Ako naplánovať svadbu do 5000€

Písmo: A- | A+

Naplánovať takú významnú udalosť akou je svadba nie je jednoduché, najmä ak máte obmedzený rozpočet. Pripraviť peknú svadbu sa však dá aj s menším obnosom peňazí, ak viete ako na to. Tu je niekoľko rád.

Ako usporiadať svadbu do 5000 Eur
Ako usporiadať svadbu do 5000 Eur 


V prvom rade sa pripravte na to, že budete musieť robiť ústupky a niekde upustiť od svojich predstáv, preto si na začiatku stanovte priority a tých sa držte.

Radšej neskôr a poriadne

V prípade, že si svadbu naozaj nemôžete dovoliť, odporúčam radšej chvíľu počkať a niečo si našetriť ako sa brať za každú cenu. Podpísať papiere na úrade a potom sa nevečerať s rodinou u vás doma nie je práve to, čo vám zabezpečí krásne spomienky na celý život. Je to predsa váš veľký deň, jeden z najvýznamnejších dní v živote a preto by ste ho mali aj patrične osláviť. 

Obrázok blogu

Vyhľadajte odbornú pomoc

Najímať si svadobnú agentúru s obmedzeným rozpočtom sa môže zdať ako zbytočné míňanie peňazí, môže to však byť práve naopak. Agentúry majú široký zoznam spolupracovníkov a vyznajú sa v oblasti, často majú s obchodnými partnermi rôzne dohody o poskytnutí zľavy a podobne. Preto vám vedia nájsť vhodných dodávateľov, tak, aby ste sa zmestili do stanoveného rozpočtu. Ak si chcete svadbu pripraviť sami, môžete využiť svadobné poradenstvo, v rámci ktorého vám koordinátorka odporučí vhodných dodávateľov, pomôže rozplánovať rozpočet a dá užitočné tipy a rady ohľadom organizácie svadby.

Plánovanie svadby s agentúrou
Plánovanie svadby s agentúrou (zdroj: http://bridesmaidforhire.com/difference-wedding-planner-professional-bridesmaid/)

Dátum mimo sezóny

Jednou z prvých vecí, ktoré by ste mali vyriešiť je dátum svadby. Ak sa rozhodnete zobrať mimo svadobnej sezóny, budete mať väčší výber miest a aj ceny budú nižšie. "Mimo sezóny" nemusí znamenať len na jeseň alebo v zime, kľudne môžete mať svadbu aj v lete, stačí ak vyberiete deň uprostred týždňa a nie typickú sobotu alebo piatok, kedy sa koná najviac svadieb.

Obrázok blogu

Rozpočítajte si rozpočet

Možno máte na svadbu pripravených 5000€, možno len 3500€ a môžno len 2000€. Na tom, koľko je váš celkový rozpočet, až tak nezáleží. Dôležité je, koľko ste ochotní zaplatiť za jednotlivé položky. Najväčšiu sumu by ste si mali vyhradiť na miesto a občerstvenie, ušetriť sa zas dá na výzdobe. Keď si určíte koľko, za ktoré položky môžete minúť, bude sa vám ľahšie rozhodovať pri plánovaní.

Obrázok blogu

Obmedzený počet hostí

Druhým krokom pri plánovaní svadby zvyčajne býva vytvorenie zozonamu hostí. To, že máte obmedzený rozpočet ešte neznamená, že môžete pozvať len rodinu. Vytvorte si zoznam ľudí, ktorých by ste naozaj chceli mať na svadbe bez ohľadu na to, aký máte rozpočet. Potom zistite, koľko by stálo občerstvenie pre tento počet ľudí na viacerých miestach a ak sa vám to bude zdať stále veľa, začnite z tohto zoznamu vyškrtávať ľudí, kým sa nedostanete na vyhovujúcu cenu.

Obrázok blogu

Skromnejší priestor

Najväčšou položkou v rozpočte zvyčajne býva lokalita a občerstvenie, ktoré často poskytujú priamo na mieste. Nemusíte sa brať na dvore vašej starej mamy ani v polorozpadnutom kultúrnom dome v priľahlej dedine. Pekné miesta na svadbu nájdete aj za rozumnú cenu. Možností je viacero. Môžete mať svadbu v reštaurácií, či v nejakom lacnejšom penzióne, kde máte hneď zabezpečené aj jedlo alebo si prenajať nejaké priestory a zabezpečiť catering, ...
Skôr ako definitívne potvrdíte dátum svadby, zistite si pre istotu, aký je cenový rozdiel v prenájme priestorov počas a mimo sezóny. V niektorých zariedeniach môže byť cena rovnaká počas celého roka, a vo všetky dni v týždni.

Obrázok blogu

Obmedzte množstvo jedla a pitia

Ako som spomínala občerstvenie tvorí veľkú položku v rozpočte. Cenu jedla znížite jednoducho: namiesto celého menu majte len švédske stoly, obmedzte počet koláčov, poproste rodinu, aby priniesla nejaké občerstvenie alebo si ho pripravte sami, predplaťte len určitý počet nápojov - napríklad prípitok, minerálku a víno a všetko ostatné si môžu hostia kúpiť pri bare, požiadajte kamarátov, aby prišli neskôr a budete musieť zaplatiť len za večeru s rodinou, ... Možností je naozaj veľa, skúste sa len zamyslieť, čo by vám vyhovovalo najviac.

Obrázok blogu

Dekorácie si vyrobte sami

Krásnu svadobnú výzdobu môžete aj vlastnoručne vyrobiť. Napríklad umelé kvety. Existuje množstvo návodov, ako vyrobiť krásne kvety z papiera, alebo servítok. Miesto váz použite zaváraninové poháre, ktoré môžete ozdobiť čipkou, trblietkami, alebo natrieť farbou, ako svietniky môžete použiť vínové fľaše - natreté napríklad zlatou farbou vyzerajú naozaj krásne. Vyrobiť zvládnete aj menovky pre hostí. Do vyrábania môžete zapojiť celú rodinu alebo poprosiť o pomoc kamarátky. Možností je naozaj veľa a internet je plný návodov (Nejaké nájdete aj na našej stránke v sekcii blog: http://svadbypodlaely.sk/blog/.

Svadobná výzdoba, papierové kvety
Svadobná výzdoba, papierové kvety 
Obrázok blogu

Zelené kytice

Ak trváte na živých kvetoch, poproste kvetinárov, aby do kytíc pridali viac zelene - rôzne doplnkové zelené rastlinky vyzerajú výborne, dodajú kytici objem a stoja menej ako kvety.

Obrázok blogu

Dúfam, že vám tieto rady pomôžu, budem vám držať palce s prípravami. :)
Ak však potrebujete s plánovaním svadby poradiť, kontaktujte nás, radi vám pomôžeme zorganizovať krásnu svadbu, ktorá neprekročí vaše finančné možnosti.

Skryť Zatvoriť reklamu