Čo s nimi teraz bude?

Paľko, Evka a Zuzka boli celkom normálne deti, ktoré žili v tej iste ako ja.Napriek tomu, že ich rodina nebola najbohatšia sa mali dobre. Ich život mal len jednu chybu - ich rodičia boli alkoholici.

Písmo: A- | A+
Diskusia  (3)

 
Otec nemal dobré vzdelanie, pravdepodobne len učňovské. Zarábal tak,že pracoval na rôznych brigádach, okopával ľuďom záhrady alebo vypomáhal na stavbe. No aj keď za deň zarobil 200 korún, jeho túžba po alkohole vyhrala. Predtým ako prišiel domov, sa zastavil v krčme a dosť zo zarobených peniažkov prepil.

S ním to však nebolo až také zlé ako s jeho manželkou. Nepracovala. Bola na materskej so Zuzkou. Aj tých málo korún, čo jej muž dal na stravu, prepila. Namiesto toho, aby kúpila potraviny. jedného dňa prišiel jej muž z práce a priniesol jej surové kura, aby ho pripravila na večeru. Nie, že by povedala: "Ďakujem, že sa tak o nás staráš. Večera bude o hodinu.", ale vynadala mu, že jej nedal peniaze.

Bývali v malom dome: mama, oco, 3 deti, strýko a stará mama. Nemali dostatok izieb a tak bol ich " spací poriadok" nasledovný: mama spala na jednej posteli s tojročnou Zuzkou, Paľko(11) spával s otcom, Evička(10) spávala so svojím skoro stále naliatym strýkom a stará mama spávala sama.

Postupom času sa o tých troch malých nezbedníkov starala len stará mama. Lenže ani ona nie je dokonalá a Pán Boh ju nestvoril ako chodiacu mašinku. Jednoducho, nezvládala to.

Áno, Paľko, Evka a Zuzka sončili v detskom domove. (podotýkam, že neboli a nie sú z rómskej rodiny, ak by niekto chcel narážať práve na to.)

Vy si ani neviete predstaviť, ako to v detskom domove vyzerá.
Keď tam prídu nové decká, zbalia ich do periny a zbijú. Dôvod? Na privítanie. Vychovávateľky im rozprávajú strašideľné príbehy, napríklad o Krvavej Mary. (Každý ten príbeh pozná: Keď sa o polnoci pozriete v tme do zrkadla a trikrát za sebou poviete:"Krvavá Mary...", zjaví sa vám za chrbtom a zabije vás.) Deti nemájú vlastné oblečenie, všetko je spoločné. Kúpu sa len jediný raz za týždeň. Ľudia, čo výjdu z detského domovasú buď utiahnutý, boja sa života a kontaktu s ľudmi, alebo sú vulgárni a stanú sa z nich bitkári a kriminálnici.

Ako toto všetko viem? Moja známa si zobrala tých troch malých do opatery na pár týždňov v lete. To oni mi hovorili o ich detskom domove.

Čo sa detských domovov týka, pred nedávnom spm pozeralaa na jednej nemenovanej televízii reláciu, v ktorej sa hovorilo práve na túto tému. "Detské domovy sú momentálne na veľmi dobrej úrovni", vravela pani v televízii- Bola to do neba volájúca lož. Aj keď, samozrejme, česť výnimkám...

Áno, súhlasím s tým, že štát možno vyčleňuje istú fonančnú čiastku práve na tieto ústavy. Rôzne nadácie a organizácie sa tiež snažia pomôcť svojím pričinením. LENŽE TO NESTAČÍ!!! Ani zďaleka... (Tým, samozrejme nechcem spochybňovať ich doterajšiu námahu.)

Pred týždňom som videla v dedine Evku a Paľka. Stála som na autobusovej zastávke a hľadela na scénku tak krásnu, ako keby bola vystrihnutá z filmu. Paľko a Evka kráčali ruka v ruke so svojou maminou. Pravdepodobne si ich zobrali na jarné prázdniny do opatery. Na ich tvárach sa zračil úsmev. V tej chvíli vyzerali šťastne. Ich mamka dokonca nevyzerala byť opitá. "Ale do kedy budú takýto šťastní? Dokedy budú spolu? Čo s nimi bude ďalej?...", hlavou sa mi v tej chvíli preháňalo nespočetné množstvo otázok. Nájdu vôbec ešte niekedy rodinu? Nie len na opateru cez prázdniny, ale tú, kde im bude môcť mamka rozprávať poviedky na dobrú noc a oco ich pestovať na rukách...


PS: Týmto článkom som nikoho nechcela uraziť. Ak sa tak stalo, ospravedlňujem sa.


Lucia Maková

Lucia Maková

Bloger 
  • Počet článkov:  14
  •  | 
  • Páči sa:  0x

Malé žieňa, ktoré nevidí pohár poloprázdny, ale poloplný... Zoznam autorových rubrík:  zmaľovala som si svet :o)maj fílingz :PNezaradenéSúkromnéPoéziaŠkolička školaRodinka moja úžasná

Prémioví blogeri

Pavol Koprda

Pavol Koprda

9 článkov
Lucia Šicková

Lucia Šicková

4 články
Monika Nagyova

Monika Nagyova

275 článkov
Iveta Rall

Iveta Rall

53 článkov
Zmudri.sk

Zmudri.sk

3 články
SkryťZatvoriť reklamu