Sedíte, pracujete a bolí Vás chrbát? Načase to zmeniť.

Dnešná moderná doba si vďaka pribúdaniu sedavých zamestnaní berie za obeť naše chrbtice. Aby ste predišli bolestiam chrbta a nielen im, naučte sa správne sedieť. Telo sa vám odvďačí.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (0)

Riziká nesprávneho sedu

Človek denne v priemere presedí v práci približne 6 hodín, doma vo voľnom čase 3-4 hodiny. Pravdou je, že väčšinou sedíme pohodlne a nedbáme pri tom na správnu polohu nášho tela. To znamená, že bohužiaľ sedíme nesprávne a veľmi neergonomicky vzhľadom na našu telesnú stavbu. Zlé držanie tela najčastejšie predstavuje hlavu predsunutú dopredu, guľatý chrbát, čím máme nesprávne postavenie ramien, hrudnej a driekovej chrbtice. V akej polohe máte najčastejšie dolné končatiny? Ak si ich zvyknete prekrížiť, alebo ich máte pod stoličkou, je to nesprávne. Tento nezdravý spôsob sedenia je zlozvyk, ktorý je nutné čo najskôr napraviť. Následkom chybného držania tela je svalová nerovnováha medzi svalmi, prednej a zadnej strany tela.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

V mladosti si problémy príliš neuvedomujeme, ale z dlhodobého hľadiska si nesprávnym sedením zaručene spôsobíme zdravotné problémy spojené s nepríjemnou bolesťou. Svaly totižto pri zlom stereotype sedenia strácajú správnu funkciu. Skracujú sa, alebo ochabujú, to vedie k svalovej nerovnováhe, tá je veľmi častou príčinou väčšiny problémov. Pri nesprávnom držaní tela niekoľko hodín po sebe sa táto nesprávna poloha chrbtice zafixuje, vytvoria sa tzv. obranné mechanizmy. To vyúsťuje najčastejšie do bolestí v krčnej chrbtici, krížov, zápästia, hlavy, zápalom šliach, tiež k problémom s krvným obehom a so sústredením.

SkryťVypnúť reklamu
Pozor na nesprávne sedenie za notebookom aj vo voľnom čase.
Pozor na nesprávne sedenie za notebookom aj vo voľnom čase.  

Prínosy správneho sedenia

Za najväčší prínos správneho držania tela v sede považujem to najcennejšie zdravie a bolesť rovnajúcu sa nule, ktorá sa pri zlom držaní tela zvyčajne môže začať prejavovať už po tridsiatke. Zdravé sedenie tiež napomáha k zlepšeniu cirkulácie krvného a lymfatického obehu. Nehovoriac o tom, že sa lepšie dokážeme sústrediť na prácu a podať lepší pracovný výkon. Výskumy dokonca hovoria, že správny sed zvyšuje našu sebadôveru, nakoľko ak sedíme správne sme opticky vyšší a vystretí. 

Ako sedieť správne

Ak chceme zdravo sedieť, vo všeobecnosti by sme mali dodržiavať tzv. pravidlo pravého uhlaChodidlá by mali spočívať na zemi, maximálne na podpere v nie príliš ostrom uhle. Pravý uhol by mal byť dodržaný medzi lýtkami a stehnami, medzi stehnami a chrbtom a tiež medzi predlaktím a ramenom. Dôležité je aj správne umiestnenie počítača, kde by monitor mal byť priamo a jeho vzdialenosť cca 60-80cm. Ak máme možnosť, odporúčam zdravotné prestávky pri dlhodobej práci s počítačom, ideálne po každej pol hodinke. Vhodnou alternatívou je sa aspoň trošku natiahnuť, čo je možné aj v sede úplne jednoducho predpažením, vzpažením a zapažením horných končatín, pomôžu aj pomalé krúživé pohyby ramien a zápästí na uvoľnenie a strečingové cvičenia. 

SkryťVypnúť reklamu
Tak by sme mali všetci sedieť za počítačom, aby nás chrbát nebolel.
Tak by sme mali všetci sedieť za počítačom, aby nás chrbát nebolel.  

