
Zapájanie alebo nezapájanie sa do procesu
Asi najčastejším vyvolávačom sporov je zapájanie alebo nezapájanie sa do procesu plánovania. To sa nemusí nevyhnutne týkať len nevesty a ženícha, ale aj rodinných príslušníkov, či známych, ktorý by vám najradšej naplánovali celú svadbu podľa vlastných predstáv. Plánovanie svadby samo o sebe dá dosť zabrať a problémy vyvoláva jednak to ak sa ženích do plánovania nezapája a všetko je na neveste, alebo keď sa do procesu zapája až príliš veľa ľudí.
Riešenie: V prípade, že sa váš partner do svadobných príprav veľmi nehrnie a necháva všetko na vás, môžete spraviť dve veci. Ak chcete, aby sa zapájal a vyjadroval svoj názor, porozprávajte sa s ním o tom v kľude, skôr ako na vás doľahnú všetky emócie spojené s „prepracovanosťou“ a vysvetlite mu, že je to aj jeho svadba a že je pre vás dôležité, aby sa na nej podieľal. Dohodnite sa, ktoré úlohy si vezme na starosť on a ktoré vy, môžete si tiež dohodnúť pravidelné stretnutie, na ktorých sa budete venovať len svadbe a poviete si čo kto zatiaľ vybavil a ako veci pokračujú. V prípade, že nevyhnutne netrváte na tom, aby sa zapájal váš partner (a jeho názor je, že máte vo všetkom voľnú ruku), ale potrebovali by ste pomoc, zapojte do plánovania kamarátku, sestru, kolegyňu – skrátka hocikoho, kto bude ochotný vám pomáhať a na koho sa môžete spoľahnúť.
Keď sa do plánovania svadby zapája príliš veľa ľudí nie je to tiež najlepšie, najmä ak ste ich o pomoc nežiadali. V niektorých rodinách sa skrátka nájdu rodení organizátori, ktorý by vám naplánovali všetko od obradu, cez svadobné šaty až po svadobnú cestu. Ak si takúto pomoc neželáte, musíte s tým skoncovať. Nemá význam, aby ste sa s partnerom hádali lebo jeho mama vám nasilu núti koláče od kolegyne, či naopak vaša babka vie presne čo musí byť súčasťou programu a v akom poradí. Jednoducho rodinu poproste, aby nechali plánovanie na vás a na svadbu sa prišli len zabaviť. Ak to nie je možné aspoň sa snažte nedávať to za vinu jeden druhému. Vy dvaja predsa musíte držať spolu!
Peniaze
Peniaze sú častým pôvodcom hádok nielen pri plánovaní svadby, ale aj neskôr v manželstve, či hocakom inom vzťahu. Vy si možno myslíte, že vaše vysnené svadobné šaty si zaslúžia investíciu aspoň 800€, zatiaľ čo váš nastávajúci je toho názoru, že za vec, ktorú si oblečiete raz v živote by ste toľko peňazí nemali vyhodiť a radšej by ste ich mali minúť na občerstvenie. Taktiež môže byť problémom, ak rodičia jedného z partnerov na svadbu prispievajú a tí druhí nie.
Riešenie: Skôr ako sa pustíte do samotného plánovania a vyberania konkrétnych dodávateľov a položiek, urobte si podrobný rozpočet. Spíšte si čo všetko budete musieť vybaviť a koľko ste za to ochotní minúť (najskôr si urobte aspoň stručný prehľad o cenách, aby ste vedeli z čoho vychádzať). V prípade, že sa nebudete vedieť dohodnúť na cene za nejakú položku, vypočujte si navzájom argumenty a skúste sa na vec pozrieť z pohľadu toho druhého. Ak to nepomôže dohodnite sa na kompromise – jedna vec bude podľa vás, v inej zas ustúpite partnerovi. Potom sa už len dohodnutého rozpočtu držte a vyhnete sa hádkam.
Ak je problémom to, že jedna rodina na svadbu prispieva a druhá nie, je to zložitejšie. Tá rodina, ktorá niečo platí, môže mať tendencie zasahovať do plánovania a klásť si požiadavky, čo môže byť stresujúce, najmä ak aj druhá rodina má k svadbe čo povedať a ich názory sa s tými druhými nezhodujú. Vtedy si musíte dať dobrý pozor, aby tieto spory nezasiahli aj vás. Vy s partnerom sa nemôžete nechať ovplyvniť tým, koho rodina vám niečo prispela (alebo zaplatila celú svadbu) a používať to ako argument, keď sa na niečom nezhodnete. Musíte mať stále na pamäti, že svadba je o vás dvoch a preto by mala byť podľa predstáv vás oboch a nie o tom, kto dal viac peňazí. Rodinu poproste, aby na vás netlačili, ak vám chcú so svadbou naozaj pomôcť, prispejú vám na ňu nezištne.
Zoznam hostí
Zoznam hostí môže byť problematickou otázkou, najmä ak má niekto z vás dlhší zoznam ako ten druhý, respektíve má na zozname niekoho, koho ten druhý na svadbe nechce.
Riešenie: V tomto prípade neexistuje iné riešenie len robiť kompromisy. Niekto z vás bude musieť v nejakej veci ustúpiť aby mu ten druhý zas v niečom inom vyhovel, či už sa to týka počtu hostí alebo konkrétnych mien na zozname. Najľahšie si tým prejdete tak, že si spíšete najskôr zoznam hostí, na ktorých sa zhodnete a potom si každý pripravíte vlastný zoznam, s ktorým ten druhý už nie je až taký stotožnený. Vysvetlite si navzájom prečo chcete týchto ľudí pozývať a zamyslite sa čo by sa stalo, keby ste ich nepozvali (Viete si svadbu predstaviť aj bez nich? Urazili by ste niekoho? A podobne.). Nakoniec postupne dospejete k nejakému kompromisu, aj keď to možno dlhšie potrvá.
Hlavné je, a to platí pri všetkých sporoch, aby ste nenechali vaše emócie prebrať kontrolu a snažili sa vždy vidieť vec aj z druhej strany. Skúste si predstaviť tú alternatívu, ktorú navrhuje váš partner a prípadne vymyslieť nejakú ďalšiu tretiu možnosť, ktorá bude vyhovovať vám obom. Prajem veľa šťastia s plánovaním a dúfam, že to zvládnete bez stresu a komplikácií. :)