História nám však pripomína, že s takýmto fenoménom sme sa už v modernom svete stretli. Nie je to tak dávno, keď túto taktiku používala japonská armáda. Beznádejne sfanatizovaní „dobrovoľníci" sa vrhali na bojových lietadlách na vojnové lode nepriateľa. Má to okrem smrti nejaké podobné črty s dnešnými moslimskými útočníkmi?
Japonskí kamikadze boli väčšinou z radov vojenských pilotov. Železná armádna disciplína a náboženské presvedčenie, ako aj historická „tradícia" Japonska je črta, ktorá ich spája s moslimskými krajinami žijúcimi v rovnakých schémach dnes. Ku koncu vojny, keď sa zásoba cvičených pilotov vyčerpala, boli Hirohitovi dôstojníci schopní posielať na smrť aj „rýchlovýkrm" kamikadze. Boli to študenti a ich „pilotný výcvik" pozostával len z niekoľkohodinovej inštruktáži v drevenej lavici s provizórnymi klapkami, ku ktorému prehrávali zvuk motora lietadla... Sľubovaná večná sláva a miesto medzi bohmi je rovnaká odmena, ako pre moslimských teroristov... Ich rodinám patrila spoločenská úcta.. Sebevražední piloti nemali v podstate spoločensky prijateľnú alternatívu s vecou nesúhlasiť. Všetko to silne pripomína svet terajších teroristov. Až na niekoľko odlišností
Dialo sa to vo vojne. Kamikadze boli vojakmi a útočili na vojenské ciele. Dnešní teroristi sú verbovaní z radov civilistov a ich masakrovanie nevinných obetí sa deje mimo vojenský priestor. Otázne je, či majú títo ľudia vo svojej komunite možnosť inej voľby...?
Zmenu môže priniesť len zrušenie schémy. Ponuka iných možností. Prienik do priorít.
Japonci museli po vojne svoj svet prebudovať od základu. Otvorili sa svetu a stavili na technický pokrok. Napriek odlišnostiam sú schopní kooperovať s Európou a Amerikou v spoločnom hodnotovom rebríčku.
Aký je bod zlomu moslimského priestoru?