Alternatívy, ako zdravšie sedieť

Veľa samozrejme záleží aj na stoličke, na ktorej sedíte. Nemusíte však mať špeciálnu a drahú stoličku, aby ste sedeli zdravo. Správne sa dá držať poloha aj na celkom obyčajnej stoličke. Ak chcete vyskúšať niečo iné, existujú viaceré a lepšie alternatívy, ako klasická stolička. Medzi obľúbený spôsob zdravého sedenia patrí napríklad tzv. kľakačka, ktorá fixuje správnu polohu panvy. Chýba jej však operadlo, nie je preto vhodná na príliš dlhé sedenie bez prerušenia. Ďalším alternatívnym spôsobom sedenia je fitlopta, ktorá nás núti pri sedení neustále hľadať balans a jedná sa tak o aktívne 
( dynamické ) sedenie, neseďte na nej však dlho. Určite každý z vás sa už počas čítania článku snažil napraviť svoje sedenie, aby ste si však neublížili a a nepociťovali po príliš dlhom skorigovanom sede bolesť, odporúčam pár základných pravidiel:

SkryťVypnúť reklamu
  • Celé chodidlá na zemi v predĺženej osi stehennej kosti

  • Stehná rozšírené cca v 45% uhle 

  • Pánvu sklopiť mierne dopredu

  • Zdvihnúť hrudník

  • Voľne zarolovať ramena dozadu a dole

  • Hlavu nepredsúvať a predstaviť si akoby vás ťahal povraz cez celú chrbticu nahor

  • Nezabúdať na pravidlo pravého uhla a pravidelnú prestávku

Odporúčam používať rôzne pomôcky pri sedení, ako napríklad vankúše na dynamické sedenie, dynamické podložky alebo špeciálne dynamické stoličky, ktoré si viete ideálne nastaviť, tiež ergonomické podložky pod myš, aby ste mali odľahčené zápästie. Veľmi fajn sú aj driekové opierky. Tiež nezabúdajte polohu sedu meniť, ideálne so sedom dynamickým, kedy sa aktívne zapájajú chrbtové a brušné svaly, práve pomocou spomínaných pomôcok.

 Ak budete dodržiavať správne zásady sedenia, vaše telo sa vám za niekoľko rokov odvďačí tým, že vám o žiadnom probléme nedá vedieť :).

Tip: Predpokladám, že pri čítaní tohto článku ste sa snažili skorigovať vaše sedenie, pre začiatok je vhodné uvedomiť si nesprávnu polohu a pokúsiť sa zaujať správny sed viac krát za deň a postupne si správny sed osvojiť. Vyhnite sa teraz preexponovanému sedeniu, kedy si budete myslieť ako správne a dlho sedíte dobre, no napriek tomu budete cítiť chrbát. Prípadne odporúčam vyhľadať fyzioterapeuta, ktorý vás naučí ako si šetriť chrbát, ja osobne uznávam metodiku podľa lekára Brüggera, ktorú môžem len odporučiť. 

A na záver už len jedno milé video. 

https://www.youtube.com/watch?v=ae1s_6NVUlI

Tak hor sa postupne do zdravého sedenia všetci :) 

Iveta Majirská

Iveta Majirská

Bloger 
  • Počet článkov:  13
  •  | 
  • Páči sa:  1x

Po ukončení strednej Zdravotníckej školy v odbore masér som pokračovala v štúdiu na Lekárskej fakulte v odbore Fyzioterapia. Táto práca ma baví a prostredníctvom blogu sa s vami chcem podeliť o skúsenosti, ktoré som za tie roky načerpala - informácie o masážach, wellness, zdraví, kráse, pozitívnom myslení a všetkom, čo ma zaujme.Rada Vás však uvítam aj u mňa v mojom súkromnom wellness Health spa v Hoteli Bratislava. www.health-spa.sk Zoznam autorových rubrík:  NezaradenéSúkromné

Prémioví blogeri

Martina Hilbertová

Martina Hilbertová

50 článkov
Milota Sidorová

Milota Sidorová

5 článkov
Jiří Ščobák

Jiří Ščobák

767 článkov
Juraj Hipš

Juraj Hipš

12 článkov
INEKO

INEKO

117 článkov
reklama
reklama
SkryťZatvoriť reklamu