
1 Neponáhľajte sa
Plánovanie svadby vyžaduje istý čas a robiť dôležité rozhodnutia pod časovým tlakom vás len zbytočne vystresuje. Ak si chcete plánovanie užiť a mať dostatok času na všetky rozhodnutia, odporúčam zvoliť taký dátum svadby, ktorý vám tento čas poskytne. Pokojne to môže byť aj rok alebo rok a pol od zásnub.
2 Vyberte si priestor, ktorý vám poskytne všetko
Aby ste si ušetrili čo najviac vybavovania a zariaďavania, rozhodnite sa pre priestor, ktorý môže množstvo vecí vybaviť za vás. Väčšina párov si vyberá miesta, ktoré poskytujú občerstvenie, aby nemuseli zabezpečovať catering, mnoho priestorov vám tiež za príplatok zabezpečí výzdobu a často majú dokonca aj ďalších osvedčených dodávateľov, s ktorými spolupracujú, napríklad fotograf, kameraman, Dj a podobne. Preto sa pri výbere miesta informujte, čo všetko vám vedia zabezpečiť a preverte si dodávateľov, s ktorými spolupracujú a potom si vyberte priestor, ktorý poskytuje najviac možností a má najlepších dodávateľov. Ušetríte si tým naozaj veľa práce, keď na jednom mieste vybavíte polovicu svadby.
3 Čo sa dá vybavte online
Vybavovať svadobné plánovanie online vám ušetrí naozaj veľa času a možno aj peňazí, lebo v eshopoch sú často lepšie ceny ako v kamenných predajniach a často tiež mávajú rôzne zľavy. Okrem toho máte na internete omnoho väčší výber. Cez internet nemusíte len nakupovať tovar, ako obrúčky, či výzdobu, ale môžete si aj vybrať rôznych dodávateľov. Takmer každý už má v dnešnej dobe svoju ponuku na internete, stačí si len vybrať, kontaktovať emailom ohľadom cenovej ponuky a ďalších informácií a potom sa stretnúť už len z tými, ktorých si chcete najať.
4 Určite si priority
Skôr ako sa pustíte do vybavovania, dohodnite sa s partnerom na prioritách, aby ste mali jasno v tom čo je pre vás naozaj dôležité, kde môžete robiť nejaké kompromisy, a ktoré veci pre vás nie sú až také podstatné. Potom sa tohto zoznamu držte počas celého plánovania a ako prvé vybavte tie najdôležitejšie veci a až potom sa pustite do tých, na ktorých vám záleží menej a tie najmenej podstatné vybavujte nakoniec, aby sa vám nestalo, že strávite 3 dni výberom obrúskov, keď ešte nemáte svadobné šaty.
5 Pripravte si podrobný zoznam úloh
Hneď na začiatku si spíšte všetky veci, ktoré treba zariadiť a kúpiť, aby ste mali jasno v tom čo všetko vás čaká a tento zoznam majte poruke vždy, keď budete niečo zabezpečovať. Každú vybavenú veci si potom v zozname označte, aby ste mali prehľad o tom, ako na tom ste s prípravami. Tento zoznam vám pomôže aj v deň svadby, keď na vás príde predsvadobný stres z toho, či ste na nič nezabudli. Vtedy sa len pozriete na zoznam a uvidíte, že všetko je vybavené.
6 Obráťte sa na rodinu a známych
Vaši blízki vám určite radi pomôžu so svadobnými prípravami, ak ich o to požiadate. Ak toho máte naozaj veľa, môžete jednotlivé úlohu rozdeliť medzi ľudí ochotných pomáhať a ušetriť si tak množstvo času a stresu.
7 Dôverujte svojim dodávateľom
Keď už sa rozhodnete pre nejakého dodávateľa, dôverujte mu. Dodávateľa ste si vybrali na základe nejakých podmienok, ktoré ste si stanovili a keď ste sa pre neho rozhodli, nemáte dôvod sa obávať. Hneď ako si spolu ujasníte detaily vašej predstavy, nechajte profesionálov pracovať a nekontrolujte ich každú chvíľu – bude to stresovať vás aj ich. Samozrejme, aby ste mali istotu, že všetko ide podľa plánu, skontrolujte všetkých ešte asi mesiac pred svadbou a pripomeňte im všetky dôležité dátumy a miesta a potom ešte raz pár dní pred svadbou, aby ste v deň svadby nestresovali.
8 Založte si samostatný email na svadobné záležitosti
Aby bolo vaše svadobné plánovanie naozaj prehľadné, založte si samostatný emial, cez ktorý budete vybavovať len veci súvisiace so svadbou. Budete tak mať všetky informácie na jednom mieste a nič dôležité sa vám nestratí. Zároveň k nemu budete mať prístup obaja a tak si budete obaja vedieť hocikedy zistiť ako pokračujú prípravy.
9 Nezapájajte do rozhodovania príliš veľa ľudí
Viete ako to je, 100 ľudí = 100 chutí. Každému sa páči niečo iné a každý má inú predstavu o svadbe – ako by mala vyzerať a prebiehať. Preto sa pri rozhodovaní snažte nepýtať na názor príliš veľa ľudí. Ideálne je ak rozhodnutie urobíte len vy dvaja s partnerom. Ak sa budete ohľadom všetkého radiť aj s rodinou a priateľmi, budete mať za chvíľu v hlave poriadny chaos a to vám na pohode rozhodne nepridá.
10 Držte sa svojich rozhodnutí
Na všetky dôležité rozhodnutia si vyhraďte dostatok času, aby ste si ich mohli naozaj dobre premyslieť, ale keď sa rozhodnete, už nad tým ďalej neuvažujte. Jednoducho úlohu alebo položku vyčiarknite zo zoznamu a pohnite sa ďalej.
Verím, že vám tieto rady pomôžu a plánovanie svadby si užijete naplno a bez stresu. :)