. Pre lepšiu orientovanosť prikladám link, kde nájdete účinky esenciálnych olejov v prehľadnej tabuľke, ktorú používam aj ja.
http://saloos.cz/images/stories/produkty/aromaterapie/Saloos-EO-tabulka.pdf
V dnešnej dobe máme k dispozícii nielen klasické, ale aj elektrické aromalampy a difúzery, kde pomocou babmusových paličiek vo fľaštičke sa vôňa esenciálnych olejov dostáva do prostredia. Do popredia sa dostavajú aj dizajnové ultrazvukové difúzery, ktoré nielen prevoňajú priestor, ale aj zvlhčujú vzduch a tiež katalytické lampy, ktoré podľa výrobcov vzduch aj čistia. Ja som však asi stará škola a využívam klasické aromalampy, zaujala ma však aj tá elektrická do môjho wellness by sa hodila a domov skôr ultrazvukový difúzer nakoľko v práci mam skôr vlhkosť vyššiu a v prekúrených bytoch kde je suchý vzduch a zle sa dýcha to môže len pomôcť.
Voňavý týždeň priatelia.